Proiect Didactic

5
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?” TEMA PROIECTULUI: „Toamana, anotimpul bogatiei” SUBTEMA:”E toamna iar...” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare TEMA ACTIVITĂŢII: “Marul si para” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să recunoască marul si para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, mărimea, culoarea, forma; O 2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe; O 3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust; O 4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două fructe; O 5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, zemos, MATERIAL DIDACTIC: DEMONSTRATIV: un mar si o para, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu fructe,suc de mere, suc de pere DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un mar, o para, o felie de mar şi o felie de para, şerveţel. Momentele activităţi i Conţinutul activităţii Metode si procedee Material didactic I Organizarea activităţii Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua următoarele măsuri: aerisirea sălii de grupă aranjarea meselor în careu deschis aşezarea materialului demonstrativ la îndemâna explicaţia conversaţia coş cu fructe

description

Proiect Didactic

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MijlocieTEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?”TEMA PROIECTULUI: „Toamana, anotimpul bogatiei”SUBTEMA:”E toamna iar...”CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediuluiDENUMIREA ACTIVITĂŢII: ObservareTEMA ACTIVITĂŢII: “Marul si para”OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască marul si para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, mărimea, culoarea, forma;

O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe;

O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust;

O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două fructe;

O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, zemos,

MATERIAL DIDACTIC:

DEMONSTRATIV: un mar si o para, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu fructe,suc de mere, suc de pere

DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un mar, o para, o felie de mar şi o felie de para, şerveţel.

Momentele activităţii

Conţinutul activităţiiMetode si procedee

Material didactic

I Organizarea activităţii

Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua următoarele măsuri: aerisirea sălii de grupă

aranjarea meselor în careu deschis

aşezarea materialului demonstrativ la îndemâna educatoarei

aşezarea coşului cu legume pe masa din faţa copiilor

intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă

controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe scăunele

explicaţiaconversaţia

coş cu fructe

II Desfăşurarea

activităţiiIntroducerea în activitate se va face prin

descoperirea materialului de sub şerveţele.

Page 2: Proiect Didactic

Introducerea în activitate

Anunţarea temei

Observarea dirijată

Sinteza partiala

Sinteza parţială

– Ce aveţi sub şerveţele? (un mar si o para)– Unde cresc aceste fructe? (in pom, in

livada)– Când se recoltează aceste fructe? (se

recoltează toamna)

– Să vină cineva să spună ce fructe am pe masă (mere, pere, strugure, gutuie, nuci).

Astăzi vom observa marul si para.

1. Aspect exterior

Observaţi cele două fructe.– Ce culoare au? (marul poate fi rosu,

galben verzui, rosu cu galben...). Para poate fi verde, galbena, portocalie.

– Ce formă au? (merele în general sunt rotunde,uneori pot fi alungite in partea de jos). Perele au o formă rotunda - lunguiaţă.

– Care este mai moale (para sau marul?). Para este mai moale daca este coapta, marul este mai tare.

– Cum au coaja? (netedă, lucioasă)– Ce miros au cele două fructe? (miros

plăcut de mar sau para)Se face sinteza partiala referitoar la culoare, forma. Consistenta, mirosSe va face prin sortarea imaginilor cu fructe şi prin sortarea fructelor de pe masa educatoarei.

Să vină cineva in fata grupei şi să aleaga jetoanele cu mere si pere

– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime şi culoare)

Să vină altcineva în faţa clasei şi să scoata din cos merele şi perele.

2. Părţile componente

Se vor analiza felia de mar şi si felia de para.

– Ce observaţi la felia de mar? (coaja, miez, seminţe)

– Dar la felia de para? (coaja, miezul, seminţe)

– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?)Puneţi feliile de mar si para pe şerveţelul

vostru.– Ce observaţi? Au umezit servetelul?–

Deci sunt zemoase,nu-i asa?- Cum sunt aşezate seminţele?Educatoarea va tăia un mar şi o para pentru

a demonstra cum sunt asezate semintele in

conversaţia

conversaţia

explicaţia

observaţia

exercitiul

expunerea

problematizarea

exerciţiul

conversaţia

invăţarea prin descoperire

joculexplicaţia

conversaţia

Mere si pere

Mere si pere

Felii de mere si pere

Page 3: Proiect Didactic

Sinteza parţială

Sinteza finala

III Încheierea activităţii

camarutele lor, ce forma au, ce culoare si ce consistenta au.

– Gustaţi puţin din felia de mar si de para. Ce gust au? (plăcut,dulce- acrişor)

– La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea plantei)

Se face sinteza partiala referitor la partile componente

Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am spus bine”.

Educatoarea va face diferite enunţuri şi copiii vor trebui să confirme sau să infirme cele spuse:

Marul si para au o coajă groasă (nu, au o coajă subţire).

Miezul lor este uscat.(nu, marul si para au miezul zemos).

Marul si para nu au seminte.(au seminte, asezate in camarutele lor in mijlocul fructului).

3. Mod de întrebuinţare– Ce facem cu aceste fructe? (le mâncăm)– Ce trebuie să facem înainte de a le

mânca? (să le spălăm)– Ce se prepară din mere? (compot, gem,

dulceata, prajitura,suc).– Ce se prepară din pere? (compot, gem,

dulceata, prajitura,suc).

Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a deosebirilor dintre cele două fructe

Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi ajutaţi cu întrebări: marul si para sunt fructe de toamnă, amândouă au o coajă subţire ,miez zemos, amândouă au seminţe mici, luguiete, maronii şi tari asezate in camarute la mijlocul fructului.

Cele două fructe se mănâncă crude sau preparate în diferite moduri.

Se vor face aprecieri asupra modului în care au răspuns copiii şi asupra disciplinei.

Copiii sunt anunţaţi că activitatea a luat sfârşit şi vor gusta din bulion. Se va merge în sala de mese pentru a face o salată din ardei şi roşii.

Se va ieşi din sala de clasă intonând cântecul: „Toamna”

A venit pe dealuri toamnaCu vanturi si ploi.O primim cu bucurie

conversaţia

Conversatia

exercitiul

Page 4: Proiect Didactic

Si-i cantam in cor:Fructe parfumateSi legume coapteIn dar le primimSi ii multumim.

Au plecat si pasareleIn stoluri pe sus.Vanturi, ploaie, nori si ceataToamna ne-a adus:Fructe parfumateSi legume coapteIn dar le primimSi ii multumim.