Proiect Didactic

8
Proiect Didactic CSEI Fagaras Jud. Brasov PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatare: Colegiul National “Radu Negru” Fagaras Data: 27.03.2015 Profesor itinerant /de sprijin: Nan Anca Elena Clasa VI – G, grupa de elevi cu cerinte educative speciale Unitatea de invatare: Dialogul Lectia : Numeralul Tipul lectiei: fixare, sistematizare a cunoştintelor Competenta cheie : Competenta a învãţa se inveti 1. Competente generale:

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

Proiect Didactic

CSEI Fagaras

Jud. Brasov

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatare: Colegiul National “Radu Negru” Fagaras

Data: 27.03.2015

Profesor itinerant /de sprijin: Nan Anca Elena

Clasa VI – G, grupa de elevi cu cerinte educative speciale

Unitatea de invatare: Dialogul

Lectia : Numeralul

Tipul lectiei: fixare, sistematizare a cunoştintelor

Competenta cheie : Competenta a învãţa se inveti

1. Competente generale:

o Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata

o Receptarea mesjului scris . din texte literare si nonliterare in scopuri diverse

Page 2: Proiect Didactic

o Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite context de realizare,cu scopuri diverse

2. Competenţa specificã:

o Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical

o Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate

Obiective generale:

1. Sã cunosacã conceptele specifice limbii române2. Sã utilizeze conceptele specifice limbii române

Obiective operationale:

Cognitive:

OC1 Sã numeralul

OC2 Să recunoască numeralul cardinal şi numeralul ordinal;

OC3 Să introducă în enunţuri diferite numerale în funcţie de cerinţe;

OC4 Să ilustreze,prin exemple proprii, funcţiile sintactice pe care le poate avea numeralul;

OC5 Să utilizeze corect numeralul cardinal şi numeralul ordinal ,respectând genul;

Page 3: Proiect Didactic

OC6 Să exemplifice valoarea substantivală şi adjectivală a numeralului;

Afective

Să stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltând simţul critic

Să dezvolte spiritul de observaţie şi concentrarea în rezolvare

Să fie atenţi şi să participe afectiv şi activ la lecţie

Psihomotorii

Să scrie lizibil pe caiete

Să lucreze ordonat

Strategii didactice:

Metode si procedee:

Mijloace de realizare:

Forme de organizare:

Durata:

Locul desfasurari: Cabinetul de resurse

Bibliografie:

Page 4: Proiect Didactic

DESFÃŞURAREA LECŢIEI

Etapele Lecţiei Timp Obiective Conţinuturi Strategii didactice Metode de Evaluare

Actvitatea Profesorului Activitatea Elevului Metode şi

procedee

Mijloace de învãţãmânt

Moment organizatoric

Se creeazã condiţiile optime necesare desfãşurãrii eficiente a lecţiei de matematicã.

Elevii îşi vor pregãti cãrtile şi caietele de matematicã.

Captarea atenţiei Joc didactic : „Salata de fructe”- Elevii au de realizat o reţetă cu titlul : „Salata de fructe” în care vor folosi cât mai multe numerale

Anuntarea temei şi a obiectivelor

Profesorul anunta titlul lectiei noi si competentele urmarite Numeralul- Profesorul le spune elevilor că astăzi vor actualiza noţiunile legate de numeral. -Până la sfârşitul orei va trebui ca toţi elevii să definească numeralul, să indice tipul numeralului identificat , să alcătuiască enunţuri cu numeralele date , să identifice cazul si funcţiile sintactice ale numeralului cardinal , cât şi valorile numeralului.

Page 5: Proiect Didactic

Reactualizarea, si stematizarea, fixarea cunstintelor

“Joc cu mingea “Se verifica cunostintele asimilate

anterior despre numeral prin

metoda R.A.I- Ce fel de numeral

este zece ?

Exemple : Ce este numeralul ?

- De câte feluri este

numeralul?

- Ce valori pot avea

numeralele în comunicare?

- Ce funcţie sintactică au

numeralele cu valoare

adjectivală? Dar cele cu

valoare substantivală?

Cu ajutorul metodei se actualizează

noţiunile de bază privind definiţia,

valorile şi funcţiile sintactice ale

numeralelor. Elevii răspund la

întrebări , adresează întrebări altor

colegi şi se implică activ în

desfăşurarea lecţiei.

Page 6: Proiect Didactic

Obtinere performanţeiIncheierea activitãţii

Tema pentru acasa