Proiect Didactic Ala 2

6
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa PP3, Structura PN2, Petroșani DATA: 19.03.2015 EDUCATOARE: Pîrnuţă Andra GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALÃ: „Când, cum și de ce se întâmplă?” PROIECTUL TEMATIC: „Parfum și culoare în anotimpul primăvara” SUBTEMA PROIECTULUI: „Parfum de primăvară” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activităţi recreative TEMA ACTIVITĂŢII: „Grădinarii” TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare MIJLOC DE REALIZARE: Jocul (cu text și cânt, muzical) SCOPUL: Crearea unei atmosfere de bună dispoziţie, destindere și relaxare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: Să demonstreze înţelegerea regulilor jocului prin respectarea acestora; Afective: Să manifeste interes, participând cu plăcere la activitate; Psiho-motorii:

description

Proiect didactic ALA 2, flori de primavara

Transcript of Proiect Didactic Ala 2

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia PP3, Structura PN2, Petroani

DATA: 19.03.2015

EDUCATOARE: Prnu Andra

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?

PROIECTUL TEMATIC: Parfum i culoare n anotimpul primvara

SUBTEMA PROIECTULUI: Parfum de primvar

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti recreative

TEMA ACTIVITII: Grdinarii

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare

MIJLOC DE REALIZARE: Jocul (cu text i cnt, muzical)

SCOPUL: Crearea unei atmosfere de bun dispoziie, destindere i relaxare.

OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive: S demonstreze nelegerea regulilor jocului prin respectarea acestora; Afective: S manifeste interes, participnd cu plcere la activitate; Psiho-motorii: S execute corect micrile impuse de joc.

STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul, expunerea, exerciiul fizic.

Resurse materiale: flori din hartie, scaune, CD cu muzic n surdin, ecusoane cu flori i insecte de primvar.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.DURATA: 40-45 minute

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar( 3-6/7 ani) , M. E. C. I. , Bucureti, 2008; Aplicaiile noului Curriculum pentru nvmntul precolar- Vol. I, Ed. D. P. H. , Bucureti, 2009. Revista Invmntului Primar i Precolar, Nr 3-4 / 2013, Editura Arlequin;

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitiiConinutul tiinificStrategia didacticEvaluare

1. Moment organizatoricPentru buna desfurare a activitii voi asigura urmtoarele: aerisirea slii de grup; intrarea ordonat a copiilor n sala de grup. pregtirea materialului pentru joc.

2. Captarea atenieiAre loc o discuie introductiv legat de primvar. Copiii sunt ntrebai ce planteaz oamenii n gradini. (flori, pomi)

ObservaiaConversaiaObservarea capacitii de atenie voluntar

3. Anunarea temei i a obiectivelorAstzi ne vom juca i vom repeta cntecele nvate de voi. Jocul se numete Gradinarii.

4. Dirijarea nvrii i obinerea performaneiExplicarea regulilor jocului: Copiii se mpart n dou grupe egale de flori i grdinari. Un alt copil va fi vnztorul de flori. Grdinarii formeaz un cerc. Ei vor sta n picioare, iar florile n faa lor, jos. Vnztorul alearg n jurul florilor. Grdinarii cnt:Am sdit n grdini floriceleGhiocei, mrgritar i viorelei le-am pus pe toate-n rnd i-am plecat ca s le vndChiar acum. Vnztorul se oprete n faa unei flori dnd mna cu grdinarul ei: Eu i-a cumpra floarea-asta Dac-ai vinde-oPlata bun eu i-a da Dac-ai pretinde-o Ceilali grdinari i rspund:Du-te fuga i o iai o ia s fie a ta Chiar acuma. Vnztorul i grdinarul la care s-a oprit alearg n sensuri diferite pentru a ocupa locul de grdinar al florii respective.

Efectuarea jocului de prob:Cte un copil din fiecare echip efectueaz jocul de prob i demonstreaz celorlali cum trebuie s se desfoare activitatea.

Efectuarea jocului propriu-zis:La fiecare cntare a versurilor, se schimb locurile grdinarului, florii i vnztorului. Jocul se continu pn cnd toi copiii vor trece prin rolul vnztorului.

Explicaia

Jocul

Aprecieri verbale

5. Asigurarea feedback-uluiCe joc ne-am jucat astzi? (Grdinarii)

Conversaia

6. ncheierea activitiiVoi face aprecieri asupra ntregii activiti, a modului de participare i comportamentului copiilor.

Aprecieri verbale