Proiect didactic

download Proiect didactic

of 26

description

Obiecte de toaleta si uz personal

Transcript of Proiect didactic

PROIECIA ZILEI

Institutor: Supuran alina

Igiena, Obiecte de toaleta si uz personalPROIECTIA ZILEI

Data: 21.10.2008

Grupa: Ursuleior mic piticGrdinia: G.P.P. 14 MaiEducatoare: Supuran Alina CorinaTema : Cine sunt/suntem?Subtema : Sntoi i fericii (focalizare pe igien i obiecte de toalet/uz personal)

Inventar de activitate:

ADP.: Verificm prezena ( ntlnire de diminea-recunoaterea colegilor de grup) Gimnastic de nviorare (exerciii fizice pe muzic)

M pregtesc pentru activiti (deprinderi de ordine, disciplin i autoservire)

ALA.: Biblioteca Citim povestea Maricica dup imagini Joc de mas Loto cu obiecte de toalet i uz personal (grupare de imagini dup form);

Art Picturi de ap (puncte, liniue) Activitate recreativ Arunc mingea; Maricica spune...ADE:

DLC. Maricica L. Vldescu povestire;

DEC. Rochia cu buline dactilopictur.

Obiective de referin: S participe la activitile de joc, att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor; S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles; S obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii.

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.10.2008

Grupa: Ursuleior mic pitic

Grdinia: G.P.P. 14 MaiEducatoare: Supuran Alina Corina

Tema : Cine sunt/suntem?

Subtema : Sntoi i fericii (focalizare pe igien i obiecte de toalet/uz personal)Domeniul experienial: Limb i comunicare

Tema activitii: Maricica L. VldescuFelul: povestireTipul: de comunicare, nsuire de cunotine

Scopul: Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibil vrstei i temei de studiu;Obiective operaionale:

O1 s asculte cu atenie o poveste narat de ctre educatoare, urmrind firul acesteia n prezentarea ilustrat;

O2 s denumeasc personajele din povestire i rolul lor n igiena personal; O3 s desprind n urma audierii povestirii importana utilizrii obiectelor de toalet i uz personal n fiecare zi.Materiale didactice:

O ppu reprezentnd personajul principal al povestirii: Maricica; Un spun, lighean cu ap, pieptene, periu de dini;

Plane cu imagini din povestire.

Metode i procedee didactice:

povestirea, conversaia, explicaia, observaia..

Bibliografie: Culegere de texte pentru copii , E.D.P Bucureti, 1994; Educarea limbajului n nvatamntul prescolar Dumitra Magdalena, Editura Comaria, Bucureti 1999. Curriculum pentru nvmntul precolar - 2008DESFURAREA ACTIVITII

Verigile activitiiOb. op.Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluarea

1. Moment organizatoric

2. Captarea i orientarea ateniei

3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

5. Fixarea cunotinelor

6. Obinerea performanelor

7. Evaluarea activitii

9. ncheierea activitiiO1

O2

O3

O3

O3

O4

- aranjez scunelele n semicerc, planele se aeaz pe ptuuri,.

- asigur intrarea organizat n sal i aezarea copiilor pe scunele, confortabil. - Cine bate oare la us? Ia te uit este o feti! Vai dar ce murdar e! Vrei s o ntrebm cum o cheam?

- Bun ziua copii! (copiii salut). Pe mine m cheam Maricica i sunt n grupa mic.Educatoarea:

- Maricica, dar de ce ai venit tu la noi?- Vreau s v povestesc ce am pit.

- Copii, vrei s ascultm ce vrea s ne povesteasc Maricica?- Am s v povestesc ce mi s-a ntmplat ieri diminea la grdini. Stai frumos pe scunele i ascultai povestea.

Voi prezenta povestea cu ajutorul ppuii Maricica, respectnd coninutul acesteia. Voi folosi modularea tonului vocii, mimica i gesturile adecvate povestirii.

Momentele importante vor fi marcate cu introducerea pe rnd a personajelor povestirii: ap, spun, periu, piaptn, ursule.Se va desfura pe baza imaginilor din povestire.

