Proiect Didactic

4
PROIECT DIDACTIC Data: 06.10.2014 Clasa: a VII - a Disciplina: Chimie Tema : Dizolvarea. Factori care influenţează dizolvarea Scopul lecţiei : introducerea noţiunii de soluţie Tipul lecţiei : predare cu experiment integrat Obiective operaţionale: – să definească soluţiile ca amestecuri omogene; – să identifice componentele unor soluţii date; – să stabilească prin activităţi experimentale factorii care influenţează dizolvarea; – să aplice cunoştinţele referitoare la factorii care influenţează dizolvarea substanţelor. Strategii didactice: Metode şi procedee didactice: conversaţia, descoperirea dirijată, experimentul de laborator (frontal şi de grup). Mijloace şi materiale didactice: aparatură şi ustensile de laborator: pahare de unică folosinţă transparente, linguriţe de unică folosinţă, pahare Berzelius şi Erlenmeyer, baghete de sticlă, cilindru gradat; substanţe: apă, sare de bucătărie de diferite granulaţii; , fişe de lucru, caiete de notiţe, tabla, cretă. Competenţe specifice: 1

description

Schita unei lectii didactice

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.10.2014Clasa: a VII - a Disciplina: ChimieTema : Dizolvarea. Factori care influenţează dizolvareaScopul lecţiei : introducerea noţiunii de soluţieTipul lecţiei : predare cu experiment integrat

Obiective operaţionale:

– să definească soluţiile ca amestecuri omogene; – să identifice componentele unor soluţii date; – să stabilească prin activităţi experimentale factorii care influenţează dizolvarea; – să aplice cunoştinţele referitoare la factorii care influenţează dizolvarea substanţelor.

Strategii didactice:

Metode şi procedee didactice: conversaţia, descoperirea dirijată, experimentul de laborator (frontal şi de grup).

Mijloace şi materiale didactice: aparatură şi ustensile de laborator: pahare de unică folosinţă transparente, linguriţe de unică folosinţă, pahare Berzelius şi Erlenmeyer, baghete de sticlă, cilindru gradat; substanţe: apă, sare de bucătărie de diferite granulaţii; , fişe de lucru, caiete de notiţe, tabla, cretă.

Competențe specifice:

1.1. Diferenţierea fenomenelor fizice de fenomenele chimice, a substanţelor pure de amestecuri de substanţe 2.1. Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţiile chimice4.1. Transpunerea în limbaj specific a informaţiilor privind aplicaţiile practice ale chimiei5.1. Aplicarea normelor de protecţie personală în laboratorul de chimie şi de protecţie a mediului

1

Page 2: Proiect Didactic

Desfăşurarea activităţii

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevilorResurse procedurale

1. Moment organizatoric

Verifică prezența elevilor. Stabileşte atmosfera necesară

desfăşurării în condiţii optime a activităţilor

didactice.

Se pregătesc pentru

activitatea la clasă. conversaţia

2.Captarea atenţiei Profesorul reaminteşte elevilor că în viaţa de zi cu zi sunt des

utilizate amestecuri ale apei cu diferite substanţe şi solicită elevii

să dea exemple de astfel de amestecuri şi să încadreze fiecare

exemplu în unul din tipurile de amestecuri studiate în unitatea de

învăţare anterioară.

Elevii răspund solicitărilor

profesorului.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelorAnunţă tema, scopul şi competențele vizate în cadrul lecţiei. Elevii notează în caiete

titlul lecţiei.

4.Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării

. Profesorul conduce elevii spre descoperirea semnificaţiilor

noţiunilor de dizolvare, soluţie, solvent, substanţă dizolvată şi

2

Page 3: Proiect Didactic

notează pe tablă aceste noţiuni.

Pentru identificarea factorilor care influenţează dizolvarea,

profesorul împarte elevii prezenţi în 3 grupe de lucru. Fiecărei

grupe i se solicită si dizolve în apă aceeaşi cantitate de zahăr dar

în 3 condiţii diferite:

- în apă rece şi fără agitare;

- în apă rece, dar cu agitare;

- în apă caldă şi cu agitare.

Oferă indicaţii şi puncte de sprijin pentru rezolvarea corectă a

sarcinilor propuse.

Profesorul îndrumă elevii astfel încât, în urma interpretării

observaţiilor experimentale făcute, aceştia să deducă o serie de

factori ce influenţează dizolvarea substanţelor (gradul de

farâmiţare, agitarea, temperatura).

Face aprecieri şi corecturi asupra activităţii elevilor.

Elevii observă cu atenţie

activitatea experimentală

desfăşurată de profesor şi

notează în caiete noile

noţiuni.

Fiecare din cele 3 grupe

de lucru realizează practic

sarcinile date.

Completează pe caiete

observaţiile făcute.

Interpretează observaţiile

experimentale şi notează

în caiete concluziile.

observaţia independentă

descoperirea dirijată

experimentul frontal şi individual

5. Fixarea cunoştinţelor

Prin scurte întrebări, verifică înţelegerea de către elevi a noilor

noţiuni şi realizează fixarea acestora.

Răspund solicitărilor

profesorului.

conversaţia

6. Tema pentru acasăSolicită elevilor să rezolve acasă aplicaţiile din partea a doua a

fişei de lucru Notează tema pentru

acasă.

Sunt atenţi la indicaţii.

explicaţia,

conversaţia

3