proiect didactic
description
Transcript of proiect didactic
PROIECT DIDACTIC
Tema activităţii:”Drapelul tricolor”Tipul activităţii: Formare de priceperi si deprinderiFormă de realizare: Educaţie plastică. PicturăTema anuală: “Cine sunt/suntem?”Tema săptămânală: “ Român sunt, roman îmi zice!”Scopul activităţii:- informativ- consolidarea deprinderii de a utiliza culorile primare în creaţii plastice.- formativ - dezvoltarea muşchilor mici ai mâinilor în vederea pregătirii copiilor pentru scris;- cultivarea spiritului de observaţie, a sensibilităţii artistice, stimularea imaginaţiei creatoare;
-educativ - educarea gustului pentru frumos, a sensibilităţii artistice, a acurateţii în executarea lucrării, formarea unui sentiment pozitiv faţă de steagul tricolor.
Obiective operaţionale:- să urmărească explicaţiile date privind tehnica de folosire a pensulei şi acuarelei;- să coloreze în mod adecvat drapelul tricolor, folosind corect pensula;- să analizeze critic şi autocritic lucrările proprii şi ale altor copii.
Metode şi procedee:- conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;- frontal, individual;
Material didactic folosit:
- modelul educatoarei, pensule, pahare cu apă, acuarele, serveţele pentru fiecare copil, fişe cu drapelul pentru fiecare copil.
Material bibliografic: - Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii 2005; - Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii; - Atlas cu elemente de limbaj plastic Ed. Aramis
Durata: 20'-25'.
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didacticeOrganizarea activităţii
Organizez anterior sala pregătind şi distribuind materialul didactic.Voi urmări intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă şi poziţia corectă pe scăunele.
Observaţia
Observarea comportamen-tului copiilor
Captarea atenţiei
Voi prezenta sub formă de surpriză tricolorul realizat de mine şi le voi propune copiilor să îşi facă propriul steguleţ tricolor pe care să îl folosească în cadrul sărbătorii de 1 Decembrie.
Conversaţia Copiii intuiesc materialul
Intuirea materialului
-Ce aveti voi pe masute?(pensule, fise, pahare cu apa, servetele)- Pentru ce activitate ne pregatim? (pictură)
Conversatia
Reactualizarea cunoştinţelor
Copiii vor observa planşa model şi vom purta o scurta conversatie asupra acesteia.
ConversaţiaObservaţia
Copiii verbalizează ceea ce văd.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
-Astăzi vom picta drapelul tricolorul, simbolul ţării noastre.
Explicaţia Observarea comportamen-tului copiilor.
Dirijarea învăţării
Orientez percepţia vizuală a copiilor spre materialul de pe masă.Ofer sprijin copiilor care nu se descurcă.
Explicaţia, Demonstraţia,Exerciţiul
Observarea comportamen-tului.
Obţinerea Voi efectua cu copiii exerciţii pentru Jocul, Copiii
performanţei încălzirea muşchilor mâinilor, recitand poezia:Lovim palmele usorUn-doi-trei, un-doi-trei.Lovim palmele cu spor,Un-doi-trei, un-doi-trei.Eu strang pumnii si desfac,Degetelor fac pe plac;Un-doi, un-doi.Toti suntem acum vioiLa pian acum cantam,Degetele-mpreunam.La, la, la, la, la,la;Exersam mereu asa.După care vor trece la realizarea temei.Urmăresc rezolvarea lucrărilor, dând indicaţii acolo unde este cazul.
Exerciţiul realizează tema propusă.
Încheierea activităţii
Voi face aprecieri la modul cum s-a desfăşurat activitatea, asupra lucrări- lor realizate.
Conversaţia Analiza comportamen-tului şi a răspunsurilor.
Evaluarea activităţii
Vom organiza o expoziţie cu lucrările realizate.
Exerciţiul Copiii participă activ la realizarea expoziţiei.