- V-a plcut povestea? (da)

- Cum o cheam pe feti? (Maricica)

- Cum arta ea dimineaa? (murdar pe mini, fa)- Care erau obiectele pe care nu a vrut Maricica s le foloseasc? (apa, spunul, piaptnul periua de dini)

- Copiii au vrut s se joace cu ea la grdini? - Dar jucriile au vrut s se joace cu ea? (Nu) Care jucrii? ( ursule, ppuic)

- Ce a fcut Maricica atunci cnd a ajuns acas? (s-a splat, pieptnat, splat pe dini)

Vom spune poezioara nvat:

Cu spun m spl i cu ap rece

Peste faa toat mult spum trece.

i ce dac somnul nu vrea ca s plece

Eu dac m spl sunt vioi ct zece!- Cu ce s-a splat pe mini i pe fa Maricica? (alege de pe msu obiectele i le denumete)Se spun pe rnd personajele dup apariia lor, copiii alegnd pe rnd obiectele..- De ce nu s-au jucat copiii la grdini cu ea? (era murdar).

- De ce era murdar? (nu s-a splat)- Voi v splai dimineaa pe fa?

- Cu ce v pieptnai?- Dac nu venii curai i pieptnai la grdini nu se vor juca cu voi nici copiii i nici jucriile.Voi face aprecieri verbale asupra modului n care au participat la activitate, de atenia lor.

- Maricica vrea s se joace cu voi astzi, suntei de acord? Ea v-a adus nite jucrii frumoase cu care v putei juca.Conversaia

Povestirea

Conversaia

Explicaia

Explicaia

Conversaia

Observaia

Explicaia

Conversaia

Conversaia

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Aprecieri

verbale Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

i

Frontal

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.10.2008

Educatoare: Supuran Alina Corina

Tema : Cine sunt/suntem?

Subtema : Sntoi i fericii (focalizare pe igien i obiecte de toalet/uz personal)Denumirea activitii: Activiti liber aleseSectoare: Biblioteca Citim povestea Maricica dup imagini Joc de mas Loto cu obiecte de toalet i uz personal (grupare de imagini dup form);

Art Picturi de ap (puncte, liniue) ANEXA 1Scopul: Familiarizarea copiilor cu principalele obiecte de igien i uz personal; Dezvoltarea unor deprinderi de conduit civilizat care s permit desfurarea simultan a unor activiti preferate de copii, individuale i colective fr s se stinghereasc unii pe alii.Obiective operaionale:

O1 s recunoasc i denumeasc personajele din povestire prezente n imagini; O2 s povesteasc pe baza imaginilor fragmente din povestire;O3 s cunoasc denumirea obiectelor de igien i uz personal ilustrate pe jetoane;

O4 s sorteze jetoanele care reprezint acelai obiect, formnd grupe de obiecte;

O5 s traseze cu creionul pe hrtie liniue i puncte pentru a reda picturi de ap;O6 s participe cu interes i plcere la activitate.

Materiale didactice: Plane reprezentnd principalele momente ale povestirii Maricica;

Cartonae i jetoane reprezentnd: spun, periu de dini, prosop, perie de pr;

Creioane colorate i foi reprezentnd un copil care face du.

Metode i procedee didactice:

Conversaia, povestirea, explicaia, demonstraia, exerciiul, expunerea.

DESFURAREA ACTIVITII

Verigile activitiiOb. op.Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluarea

1. Moment organizatoric2. Captarea i orientarea ateniei

4. Anunarea temei i a obiectivelor

5. Prezentarea materialului stimul i a noului coninut

6. Dirijarea nvrii

7. Obinerea performanei

8. Evaluarea activitii9. ncheierea activitiiO1

O2

O5

O3

O4

O6

Voi aeza msuele pe trei grupuri, pe sectoare, aeznd materialele necesare pentru desfurarea activitii.

