proiect didactic

19
Gradinita cu Program Normal Bucsani, Dambovita Grupa Mare “Buburuzele”, Nivelul II (5-6/7 ani) Educatoare Musat Madalina-Alina Inspector de specialitate: Director: Doamna Petre Vasilica Prof. Toma Sorina 1

description

activitate integrata

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

Gradinita cu Program Normal Bucsani, DambovitaGrupa Mare “Buburuzele”,Nivelul II (5-6/7 ani)

Educatoare Musat Madalina-Alina

Inspector de specialitate: Director:Doamna Petre Vasilica Prof. Toma Sorina

Februarie 2012

1

Page 2: proiect didactic

DATA: 8 februarie 2012EDUCATOARE: Musat Madalina-AlinaUNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu Program Normal Bucsani,

DambovitaGRUPA: mare “Buburuzele”NIVELUL IIINSPECTOR DE SPECIALITATE: doamna Petre VasilicaDIRECTOR: prof. Toma SorinaPROPUNATOR: Musat Madalina-AlinaTEMA ANUALA: “Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?”TEMA PROIECT: “A fost odata...”SUBTEMA: “Calatorii de-a lungul vremii”TEMA ACTIVITATII: “Micii pietoni”TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderiMIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata ADP+ALA+ADE(DLC+DOS)DURATA: 1 ziCATEGORII DE ACTIVITATI: ADP:

Intalnirea de dimineata: “Cu ce-ai ajuns la gradinita?”; Salutul: ,,Bună dimineaţa buni pietoni!”; Completam in calendarul naturii

(Ce zi este astazi si in ce data suntem?; Cum este vremea? Gimnastica de inviorare);

Deprinderea “Invatam sa circulam” Tranzitii: “Locomotiva” – joc muzical, “Unu, doi, unu, doi” -joc cu text si cant; “Bat din palme...” - joc cu text si cant.

ALA IJoc de masa: "Mijloace de transport " - puzzle;Stiinta: “Formeaza grupa mijloacelor de transport terestre, aeriene, navale”- fisa

de lucru;Constructii: “Garaje pentru masini”, "Locuri de parcare" ;ADE :Domeniul Limba si Comunicare- Educarea Limbajului: "Cuvinte alintate" -

Joc didactic;Domeniul Om si Societate – Activitate Practica (se va desfasura in centrul

Arta)– "Mijloace de transport" – aplicatie, colorare, decupare, asamblare, lipire.

2

Page 3: proiect didactic

ALA II: “Soferii sunt gata de cursa”, joc de miscare; “Unde este ascunsa masina?” joc de atentie; “Da pachetul mai departe” -joc distractiv. 

SCOPUL ACTIVITATII : verificarea cunostintelor copiilor referitoare la mijloacele de locomotie si de

transport si formarea deprinderii de a se exprima in propozitii si fraze corect formulate din punct de vedere gramatical (acord subiect- predicat);

consolidarea unor activitati practice specifice mediului de dezvoltare motrica, dezvoltarea atentiei voluntare si a spiritului de echipa;

favorizarea unui climat care sa permita desfasurarea simultana a mai multor activitati.

OBIECTIVE OPERATIONALE : ADE:

Domeniul Limba si Comunicare- Educarea limbajului:

O1 -Sa se exprime corect din punct de vedere gramatical, lexical, fonetic, utilizand diminutivele mijloacelor de transport;

O2 - Sa desparta cuvintele in silabe;O3 - Sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate cu diminutivele mijloacelor

de transport;O4 - Sa reprezinte grafic cuvintele dintr-o propozitie;O5 - Sa pronunte corect sunetele ce alcatuiesc cuvantul de pe imagine;

Domeniul Om si Societate-Activitate practica (se desfasoara in centrul Arta):

O6 - Sa recunoasca materialele de lucru;O7 - Sa coloreze mijlocul de transport;O8 - Sa decupeze pe conturul imaginii;O9 - Sa asambleze partile componente ale mijlocului de transport prin lipire;

ALA I:

