PROIECT DIDACTIC

15
PROIECT DIDACTIC DATA : UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : EDUCATOARE :Dobre Adriana-Iulia NIVEL/GRUPA : I(3-5ani)/Mijlocie "Piticii" TEMA ANUALĂ : " Când/cum şi de ce se întâmplă ? " SUBTEMA: " Ce ne-a povestit Zâna Iarnă ” DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinţă CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematică TEMA ACTIVITAŢII : " Câţi fulgi albi plutesc in aer? " MIJLOC DE REALIZARE : Exerciţii cu material individual TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunoştinţe SCOPUL ACTIVITĂŢII : INFORMATIV: Consolidarea număratului în limitele 1-5 prin reactualizarea cunoştinţelor dobândite despre anotimpul iarna; FORMATIV: Consolidarea deprinderii de a acţiona cu grupe de obiecte; EDUCATIV: Stabilirea relaţiilor de intercomunicare, de cooperare, de competiţie;

description

Activitate liceu pedagogic.

Transcript of PROIECT DIDACTIC

Page 1: PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA : UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : EDUCATOARE :Dobre Adriana-IuliaNIVEL/GRUPA : I(3-5ani)/Mijlocie "Piticii"TEMA ANUALĂ : " Când/cum şi de ce se întâmplă ? "SUBTEMA: " Ce ne-a povestit Zâna Iarnă ”DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul ŞtiinţăCATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematicăTEMA ACTIVITAŢII : " Câţi fulgi albi plutesc in aer? "MIJLOC DE REALIZARE : Exerciţii cu material individualTIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

INFORMATIV: Consolidarea număratului în limitele 1-5 prin reactualizarea cunoştinţelor dobândite despre anotimpul iarna;

FORMATIV: Consolidarea deprinderii de a acţiona cu grupe de obiecte;

EDUCATIV: Stabilirea relaţiilor de intercomunicare, de cooperare, de competiţie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

A. COGNITIVE :

O.C.1 : Să numere conştient in limitele 1-5;

Page 2: PROIECT DIDACTIC

O.C.2 : Să recunoască cifrele în intervalul 1-5 , denumindu-le;O.C.3 : Să pună în corespondenţă cifra cu cantitatea de obiecte; B. PSIHO-MOTORII :

O.PM.1 : Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;O.PM.2 : Să aşeze corect cifrele si jetoanele ;O.PM.3 : Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;

C. AFECTIVE :

O.A.1 : Să colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor;O.A.2 : Sa trăiască stări colective de bucurie pentru reuşita activităţii;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea;RESURSE MATERIALE : Brăduţ, fulgi de zăpadă, cifre, planşă cu anotimpul Iarna, nor zburător, fulgi de zăpadă cu cifre si cu grupe de obiecte, oala omului de zăpadă, oameni de zăpadă, tabla magnetică; FORME DE ORGANIZARE : Frontală, independentă-individual,pe grupe;FORME DE EVALUARE : Continuă;LOCUL DE DESFĂŞURARE : Sala de grupă;DURATA : 20'-25';

BIBLIOGRAFIE :

->,, Didactică,cls.a X a ” , Editura Didactică si Pedagogică ;->,, Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar ( 3-6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008 ;-> " Activităţi matematice în grădiniţă " Magdalena Dumitrana,Editura Reprograph,Craiova,2005 ;-> Revista Învăţământului Preşcolar " Învăţământul preşcolar in mileniul III " , pg.191-201 ;

Page 3: PROIECT DIDACTIC
Page 4: PROIECT DIDACTIC
Page 5: PROIECT DIDACTIC

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

DOZARE METODEPROCEDEE

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT

I.Moment organizatoric

Creez atmosfera propice desfăşurării activităţii :· Aranjarea scăunelelor in semicerc ;· Aerisirea sălii de grupă ;· Pregătirea materialului didactic necesar ;· Intrarea ordonantă a copiilor in sala de grupă ;

1 min Instructajul verbal.

Explicaţia.

Frontală prin observarea curentă.

II.Captarea atenţiei

III.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Trezirea interesului pentru activitate o voi realiza folosind momentul surpriză ce constă în prezentarea unui brăduţ care este acoperit cu 5 fulgi de zăpadă.Pe fiecare fulg de zăpadă este scrisă o cifră de la 1 la 5 .Fiecare fulg de zăpadă reprezintă de fapt o sarcină matematică pe care copiii trebuie să o rezolve la activitate.

Se va realiza în mod direct prin anunţarea temei şi a scopului activităţii:"-Astăzi,copii,în cadrul activităţii

2 min

Expunerea.

Explicaţia.

Observaţia

Conversaţia.

Brăduţul.

Fulgii de zăpadă.

Brăduţul.

Frontală.

Individuală.

Frontală.

Page 6: PROIECT DIDACTIC

matematice,vom învăţa să numărăm mai bine de la 1 la 5. Pentru aceasta trebuie să rezolvăm sarcinile matematice ce sunt scrise pe spatele fiecărui fulg de zăpadă din brăduţul nostru. Dacă vom reuşi să rezolvăm toate sarcinile,la sfârşitul activităţii ne vom transforma în fulgi de zăpadă şi vom dansa "Dansul fulgilor de zăpadă" .

Fulgii de zăpadă.

Individuală.

