proiect didactic
-
Upload
cristina-balan -
Category
Documents
-
view
9 -
download
0
description
Transcript of proiect didactic
Data: 23.11.2015
Obiectul: Ora dirigenției
Profesor:Balan Cristina
Instituția: Liceul Teoretic „Ion Creangă”
Clasa: a X-A
Subiectul:Relațiile interpersonale. Relația patriarhală, relația de superioritate, relația partenerială, relația de egalitate.
Obiectivul general: Familiarizarea elevilor cu relațiile interpersonale.
Obiective operaționale:
O1. Să definească conceptele prezentate;
O2. - Să dea exemple de relații interpersonale
O3. - Să indice care sunt tipurile de relații interpersonale dupa criteriile prezentate;
O4. - Să enumere barierele care intervin in cadrul comunicării interpersonale.
O5- Să spună care este rolul relațiilor interpersonale in formarea personalitații.
Competențe derivate:
1.Definirea conceptele prezentate;
2.Exemplificarea de relații interpersonale
3.Expunerea relațiilor interpersonale dupa criteriile prezentate;
4.Enumerarea barierelor care intervin in cadrul comunicarii interpersonale.
5.Identificarea rolului relațiilor interpersonale în formarea personalitații.
Forma de organizare: lecție
Tipul lecției: predare-învățare
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exemplul, problematizarea, expunerea, joc didactic- Turnul de control.
Materiale didactice: test psihologic –Autoportretul , fișe, chestionare, desenul , lucrul in grup , diagrama Wenn.
Nr.
Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
1. Moment organizatoric
Bună ziua elevi ! Elevii se salută și se pregătesc de lecție
2. Captarea atenției Haideți să facem un joc . Jocul „Turnul de control”. Scopul: stabilirea contactului între participanţi; dezvoltarea încrederii; favorizarea colaborării. Se formează perechi şi se nominalizează cine este „avion” şi cine „turnul de control”. Se face o pistă cu două rânduri de scaune şi obstacole pe traseul de aterizare. „Avionul” are ochii legaţi şi „turnul de control” trebuie să-l dirijeze verbal, evitând obstacolele pentru o aterizare favorabilă. După aceasta rolurile se schimbă fiind posibilă şi modificarea situaţiei pe pista de obstacole. Se examinează cum s-au simţit participanţii.
Elevii urmează indicațiile și efectuează jocul
3. Anunțarea temei noi și a obiectivelor
Tema de astăzi este :„Relațiile interpersonale. Relația patriarhală, relația de superioritate, relația partenerială, relația de egalitate.”„ și vom fi capabili să atingem următoarele obiective:
O1. Să definească conceptele prezentate; O2. - Să dea exemple de relații interpersonale O3. - Să indice care sunt tipurile de relații interpersonale dupa criteriile prezentate; O4. - Să enumere barierele care intervin in cadrul comunicării interpersonale. O5- Să spună care este rolul relațiilor interpersonale in formarea personalitații.
4. Dirijarea învățării
O2
Omul nu poate trăi singur, izolat, rupt de ceilalți oameni. Dimpotrivă, el se raporteaza permanent la alții, acționeaza impreuna cu ei, stabilește relatii cu cei din jur. Aceste relații sunt foarte multiple, variate si actioneaza in planuri diferite. În primul rind trebuie să coinștientizați care este relația cu sine însuși , pentru e realiza aceasta vom efectua un test psihologic numit „Autoportretul”.
1. Pe o foaie A4 desenați autoportretul.
2. Analiza autoportretului.
Astăzi vom analiza citeva tipuri de relații interpersonale, și anume:
Relația patriarhală,
Elevii deseneaza autoportretul .
Elevii se autoanalizează.
Conversația euristică
Anexa nr.1
O1
O3
Relația de superioritate, Relația partenerială, Relația de egalitate.3. Trece un elev la tablă și citește
aceste noțiuni iar clasa va da exemple respective.
1.Relația patriarhală- legătura interpersonală ce reprezintă o însușire autoritară a unei personalități asupra alteia , sau a unui grup.
2.Relația de superioritate- tip de relație interpersonală realizată între cadru superior și cel inferior, (ex. Professor-elev; sef- subaltern).
3.Relația de parteneriat- legătura realizată între persoanele cu viziuni, tendințe , idei, concepții comune ;parteneri (parteneri de afaceri, colegi de clasă etc.).
4.Relații de egalitate- relația manifestate prin egalitate între personae, uniformitate, pricipiul egalității în drepturi și acțiuni.
Un elev citește aceste noțiuni de pe tablă. Anexa nr.2
5. Conexiunea inversă O1
O3
O1
O3
O2
1. Clasa se imparte în patru grupe , primesc cite o fișă în care efectuează indicațiile propuse.
2.Realizarea unui minieseu nestructurat pe tema „ Importanța relațiilor interpersonale ”
I grup –asemănări și deosebiri dintre relația patriarhală și de superioritate.II grup- asemănări și deosebiri dintre relația de superioritate și parteneriat. III grup- asemănări și deosebiri dintre relația de egalitate și parteneriat.IV grup- asemănări și deosebiri dintre relația patriarhală și de egalitate.
Diagrama Wenn
6. Tema pentru De studiat alte tipuri de relații interpersonale, Elevii își notează
acasă aducînd exemple.