Joc de masa:O10 - Sa reconstituie din bucati, mijloace de transport;O11 - Sa verbalizeze actiunea efectuata; Constructii:

3

Page 4: proiect didactic

O12 - Sa redea cu ajutorul cuburilor, garaje pentru masini si locuri de parcare;O13 - Sa relationeze cu partenerii de joc ;O14 - Sa construiasca prin alaturare, imbinare, suprapunere; Stiinta:O15 - Sa formeze prin incercuire mulţimea mijloacelor de transport terestre,

navale, respectiv aeriene;O16 - Sa scrie tot atatea linii/cifra care arata cate elemente are multimea;O17 - Sa aseze in perechi elementele a trei multimi reprezentand grafic

corespondenta;O18 - Sa compare multimi de elemente verbalizand:mai multe/mai putine,tot

atatea. ALA II:O19 - Sa respecte regulile de joc;O20 - Sa execute deprinderile motrice invatate;O21 - Sa cante cu dezinvoltura cantece pentru copii.

STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,

expunerea, mana oarba, turul galeriei, problematizarea, metoda Raspunde-Arunca-Interogheaza;

MIJLOACE DE INVATAMANT: DLC: medalioane cu masini rosii si masini albastre, imagini PPT cu

mijloacele de transport, tablita, marker, buline, laptop, DOS (Arta): - hartie glasata, coli colorate, foarfece, creioane colorate,

lipici, coli;Joc de masa: puzzle – mijloace de transport;Stiinta: fise de lucru, creioane scris, creioane colorate;Constructii: lego, cuburi, mijloace de transport;

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 1. Curriculum pentru invatamantul prescolar (5-7 ani), MEC, 2008; 2. Jocuri didactice pentru gradinita de copii; 3. Laborator prescolar; 4. Metode interactive de grup;

4

Page 5: proiect didactic

Activitatea începe cu prezentarea musafirilor care se află în sala de grupă pentru a evalua calitatea răspunsurilor copiilor şi pentru a vedea ceea ce ştiu copiii din grupa mare „Buburuzele”.

Întâlnirea de dimineaţă: “Cu ce-ai ajuns la gradinita?”;Salutul: ,,Bună dimineaţa buni pietoni!” – copiii se vor saluta în sensul acelor de

ceasornic, unul după altul folosind un mijloc de transport – ex: ,,Bună dimineaţa trenuleţule!”, ,,Bună dimineaţa maşinuţă!” ...

Se va realiza şi prezenţa în ordinea strigării de către educatoare din catalogul grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza în buzunarul Calendarului naturii. Jetoanele rămase le va număra un copil şi le va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de către o fetiţă.

Se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi pentru a ajuta la organizarea activităţii, a aranja, împărţi materialele.

Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege data şi se va alege imaginea corespunzatoare vremii din acea zi.

Împărtăşirea – Se vor numi trei fetiţe şi trei băieţi care să împărtăşească cu colegii de grupă ideile, gândurile visele lor din noaptea ce a trecut, o întâmplare petrecută în familie.

Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri: .....„Dacă vreau să cresc voinicFac gimnastică de mic: Merg în pas alergător,Apoi sar într-un picior,Mă opresc, respir uşorIntind braţele să zborToată lumea e a meaCând mă aşez la podea!Asta-i doar un început!Ia priviţi cât am crescut!”Activitatea de grup: - Se va purta o scurta discutie cu copiii despre mijloacele

de transport  pe care l-am învăţat. Tranzitie jocul muzical ,,Locomotiva”. Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare. Aceasta le arată copiilor niste

plicuri pe care le-a primit de la un poliţist cu care s-a intalnit in drumul acesteia spre gradinita. Politistul a aflat ca prescolarii din grupa mare au invatat despre mijloacele de

5

Page 6: proiect didactic

transport si le propune prescolarilor un concurs care se numeste „Micii pietoni”. Copiii trebuie să rezolve sarcinile concursului, acesta desfasurandu-se pe parcursul acestei zile. La finalul zilei cei care au rezolvat corect sarcinile vor primi diplome de „cel mai bun pieton”

Tranziţie:“Unu, doi, unu, doi,Sa nu facem taraboiTrei, patru, cinci,O sa ma asez aici.Sase, sapte, optAm sa va arat ce pot.Noua, zece Nimeni nu ma-ntrece.”