IV. Reactualizarea cunoştinţelor

V. Dirijarea învăţării

Voi iniţia un dialog cu privire la anotimpul iarna şi-i voi ruga pe copii să numere fulgii de zăpadă din brăduţ.( în braduţ se află 5 fulgi de zăpadă )Voi verifica dacă copiii cunosc cifrele de la 1 la 5:"-Ce cifre se ascund în oala Omului de Zăpadă?".Copiii vor trebui să ia din oala Omului de Zăpadă o cifră,să o denumească şi apoi să bată din palme de atâtea ori cât indică cifra de pe jetonul ascuns în oala Omului de Zăpadă.

Voi explica regulile jocului-exerciţiu "Câţi fulgi albi plutesc în aer?".Un copil va veni la brăduţ si va lua fulgul pe care este desenată cifra 1 . Va imita zborul fulgului de zăpadă pana la propunătoare. Aceasta va lua fulgul de zăpadă si va citi sarcina matematică care este scrisă pe fulgul de zăpadă .

Sarcina cifrei 1

„-Copii,pe fulgul cu cifra 1 scrie că noi trebuie să

5 min

3 min

Conversaţia.

Explicaţia.

Demonstraţia.

Exerciţiul.

Problematizar-ea.

Explicaţia.

Demonstraţia.

Oala Omului de Zăpadă.

Jetoane cu cifre.

Aprecieri verbale.

Aprecieri verbale.

Page 7: PROIECT DIDACTIC

numărăm fulgii care zboară în aer . - Ia priviţi : eu am aici nişte norişori iar din ei zboară fulgii .- Să vină un copil pentru a număra câţi fulgi cad din primul norişor . "La fel se procedează şi cu următorii norişori . Un alt copil va veni la brăduţ si va lua fulgul pe care este desenată cifra 2 . Va imita zborul fulgului de zăpadă pana la educatoare. Aceasta va lua fulgul de zăpadă si va citi sarcina matematică care este scrisă pe fulgul de zăpadă .

Sarcina cifrei 2

"- Copii,eu am aici un peisaj de iarnă . - Ce vedeţi voi ? ( Zâna Iarnă,brăduţi,fulgi de zăpadă,săniuţa,schiuri,cabană)- Eu vreau să numărăm câte săniuţe sunt în imagine şi să aşezăm cifra care arată câte sunt."La fel se procedează şi cu celelalte elemente din imagine.

Sarcina cifrei 3

Copilul ia cifra 3 şi se citeşte sarcina .

“- Dacă tot a nins în iarna aceasta vă propun să facem nişte oameni de zăpadă. “Pe tabla magnetică copiii trebuie să aşeze atâţia oameni de zăpadă cât indică cifra.

Sarcina cifrei 4(Complicarea jocului exerciţiu)

3 min

3 min

Exerciţiul.

Problematizar-ea.

Conversaţia.

Jocul-exerciţiu

Tabloul de iarnă.

Cifre.

Oameni de zăpadă.Cifre magnetice.

Aprecieri verbale.

.Aprecieri verbale.

Page 8: PROIECT DIDACTIC

VI.Evaluarea.

VII. Încheierea activităţii

Se ia cifra 4 şi se citeşte sarcina de către propunătoare .Sub brăduleţ se află un nor zburător sub formă de zar.Pe fiecare latură a sa sunt desenaţi fulgi de nea(0,1,2,3,4,5).Copii vor arunca cu norul(zarul) şi vor trebui să numere câţi fulgi de zăpadă se află pe latura unde a căzut zarul."-Copii,eu am aici un nor zburător. Pe el sunt fulgi de zăpadă.Vom arunca norul zburător,iar el va cădea şi noi va trebui să număram câti fulgi au zburat în aer."(0,1,2,3,4,5)Când aruncă norul , copiii vor spune : "-Câţi fulgi albi plutesc în aer?"

Se va lua ultima cifră,5,şi se va citi sarcina aferentă-vor dansa "Dansul Fulgilor de Zăpadă".Pentru că au răspuns corect la activitate,copiii se vor transforma în fulgi de zăpadă.Vor primi medalioane cu fulgi de zăpadă.Jumătate din copii(băieţii) vor purta medalioane ce conţin cifrele de la 1 la 5,iar cealaltă jumătate(fetiţele) vor purta medalioane ce conţin grupe de obiecte(1,2,3,4,5)-săniuţe,brăduţi,oameni de zăpadă.

Pe un fond muzical-un cântec despre anotimpul iarna-copiii se vor grupa doi câte doi(grupa de obiecte cu cifra aferentă) si vor dansa.Spre exemplu,grupa cu o săniuţă cu cifra 1.Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului cum s-au comportat copiii.

3 min

1 min

1 min

Explicaţia.

Demonstraţia.

Exerciţiul.

Problematizar-ea.

Jocul-exerciţiu

Explicaţia.

Conversaţia.

Demonstraţia.

Jocul-exerciţiu

Norul zburător.

Fulgi de zăpadă cu cifrele din concentrul 1-5.Fulgi de zăpadă cu grupe de obiecte din concentrul

Aprecieri verbale.

Aprecieri verbale.

Page 9: PROIECT DIDACTIC

Vom ieşi din sala de grupă dansând. 1-5. Aprecieri verbale.

Page 10: PROIECT DIDACTIC
Page 11: PROIECT DIDACTIC