proiect didactic
-
Upload
ioana-laura-turta -
Category
Documents
-
view
5 -
download
0
description
Transcript of proiect didactic
PROIECT DIDACTIC
Data: 24.09.2014
Clasa: I
Profesor: Turtă Ioana-Laura
Domeniul operaţional: Muzică
Specializarea: Pian
Elev: Grasu Albert
Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor
Scopul lecţiei:
consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime cântarea notei do pătrime cu degetul trei
Obiective operaţionale:
La sfarşitul orei, elevul va fi capabil:
să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să cânte nota do pătrime cu degetul trei, la ambele mâini
Metode şi procedee:
conversaţia demonstraţia jocul explicaţia exercițiul munca individuală
Resurse: Pianina, caietul de muzică, partitura – Maria Cernovodeanu (Mică metodă de pian)
Durata: 50 minute
Etapele lecţiei Obiectivele şi durata lecţiei
Conţinutul instructiv-educativ
Strategii didactice
Moment organizatoric.
- acomodarea elevului cu ambientul în care se va desfăşura ora, pentru asigurarea bunei dispoziţii la lecţie;-recapitularea noțiunilor învățate anterior – 10 min.
- mobilizarea elevului pentru oră;-captarea atenției elevului
- dialogul- demonstrația
Conținutul specific al orei.
-consolidarea deprinderilor privind poziția corectă în fața instrumentului;-consolidarea deprinderilor privind denumirea clapelor pianului;-consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;-exerciții de cântare a notei do central, cu degetul trei, la ambele mâini – 25 min.
- cunoașterea poziției corecte în fața instrumentului;- cunoașterea și reproducerea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;- cântarea cu brațul relaxat, cu degetul trei, a notei do central- Drept, stâng – Maria Cernovodeanu
- dialogul- explicaţia- demonstraţia- exercițiul
Fixarea cunoștințelor -recapitularea cunoștințelor noi acumulare – 10 min.
- elevul va ști să aplice noile tehnici învățate
- demonstraţia- explicaţia- exerciţiul
Indicarea lecției pentru acasă
-evaluarea şi încurajarea elevului-stabilirea lecţiei viitoare – 5 min.
- elevul va trebui să poată executa şi explica cerinţele învăţate şi cerute în cadrul orei
- conversaţia- explicaţia