Prin metoda „Mâna oarbă”, copiii îşi vor alege echipa din care face parte echipa maşinuţelor rosii, echipa masinutelor albastre. Acestia vor avea medalioane pentru a ştii din care grupă fac parte.

Se anunţă prima probă jocul didactic: „Cuvintele alintate”. (Domeniul Limbă şi Comunicare). La sfarsitul concursului se va desemna echipa castigatoare.

Tranzitie:“Randul iute sa-l formam …… repedeLanga usa ne-asezam…….repedeSi cuminti sa asteptam,Pe maini sa ne spalamEste timpul sa mancam!”

La intoarcerea din pauza de masa copii vor descoperii urmatoarele sarcini de la sectoare. Sarcinile sectoarelor sunt următoarele:

Arta (DOS): de decupat asamblat si lipit partile componente ale mijloacelor de transport.

Stiinta: de format grupe de mijloace de transport terestre, navale, respectiv aeriene, realizarea corespondentei dintre grupe.

Joc de Masa: vor avea de imbinat piesele de puzzle.Constructii: vor construi garaje si locuri de parcare pentru mijloacele de

transport.Prin metoda „Turul galeriei” copiii vor aprecia munca colegilor de grupă. Voi

aprecia şi eu munca micutilor per ansamblu.Prescolarii impreuna cu educatoarea se vor juca jocul: „Ce stii despre...!”, unde se

va aplica metoda-joc Raspunde-Arunca-Interogheaza.

6

Page 7: proiect didactic

Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clap Din picioare trap, trap, trap Ne-nvartim, ne rasucim Si la hora noi pornim.

Si la dreapta uite-asa Si la stanga tot asa Ne-nvartim, ne rasucim Si la hora noi pornim.”

Copiii impreuna cu educatoarea se vor juca jocul de miscare: “Soferii sunt gata de cursa”, jocul de atentie “Unde este ascunsa masina?”  si jocul distractiv: “Da pachetul mai departe”.

La finele activităţii se apreciază munca în echipă a copiilor, cât şi cea individuală recompensându-i cu o diploma. Copiii vor parasi sala de grupa intonand jocul muzical: „Locomotiva”.

7

Page 8: proiect didactic

ETAPELEACTIVITATII

OB.OP. CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

(metode, mijloace de invatamant, forme de organizare)

EVALUARE

Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii Se va realiza întâlnirea de dimineaţă: “Cu ce-ai ajuns la gradinita?”; şi Salutul: ,,Bună dimineaţa buni pietoni!”. Copiii se vor saluta în sensul acelor de ceasornic, unul după altul folosind un mijloc de transport – ex: ,,Bună dimineaţa trenuleţule!”, ,,Bună dimineaţa maşinuţă!” ...După care se va face prezenta cu ajutorul unor jetoane cu semnele individuale ale copiilor. Se va discuta apoi despre starea vremii din ziua respectivă.Se vor numi trei fetite si trei baieti care să impartaseasca cu colegii de grupă ideile, gandurile visele lor din noaptea ce a trecut, o întâmplare petrecută în familie.Pentru a se înviora, copiii vor face gimnastica de inviorare:„Dacă vreau să cresc voinicFac gimnastică de mic: Merg în pas alergător,Apoi sar într-un picior,

Conversatia Frontal

Participarea activa la discutii, completarea corecta a calendarului naturii, a prezentei.

8

Page 9: proiect didactic

Mă opresc, respir uşorÎntind braţele să zborToată lumea e a meaCând mă aşez la podea!Ăsta-i doar un început!Ia priviţi cât am crescut!”.

Reactualizarea cunostintelor

Se poarta o scurta discutie cu copiii despre mijloacele de transport ;- Dati exemple de mijloace de transport care circula pe uscat (in aer, pe apa).

