Proiect didactic

14
P R O I E C T D I D A C T I C ŞCOALA: Şcoala specială Constantin Păunescu, Iași CLASA: IV B PROPUNĂTOR: Alexandra Munteanu ARIA CURRICULARA: Limba și comunicare DISCIPLINA: Citire-scriere-comunicare SUBIECTUL: Grupurile de litere „ce” TIPUL: recapitulare si sistematizare UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Împarația literelor. Actul lexic si grafic. Unitați lingvistice. Obiective de referinţă: 3.3 Dezvoltarea abilitaţilor de pronunţie și citire corectă. 3.1 Iniţierea în actul lexic; unităţi lingvistice 3.2 Învăţarea sunetelor și a literelor alfabetului 4.1 Formarea și exersarea elementelor pregătitoare antepregrafice. 4.2 Învăţarea elementelor pregrafice 4.3 Însușire actului grafic- litere de mână și tipar. a) Obiective operaționale:

description

Studiu de caz grupul de litere ce

Transcript of Proiect didactic

Page 1: Proiect didactic

P R O I E C T D I D A C T I C

ŞCOALA: Școala specială Constantin Păunescu, IașiCLASA: IV B PROPUNĂTOR: Alexandra Munteanu ARIA CURRICULARA: Limba și comunicareDISCIPLINA: Citire-scriere-comunicareSUBIECTUL: Grupurile de litere „ce”TIPUL: recapitulare si sistematizareUNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Împarația literelor. Actul lexic si grafic. Unitați lingvistice.

Obiective de referinţă:

3.3 Dezvoltarea abilitaților de pronunție și citire corectă.

3.1 Inițierea în actul lexic; unități lingvistice

3.2 Învățarea sunetelor și a literelor alfabetului

4.1 Formarea și exersarea elementelor pregătitoare antepregrafice.

4.2 Învățarea elementelor pregrafice

4.3 Însușire actului grafic- litere de mână și tipar.

a) Obiective operaţionale:

A. Cognitive: OC1 - să găsească cuvinte care conţin grupurile de litere ,,ce“; OC2- să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date; OC3 - să precizeze poziţia sunetului ce în cuvinte; OC4- să scrie corect grupul de litere “ce” OC5 – să desprindă mesajul unui text;

B. Motrice: OM 1- să-şi dirijeze atenţia către centrul de interes vizat de învăţător;

C. Afective: OA1- să participe cu interes la lecţie; OA2- să –şi dezvolte sentimente de dragoste faţă de limba materna

Page 2: Proiect didactic

RESURSE:a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă,

brainstorming-ul, activitatea pe grupe, metode interactive Ciorchinele, Copacul ideilor, Cadranul

b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, texte-suport, bilețele, fisă de lucru, calculator, cantecel

d) temporale: 45 minute

Page 3: Proiect didactic

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB.

timpde conţinut forme de

organizaremetode şi procedee

mijloace didactice

Evaluare

1. Captarea atenţiei

5 min

Se va face cu cantecelul „ din cirese imi pun cercei” frontala

Jocul didactic

2. Anunţarea obiectivelor

1 Astazi vom repeta si vom consolida cunostintele despre grupul de doua litere “ce”

3. Dirijarea invatarii

O4

O6

O4

O6

7

Cu ajutorul întrebărilor adresate elevilor de către învăţător , se vor actualiza cunoştinţele:-Cu ce sunet incepe cuvantul cercei?-Unde se mai aude acest sunet?-Dar cand redam in scris acest sunet cate litere folosim?-se analizeaza propozitia “Cerceii Ceciliei strălucesc” numar de cuvinte, numar de silabe,se stabileste locul grupului de litere”ce” in cadrul cuvantului “cerceii”

- Ce sunete am învăţat care sunt scrise cu ajutorul a două litere?

frontală

frontala

frontal

conversaţia

lectura explicatia

exercitiullectura explicativa

-exercitiul

Activitate individuala

Aprecieri verbale

Page 4: Proiect didactic

organizarea pentru activitatea de grup

O1

O2

O1

O2

8 min

☺- Elevii ( împărţiţi in echipe de cate cinci) vor primi câte o fişă de lucru : (Anexa 3) -echipa Buburuzelor: sa transcrie in ciorchine cuvintele ce contin grupul de litere „ce” si sa le asocieze o imagine.- echipa Fluturaşilor: sa lipeasca in ciorchine imagine ce contin obiecte ce incep cu grupul de litere „ce”

Se analizeaza cateva fise si se apreciaza modul de lucru

pe echipefise -capacitatea

de a realiza sarcina dată grupului;

Interevaluarea in cadrul grupului

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

O4 10 * Se arate imagini şi cuvinte care conţin grupurile de litere ,,ce”

frontal fise

5) Obtinerea performantelor

O3

O5 7

Se impart elevii in perechi si li se dau fise continand sarcini de lucru. Prima grupa trebuie să aleaga si sa coloreze imaginea ce conține un obiect a carui nume incepe cu grupul de litere „ce”, din cee doua imaagini

in perechi fise Evaluarea reciproca

Page 5: Proiect didactic

date.Iar cea de a doua grupa trebuie sa deseneze imaginea data.

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O1 3 ☺ Elevii care termina mai repede vor numi obiectele identificate.

individual Plansa Notarea ideilor pe afis

7) Încheierea lecţiei

3 Aprecieri generale si individuale privind prestatia la ora

Page 6: Proiect didactic

Anexa 2Grupa fluturașilor

Page 7: Proiect didactic

ANEXA 3

GRUPA BUBURUZELOR

Subliniati grupul de litere ce in cuvintele urmatoare:cercei, cetate, cerc, cer, ceafa, ceapa, cerbDespartiti in silabe aceste cuvinte.…………………………………………………………………………………………………………………………

Page 8: Proiect didactic

Anexa 3

Page 9: Proiect didactic

Anexa 4.

Page 10: Proiect didactic

Anexa 5.

Page 11: Proiect didactic

Anexa 6.