proiect didactic

14
Proiect de activitate didactică - Labiolectură -

description

activitate labiolectura

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

Proiect de activitate didactică- Labiolectură -

Page 2: proiect didactic

Data: 20.01.2013Clasa: a I-aObiectul: LabiolecturaTipul activităţii: instructiv-terapeutică; activitate de consolidareTema activităţii: dezvoltarea abilităţilor de labiolectură – recunoaşterea şi diferenţierea

vocalelorDurata activităţii: 35 min.

Obiectiv cadru: Dezvoltarea şi consolidarea capacităţilor copiilor de comprehensiune verbală prin

intermediul citirii labiale de tipul ideo-vizual-fonetică

Obiective de referinţă: Dezvoltarea posibilităţilor de atenţie şi concentrare în vederea receptării mesajului

verbal. Receptarea vizual-fonetică a sunetelor. Exersarea analizei şi sintezei vizual-fonetice. Lărgirea universului semantic accesibil copiilor prin introducerea sau exersarea

unor noţiuni în corespondenţă cu forma lor vizual-fonetică.

Obiective operaţionale:1. Să recunoască prin intermediul citirii labiale vocalele pronunţate separat.2. Să recunoască prin intermediul citirii labiale vocalele din componenţa unor

cuvinte pronunţate.3. Să intuiască jetoanele cu imaginile corespondente cuvintelor pronunţate.4. Să participe fără teamă şi cu plăcere la activitate.5. Să crească progresiv capacitatea de concentrare a atenţiei în activitate.

Metode şi procedee didactice:- Conversaţia- Demonstraţia- Exerciţiul- Citirea de imagini- Explicaţia- Asocierea

Materiale didactice:- jetoane reprezentând vocalele separat- imagini- material verbal (vocalele, cuvinte care să le conţină)- stickere „feţe zâmbitoare” (pe care copiii le vor primi după finalizarea

fiecărui pas din activitate)

Page 3: proiect didactic

Momentul activităţii

Obiectivuloperaţional vizat

Timpulalocat

Conţinutul activităţii Metode şi procedee didactice folosite

Captarea atenţiei şi pregătirea pentru activitate

ob. 4 3 min.Discuţie lejeră, neprogramată cu copiii; anunţarea temei activităţii. Fiecare copil primeşte o „faţă zâmbitoare” pentru că este prezent la activitate şi pregătit pentru aceasta.

ConversaţiaExplicaţia

Exerciţiu de mobilizare şi motivare pentru activitatea propriu-zisă

ob.4 5 min.

- dansul vocalelor – vocalele sunt redate, pe rând, prin intermediul dactilemelor (profesorul şi pronunţă) şi fiecare vocală este asociată cu o mişcare: „a” sărim ca mingiuţa, „e” ne aplecăm cu mâinile spre picioare, „i” punem mâinile pe cap şi ne învârtim o dată, „o” ne ghemuim, „u” apropiem şi depărtăm picioarele prin săritură (copiii ştiu dansul de la activităţile trecute; acum este doar repetat)- acordarea „feţelor zâmbitoare”

DemonstraţiaExerciţiul

Reactualizarea cunoştinţelor învăţate anterior

ob.1, 4 5 min. - fiecare copil primeşte 5 jetoane cu vocalele (a, e, i, o, u) (anexa 1)- profesorul le cere elevilor să fie atenţie şi pronunţă fiecare vocală, arâtând în acelaşi timp jetonul corespondent ei- profesorul le cere elevilor să fie atenţi, iar când el pronunţă o vocală copiii trebuie să ridice jetonul corespondent acesteia după cum au recunoscut-o (profesorul este atent la toţi copiii; pronunţă aceeaşi vocală până ridică toţi elevii jetonul potrivit; dacă cineva greşeşte, profesorul anunţă că va repeta vocala şi îi roagă să fie atenţi)- aordarea „feţelor zâmbitoare”

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Page 4: proiect didactic

Exersarea recunoaşterii vocalelor în interiorul cuvintelor

ob.2, 5 7 min.- profesorul pronunţă cuvinte simple, accesibile care conţin doar o vocală (anexa 2); copiii sunt rugaţi să identifice vocala din componenţa fiecărui cuvânt şi să o desemneze prin ridicarea jetonului potrivit- profesorul este atent la toţi elevii: dacă vocalele nu sunt identificate corect sau dacă unii elevi par nesiguri, cuvintele sunt reluate şi dacă este nevoie chiar explicate prin intermediul limbajului mimico-gestual (profesorul poate solicita copiilor care au înţeles să ofere mici definiţii pentru cuvintele-stimul)- toţi primesc „feţe zâmbitoare”

Explicaţia Exerciţiul

Recunoşterea intuitivă în imagini a unor cuvinte

ob.3, 5 7 min. - copiilor li se prezintă mai multe imagini (anexa 3) şi li se solicită să o desemneze pe cea potrivită în funcţie de cuvântul pe care îl pronunţă profesorul; profesorul repetă cuvântul de câteva ori - ce vocale conţin cuvintele pronunţate?- acordarea „feţelor zâmbitoare” pe măsură ce elevii răspund (profesorul este atent ca fiecare elv să dea cel puţin un răspuns corect)

Explicaţia Demonstraţia Citirea de imagini Asocierea

Evaluarea activităţii ob. 3, 4, 5

7 min.

- toate imaginile din etapa anterioară sunt puse într-un săculeţ ţinut de profesor- fiecare elev este rugat să aleagă o imagine fără să se uite la ea; profesorul o primeşte, se uită, şi pronunţă cuvântul prin care este reprezentat obiectul din imagine; elevul trebuie să fie atent la pronunţia profesorului şi să spună care este cuvântul/imaginea - când reuşeşte primeşte „faţa zâmbitoare”

ExplicaţiaDemonstraţiaAsocierea

Încheierea -este apreciată activitatea copiilor

Page 5: proiect didactic

activităţii ob.4 1 min. -toată lumea aplaudăAnexa 1

Page 6: proiect didactic

Anexa 2

Listă de cuvinte simple care conţin doar o vocală:

Page 7: proiect didactic

ac este in om urcarc peşte mic nor udrac bec rid cor cucsac el solid gol sucpas tren frig rol nucmal sec lift joc fumcal text vin porc pufda lemn zi sos nu

Anexa 3

Page 8: proiect didactic
Page 9: proiect didactic