Tranzitie:„Locomotiva” joc muzical.

Conversatia FrontalIndividual

Aprecierea raspunsurilor corecte.

Captarea atentiei La noutatea zilei voi anunţa întâlnirea mea cu poliţistul care, auzind ca prescolarii din grupa mare au invatat despre mijloacele de transport, mi-a dat niste plicuri care contin sarcini ale concursului „Micii pietoni”, acestia va trebui sa rezolve corect sarcinile pe parcursul zilei. Iar cel care va rezolva corect sarcinile va primi o diploma de „cel mai bun pieton”

Conversatia,Explicatia FrontalPlicuri cu sarcini ale concursului

Stimularea interesului pentru activitati.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi copii, prima sarcina data de prietenul nostru, este jocul didactic “Cuvinte alintate”, dupa rezolvarea acesteia, vom descoperi ce alte sarcini contin acele plicuri, iar daca vom rezolva corect sarcinile o sa primiti diplome de “cel mai bun pieton”.

Expunerea ExplicatiaConversatiaFrontalIndividual

Prezentarea optima a continutului

Tranziţie:“Unu, doi, unu, doi,Sa nu facem taraboiTrei, patru, cinci,O sa ma asez aici.Sase, sapte, opt

ExplicatiaMetoda mana oarbaDemonstratiaFrontal

Stimularea interesului

9

Page 10: proiect didactic

Dirijarea consolidarii

O1

O2

O3

O4

Am sa va arat ce pot.Noua, zece Nimeni nu ma-ntrece.”

Domeniul Limba si Comunicare- Educarea Limbajului

Prima sarcina a concursului, este jocul: “Cuvinte alintate”. Prin metoda mana oarba prescolarii vor alege cate un jeton cu un mijloc de transport, cel care va extrage o masina de culoare rosie va face parte din echipa “Masinutelor rosii”, iar cel care va extrage o masinuta albastra va face parte din echipa “Masinutelor Albastre”.In acest joc vom “alinta” mijloacele de transport navale, terestre si aeriene.Va trebui sa vorbiti clar, corect si sa fiti atenti ca sa observati daca cineva va gresi, ca apoi sa il corectati.Explicarea si demonstrarea jocului: Se explica si se demonstreaza modul de desfasurare, precizand sarcinile si regulile jocului;Acestia va trebui sa gaseasca diminutivul mijloacelor de transport. Va trebui sa desparta cuvintele in silabe, vor formula propozitii cu cuvintele si le vor reprezenta grafic.Pentru fiecare răspuns corect echipele primesc la panou câte o bulină colorată.Executarea jocului de proba ;Se fac observatii si precizari;Executarea jocului de catre copii – dirijat;Se verifica exactitatea efectuarii actiunii, se urmaresc criteriile de reusita;

Mijloace de transport medalioane

Exercitiul

Laptop Imagini PPT mijloace de transport

Explicatia

Exerciutiul

Buline Aplauze

Exercitiul

Verificare de intelegere a regulilor jocului

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii jocului

Aprecierea rezolvarii corecte

10

Page 11: proiect didactic

O5 Dupa fiecare executie se fac precizari privind modul de actiune, verbalizarea actiunii, ritmul de lucru;

Tranzitie:

“Randul iute sa-l formam …… repedeLanga usa ne-asezam…….repedeSi cuminti sa asteptam,Pe maini sa ne spalamEste timpul sa mancam!”

ALA I

La intoarcerea din pauza de masa, prescolarii vor avea de rezolvat in continuare sarcinile concursului “Micii pietoni”Copiii vor merge cu educatoarea pe la fiecare centru de activitate. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei, isi aleg sectorul si se aseaza in compartimentul corespunzator zonei in care vor sa lucreze.La sectorul Arta (DOS): vor avea de realizat mijloacele de transport; vor decupa, imbina si lipi partile componente ale mijloacelor de transport.La sectorul Joc de Masa: vor avea de imbinat piesele de puzzle.La sectorul Stiinta: vor forma grupe cu elemente identice, vor realiza corespondenta dintre cele trei grupe, vor colora mijloacele de transport.La ultimul sector, Constructii: vor avea de construit garaje pentru masini si alte locuri de parcare.

