proiect didactic

6
GRADINITA: Nr. 224 GRUPA: Mijlocie A EDUCATOARE: TUDOSE MIHAELA DATA: 17.05.2013 DOMENIUL: Estetic și creativ TEMA: „Bucătarul” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico-plastică FORMA DE REALIZARE: pictură (dactilopictură) TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi

description

acest proiesct l-am realizat pentru o inspectie rodis. e o activitate interesanta de pictura cu degetele si de stampilare cu palmele. iese ceva frumos.

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

GRADINITA: Nr. 224

GRUPA: Mijlocie A

EDUCATOARE: TUDOSE MIHAELA

DATA: 17.05.2013

DOMENIUL: Estetic și creativ

TEMA: „Bucătarul”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico-plastică

FORMA DE REALIZARE: pictură (dactilopictură)

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica dacticlopicturii cu o temă dată.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE- Copiii vor fi capabili :

Page 2: proiect didactic

Să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție (coli, hârtie, șervețele, pensule, pahare cu apă,

acuarele) ;

Să aleagă culorile necesare pentru realizarea lucrării ;

Să realizeze lucrarea utilizând tehnica dactilopicturii, cu respectarea cerințelor ;

Să aplice corect culoarea pe suprafața dată, respectând indicațiile ;

Să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și a colegilor, motivându-și părerea.

METODE ȘI PROCEDEE : conversația, observația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul.

MATERIALE ȘI MIJLOACE : modelul educatoarei, coli, acuarele, pensule, pahare cu apă, șervețele.

DURATA : 20-25 minute

SECVENTELE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Page 3: proiect didactic

ACTIVITATII CONTINUTUL ACTIVITATII

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

Moment

organizatoric

Se vor asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a

activitatii : aerisirea salii, aranjarea mobilierului și distribuirea

materialului didactic, intrarea copiilor in sala de grupa.

Captarea atentiei Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unor ghicitori despre

meseriile de pictor și bucătar.

Conversatia

Explicatia Ghicitoare

Frontala

Orala

Anuntarea temei Precizarea subiectului activitatii : « Copii, astazi vom fi pictori

și vom realiza portretul bucătarului. »

Conversatia Frontala

Prezentarea

continutului

1. Explicarea și demonstrarea modului de lucru

-denumirea materialelor de lucru ;

-prezentarea lucrării model realizate de educatoare ;

-explicarea și demonstrarea modului de lucru ( pentru corpul

bucătarului ne pictăm mânuța, o imprimăm pe foaie, apoi cu

degețelele pictăm un cap cu ochișori, nas, guriță și mustăți, iar

după aceasta cu degețelele înmuiate în culoare albă pictăm

boneta, apoi un șorț)

-atenționarea asupra grijii cu care trebuie să lucrăm pentru a

realiza o lucrare frumoasă și curată.

Conversatia

Explicatia

Instructajul

Demonstratia

Exercitiul

Lucrarea

model Frontala

Page 4: proiect didactic

Dirijarea invatarii si

obtinerea

performantei

2. Executarea temei de către copii

-exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor (închidem și

deschidem pumnișorii, învârtim morișca, batem palmele sus,

cântăm la pian) ;

-„Spor la lucru!”

-atenta supraveghere a copiilor, indicații suplimentare ;

-acordarea ajutorului acolo unde este nevoie ;

-solicitarea încheierii lucrărilor ;

-anunțul finalului activității.

Demonstratia

Exercitiul

Tempera

Pensule

Coli colorate

Palete

Analiza acțiunilor

Asigurarea feed-

back-ului

-expunerea lucrărilor pe panou ;

-analiza lucrărilor ;

-antrenarea copiilor în aprecierea lucrărilor proprii și ale

colegilor ;

-recompensarea prin aplauze și stickere a copiilor care au lucrat

corect, curat și ordonat.

Conversatia

Exercitiul

Evaluare prin

expoziție

Aprecieri verbale

Autoevaluare

Evaluarea

performantelor

Aprecierea generala si individuala asupra modului in care copiii

au participat la activitate.

Conversatia Frontala