Proiect Didactic

9
PROIECT DIDACTIC Autor: DATA: GRUPA: SUBIECTUL: prelucrarea primară a legumelor tuberculifere, rădăcinoase, vărzoase, bulbifere. Formele de tăiere şi utilizarea lor culinară. Indicii de calitate şi servire TIPUL LECTIEI: Mixtă DURATA: 80 minute NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: Elevii cunosc noţiunea de: proces tehnologic, semifabricat, materie primă, preparat culinar; Elevii cunosc: clasificarea legumelor, importanţa lor în viaţa omului; Elevii elaborează fişe tehnologice. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – Să expună consecutivitatea operaţiilor la prelucrarea tuberculiferelor, rădăcinoaselor, varzoaselor, bulbiferelor; O2 – Să enumere formele de tăiere a legumelor date; O3 – Să indice întrebuinţarea culinară a formelor de tăiere a legumelor tuberculifere, rădăcinoase, bulbifere, varzoase.

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC Autor:

DATA:

GRUPA:

SUBIECTUL: prelucrarea primară a legumelor tuberculifere, rădăcinoase,

vărzoase, bulbifere. Formele de tăiere şi utilizarea lor culinară. Indicii de calitate şi

servire

TIPUL LECTIEI: Mixtă

DURATA: 80 minute

NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI:

Elevii cunosc noţiunea de: proces tehnologic, semifabricat, materie primă,

preparat culinar;

Elevii cunosc: clasificarea legumelor, importanţa lor în viaţa omului;

Elevii elaborează fişe tehnologice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să expună consecutivitatea operaţiilor la prelucrarea tuberculiferelor,

rădăcinoaselor, varzoaselor, bulbiferelor;

O2 – Să enumere formele de tăiere a legumelor date;

O3 – Să indice întrebuinţarea culinară a formelor de tăiere a legumelor

tuberculifere, rădăcinoase, bulbifere, varzoase.

RESURSE MATERIALE: posteruri de hârtie, marchere, foarfecă, manual,

creioane, materie primă, fişe color.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstrarea, lucrul în grup,

problematizare, studiul de caz, conversaţia.

METODE DE EVALUARE: realizarea unui poster cu formele de tăiere a

legumelor, activitatea elevilor în cadrul lecţiei.

Page 2: Proiect Didactic

PLANUL SESIUNII

EvocareaO1 – t = 20 min

Metode Activităţi de învăţareDiscuţie în plen Profesorul iniţiază o discuţie succintă folosind următoarele întrebări:

1. Care este rolul şi importanţa legumelor în alimentaţia omului?2. În ce stare se folosesc legumele în alimentaţia publică?3. Enumeraţi principalele grupe de substanţe chimice din legume şi de ce depinde varietatea lor?4. Cum se clasifică legumele?5. Din ce operaţii tehnologice consecutive constă prelucrarea culinară mecanică a legumelor?6. Cu ce scop se calibrează şi se sortează legumele?7. De ce se spală legumele înainte de a fi curăţite?8. Cu ce scop se taie legumele?9. În ce secţie are loc prelucrarea culinară mecanică a legumelor?10.Cu ce utilaj mecanic şi nemecanic este dotată secţia de legume?

Metoda Miniprelegere

Profesorul explică particularităţile diferitor grupe de legume

Particularităţile prelucrării primare a diferitor grupe de legumePrelucrarea teberculiferelorPrelucrarea culinară mecanică a cartofului se poate îndeplini procedând la metoda mecanică, chimică şi termică.Metoda mecanică reprezintă procesul de prelucrare a cartofului ce constă din următoarele operaţii:

Sortarea şi calibrarea Spălarea Curăţirea Finisarea Spălarea

Curăţirea finisată a cartofilor se face în mod manual cu un cuţit canelat sau cârn. La finisare, de pe tuberculii curăţiţi se îndepărtează colţii, petele întunecate, cojiţa rămasă, se scobesc adânciturile.Prelucrarea rădăcinoaselorRădăcinoasele se prelucrează în mod mecanic, termic sau manual. Prelucrarea rădăcinoaselor constă din următoarele etape: Curăţirea rădăcinoaselor se execută cu mâinile uscate precum şi

acestea trebuie să fie la fel de uscate Legumele curăţate se introduc în vase cu apă rece (nu se

amplasează direct pe paletă)Pentru ridichea roşie destinată salatei, i se înlătură codiţa şi mustaţa, iar pentru cea albă, se înlătură coaja.