Frontal

Explicatia Conversatia

Munca in grupuri mici

Exercitiul FrontalHartie glasseLipiciFoarfeceFoi de blocLeggoCuburi

a sarcinilor primite

Colaborarea cu partenerii de joc.

11

Page 12: proiect didactic

Obtinerea performantei

O6O7O8O9O10O11O12O13O14O15O16O17O18

Educatoarea le propune prescolarilor alegerea unui centru in care ar dori sa lucreze cu specificatia ca se vor roti in ordinea preferintelor.Se fac exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.In timpul activitatii educatoarea va supreveghea activitatea copiilor de la fiecare centru, oferind explicatii si sprijin daca este nevoieEducatoarea si copiii merg la fiecare centru unde se discuta rezultatele obtinute;

Voi aprecia modul de rezolvare a sarcinilor de catre copii si se va realiza jocul: „Spune ce stii despre...!”. Un copil arunc catre un coleg mingea si spune o intrebare despre mijloacele de transport. Cel care prinde mingea va da raspunsul si la randul sau va rosti o alta intrebare, aruncand mingea catre un alt coleg.

Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clap Din picioare trap, trap, trap Ne-nvartim, ne rasucim Si la hora noi pornim.

Si la dreapta uite-asa Si la stanga tot asa Ne-nvartim, ne rasucim Si la hora noi pornim.”

Exercitiul FrontalIndividualHartie glasseLipiciFoarfeceFoi de blocLeggoCuburi Turul galerieiIndividualConversatiaExplicatiaExercitiulFrontalIndividualMetoda R.A.IMinge

Observarea comportamentului copiilor

Aprecierea rezolvrii corecte a sarcinilor primite

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii dateAplauze

Evaluare ALA IIPrescolarii sunt anuntati ce jocuri vor desfasura in ultima parte a zilei.

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Observarea comportamentului copiilor

12

Page 13: proiect didactic

O19

O20

O19

O20

O19

Jocul de miscare: “Soferii sunt gata de cursa” jocul de atentie “Unde este ascunsa masina?” si jocul distractiv :“Da pachetul mai departe”.Jocul de miscare  “Soferii sunt gata de cursa”. Copiii sunt dispuşi în formaţie de cerc, iar în mijloc conductorul-şef, educatoarea, are în mână, o masina din plastic. Educatoarea dă masina unui copil care aleargă în jurul cercului până la bătaia din palme a acesteia, moment în care se opreşte şi predă “ştafeta”  copilului lângă care s-a oprit. Acesta procedează la fel, jocul continuă până ce toţi copiii au primit masina.Jocul de atentie “Unde este ascunsa masina?”, copiii sunt asezati pe covor sau scaunele. Un copil va “miji”, pentru ca altul sa ascunda masina. Masina va fi gasita cu ajutorul colegilor; va castiga cel care gaseste masina mai repede.Cel care sopteste colegilor va fi descalificat si totodata eliminat din joc.La jocul distractiv: “Da pachetul mai departe” copiii vor fi asezati sub forma de cerc pe scaunele sau in picioare (in functie de cat de obositi sunt), li se pune muzica si li se da un pachet care circula din mana in mana, cand muzica se opreste copilul care are pachetul in mana ia de deasupra un ambalaj si descopera ce are in el. Se urmareste ca fiecare copil sa descopere cate un ambalaj, iar la finalul jocului sa se gaseasca surpriza mare, diplome de participare la concursul “Micii pietoni”.

FrontalIndividual

Conversatia

Demonstratia

Jocul

Jocul

Observarea comportamentului copiilor

Aprecieri verbale

Incheierea activitatii

O21

Vor aprecia activitatea proprie si pe cea a colegilor; se ofera diplome.Copiii parasesc sala de grupa, intonand jocul cu text si cant: “Locomotiva”;

ConversatiaExplicatiaRecompense

Aprecieri verbale

13

Page 14: proiect didactic

14