- Maricica vrea s se joace cu voi astzi, suntei de acord? Ea v-a adus nite jucrii frumoase cu care v putei juca.- Haidei s mergem cu Maricica s ne arate ce vrea s ne jucm mpreun.Prini n trenule copiii viziteaz sectoarele pregtite de educatoare.

- La bibliotec i vom povesti Maricici ce vedem n imaginile pe care ni le-a adus. i i vom spune poveti.

- S mergem la urmtorul sector i anume sectorul art, unde vom trasa cu creionul picturile de ap care ies de la du cnd se spal copilaul. Vom apsa cu vrful creionului pe hrtie sau vom trasa liniue care vor reprezenta apa. Maricica va alege cele mai frumoase desene i le va duce acas unde le va lipi pe perete n camera ei. - La ultimul sector, sectorul joc de mas vom alege jetoanele care sunt la fel i le vom aeza pe plcua pe care e desenat acelai obiect. ( ex. jetoanele cu spun le vom aeza pe plcua pe care e desenat un spun mare. etc...)- Acum c v-am prezentat ce vom avea de fcut trecei fiecare la unul din aceste sectoare, avei grij s nu purtai jucriile de la un sector la altul i s ncercai s trecei pe rnd pe la toate, cci astfel Maricica va fi bucuroas i va mai rmne la noi.Pe parcursul derulrii activitilor alese voi merge pe la fiecare sector pentru a-i ndruma i pentru a-i ajuta cu explicaii.

- Acum c am terminat haidei s vedem cum am lucrat. S vedem cum arat desenele voastre, oare Maricica e mulumit de cum ai desenat? (da)

- S vedem cum arat i plcuele cu jetoane. Au lucrat corect copiii, Maricica?- Maricica i-a plcut cum au povestit copiii?

. Pentru c ai fost harnici i cumini Maricica v face cadou cte o mic ppuic. Vrei? (da).

Apreciez verbal, frontal i individual lucrrile i modul de participare la jocuri a tuturor copiilor. Vom pune materialele la centrul tematic.- Acum haidei s cntm cu Maricica. ( Bate vntul, Am o pisicu)Conversaia

Explicaia

Povestirea

Explicaia

Demonstraia

Explicaia

Expunerea

Conversaia

Explicaia

DemonstraiaExerciiulConversaia

ConversaiaExplicaiaFrontal

Frontal

Frontal

Frontal

iIndividual

FrontalFrontal

i

Individual

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.10.2008

Grupa: Ursuleior mic pitic

Educatoare: Supuran Alina Corina

Tema : Cine sunt/suntem?

Subtema : Sntoi i fericii (focalizare pe igien i obiecte de toalet/uz personal)Domeniul experienial: estetic i creativ

Tema activitii: Rochia cu bulineFelul: dactilopicturTipul: formare de priceperi i deprinderiScopul: formarea deprinderii de a utiliza corespunztor tehnica dactilopicturii; educarea simului estetic.Obiective operaionale:

O1 s aplice culoarea pe hrtiefolosind doar degetul arttor;

O2 s ating hrtia doar cu vrful degetului pentru a obine bulinue;

O3 s foloseasc o crp umed pentru a-i terge degetul de acuarel fr s

murdreasc rochiaMateriale didactice:

O ppu reprezentnd personajul principal al povestirii: Maricica;

Acuarele tempera, capace, crpe umede;

Ppui de carton i rochie de hrtie. ANEXA 2-3Metode i procedee didactice:

conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.Bibliografie: Curriculum pentru nvmntul precolar - 2008DESFURAREA ACTIVITII

Verigile activitiiOb. op.Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluarea

1. Moment organizatoric

2. Captarea i orientarea ateniei

3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Desfurarea activitii5. Evaluarea activitii

6. ncheierea activitiiO1

O2

O3

Aranjarea salii de clasa

Asigurarea conditiilor necesare

unei bune desfasurari a activitatii

Pregatirea materialului didactic Se face prin prezentarea unor rochie albe cu care copiii vor mbrca ppuile primate n dar de la Maricica. Maricica le propune copiilor sa picteze nite bulinue colorate pe rochie pentru a fi mai frumoase. Copiii vor fi intrebati ce materiale au primit ei pe masute.Apare din csu Moul zicnd:

Li se va anunta copiilor subiectul activitatii pe care o vor desfasura: Rochia cu buline.

Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

1. Educatoarea le va explica copiilor tehnica de lucru pe care o vor folosi pentru a realize tema propusa. Efectuarea unor exercitii pregatitoare

1- Cu coatele sprijinite de masa,

inchidem si deschidem pumnii;

2- Cu coatele sprijinite de masa,

departam si apropiem degetele;

3- Ploaia- atingerea mesei cu

varful degetelor imitand caderea stropilor de ploaie;

4- A iesit soarele!Fixarea tehnicii de lucru

mpreun cu educatoarea copiii vor aplica cu degeelul bulinue pe o rochi mare afiat pe un suport.Realizarea lucrarii de catre copii

Pe parcursul lucrului copiii sunt supravegheati de educatoare. Aceasta ii indruma, si acolo unde este cazul, da indicatii suplimentare. Supravegheaza, de asemenea, pozitia corecta a corpului in timpul lucrului

Analiza lucrarilor realizate

Dup ce toti copiii au finalizat lucrarea, ppuile de carton vor fi mbrcate n rochiele cu buline.Apreciez verbal frontal i individual lucrrile i modul de participare la activitate a tuturor copiilor.Se va organiza o parad a modei cu rochiele realizate de copii.Conversaia

Explicaia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Conversaia

Frontal

Frontal

Frontal

Individuala

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.10.2008

Grupa: Ursuleior mic pitic

Educatoare: Supuran Alina Corina

Tema : Cine sunt/suntem?

Subtema : Sntoi i fericii (focalizare pe igien i obiecte de toalet/uz personal)Tema activitii:

Arunc mingea;

Maricica spune...Felul: activiti recreativeScopul: Crearea unei stri de bun dispoziie i relaxare n rndul copiilor;

Obiective operaionale: S execute corect micrile cerute de ppuica Maricica; S respecte regulile jocului i indicaiile educatoarei; S participe activ i cu entuziasm la desfurarea jocului;Mijloace de realizare:

Ppuica Maricica, minge

Metode i procedee didactice:

conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.

DESFURAREA ACTIVITII

Verigile activitiiOb. op.Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluarea

1. Moment organizatoric2. Captarea i orientarea ateniei

3. Anunarea temei

4. Desf. activitii5. Evaluarea activitii

6. ncheierea activitiiO1

O1

O2

O1

O2

O3

Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii.Voi aeza copiii pe covor sub forma unui cerc.

Captarea atentiei se va realiza prin materialele didactice pe care le vom folosi la jocuri. (ppua Maricica i o minge)

Acum ne vom juca cu Maricica dou jocuri care v vor plcea tare mult.1. Arunc mingeaMaricica va arunca mingea unui copil , iar acesta la rndul lui o va arunca napoi ppuii. Copiii vor avea grij s nu scape mingea pe jos. Copiii care reuesc s prind i s arunce mingea vor fi felicitai i aplaudai de colegii lor.2. Maricica spune.... La acest joc copiii vor executa comenzile pe care le va da ppua Maricica.

Ex.: - Maricica spune s ridicm o mn. (copiii vor ridica o mn)

- Maricica spune s punem mna pe ochi (copiii i vor acoperi ochii cu mna) Maricica v mulumete c v-ai jucat cu ea i c ai fost foarte cumini. i plac foarte mult desenele fcute de voi i promite c va mai veni s se joace cu voi. Maricica a adus nite prjiturele i suc ca s servii mpreun cu ea. Se servesc prjiturele i suc, pe fundal muzicalConversaia

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Conversaia

Frontal

individualAprecieri verbale

Frontal

Frontal

Aprecieri verbale

ANEXA 1

/ / . . . /

/ . ANEXA 2

ANEXA 3

PAGE 5