Page 3: Proiect Didactic

Pentru sfeclă şi morcov: Se separă rădăcina Se spală Se curaţă de coajă Se spală

Pentru pătrunjel, ţelină şi păstârnac: Sortarea Înlăturarea verdeţei şi a rădăcinii Spălarea Curăţarea

Prelucrarea varzoaselor Înlăturarea frunzelor uscate şi murdare Înlăturarea părţii exterioare a ciocanului Spălarea Tăierea în 2 sau 4 părţi Înlăturarea ciocanului

Pentru conopidă:Conopida se taie de pe stibla la 1-1,5 cm mai jos de începutul ramificaţiei căpăţânii.Varza de Bruxelles poate fi cu tulpină şi fără tulpină.Pentru înlăturarea omizilor şi melcilor:

Imersarea în apă rece sărată pe 15-20 min Spălarea

Prelucrarea legumelor bulbifere Sortarea Înlăturarea mustăţilor Înlăturarea frunzelor uscate Spălarea

Realizarea sensuluiO2, O3 – t = 45 min

Metode Activităţi de învăţare Lucru în grup

Prezentarea în

Profesorul va împărţi elevii în 6 grupe. Elevii vor extrage biletele. Conform bileţelelor vor forma grupuri.Fiecare grup se va aşeza în jurul unei bănci.Profesorul propune următoarea sarcină: În grupuri realizaţi un poster, folosindu-vă de materialul suport.Indicaţi forma, dimensiunea şi utilizarea culinară a legumelor.

1. Legume tuberculifere simple2. Legume tuberculifere compuse3. Legume rădăcinoase simple4. Legume rădăcinoase compuse 5. Legume vărzoase6. Legume bulbifere

Profesorul: aveţi circa 15 min să realizaţi sarcina şi să o prezentaţi.

Page 4: Proiect Didactic

plen Fiecare grup prezintă clasei posterul explicând: denumirea, forma, dimensiunea, metodele de prelucrare, întrebuinţarea culinară.

ReflecţiaO2, O3 – t = 10 min

Metode Activităţi de învăţareLucrul interactiv

Profesorul la sfârşitul prezentărilor evaluează prezentările elevilor şi le completează.

Studiu de caz Profesorul propune elevilor mai multe studii de caz pentru a putea face o analiză, concluzie verificând nivelul de cunoştinţe.Ce se va întâmpla dacă nu vom tăia legumele uniform?În timpul prelucrării vărzoaselor s-au depistat melci sau omizi. Cum vom proceda?În timpul prelucrării culinare mecanice, nu a fost efectuată operaţia de prelucrare: sortare şi calibrare. Care vor fi urmările?

Extindereat = 5 min

Metode Activităţi de învăţareSarcini de tip “Acţionează”

Profesorul încheie lecţia cu notarea elevilor concretizând dacă sunt întrebări suplimentare şi menţionând sistemul de referinţă.Elevilor li se propun sarcini de tipul Acţionează! (simularea, exersarea abilităţilor necesare la locul de muncă, sarcini care îi pun în situaţia de a ieşi din cadrul clasei, orei în comunitate, în familie).La această etapă, elevii îşi dezvoltă abilităţi, care devin pe parcurs modele comportamentale fireşti.

Sarcina pentru acasă:N.I Kovaliov „Tehnologia preparării bucatelor” p.10-14N.A Anfimova „Arta culinară” p.10-17

Page 5: Proiect Didactic

1. Forme de tăiere simple a legumelor tuberculifere

2. Forme de tăiere compuse a legumelor tuberculifere

3. Forme de tăiere simple a legumelor rădăcinoase

4. Forme de tăiere compuse a legumelor rădăcinoase

5. Forme de tăiere a legumelor vărzoase

6. Forme de tăiere a legumelor bulbifere