Proiect Didactic

15
PROIECT DIDACTIC DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: EDUCATOARE: GRUPA:MARE’’INGERASII’’ TEMA ANUALĂ:” CE SI CUM VREAU SA FIU?” TEMA PROIECTULUI: „ PAINEA,, TEMA SĂPTĂMĂNII/ZILEI: „ PRODUSE DE PANIFICATIE” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi si deprinderi FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integata DURATA: O zi CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Brutari pentru o zi” , Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii Rutine: „Cuvintele magice !”(deprinderea de a vorbi politicos) Tranziţii: ‚,Moara,,- cantec ALA I –Joc de rol: ’’De-a brutarii,,-realizarea unor produse din coca (paine, pateuri, cornuri,covrigi), respectand regulile de igiena corespunzatoare; -Constructii: ’’Ladite pentru paine’’;construire prin asamblare, alaturare si imbinare -Stiinta: ,, Gaseste umbra,, suprapunerea unor imagini care se potrivesc cu umbra data –joc cu jetoane

description

proiect didactic produse de panificatie piine cozonac

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:EDUCATOARE: GRUPA:MARE’’INGERASII’’ TEMA ANUALĂ:” CE SI CUM VREAU SA FIU?”TEMA PROIECTULUI: „ PAINEA,, ”TEMA SĂPTĂMĂNII/ZILEI: „ PRODUSE DE PANIFICATIE”TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi si deprinderiFORMA DE ORGANIZARE: Activitate integataDURATA: O ziCATEGORII DE ACTIVITĂŢI:ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Brutari pentru o zi” , Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii Rutine: „Cuvintele magice !”(deprinderea de a vorbi politicos)Tranziţii: ‚,Moara,,- cantec ALA I –Joc de rol: ’’De-a brutarii,,-realizarea unor produse din coca (paine, pateuri, cornuri,covrigi), respectand regulile de igiena corespunzatoare;

-Constructii: ’’Ladite pentru paine’’;construire prin asamblare, alaturare si imbinare ‚ -Stiinta: ,, Gaseste umbra,, suprapunerea unor imagini care se potrivesc cu umbra data –joc

cu jetoane

ADE: DLC:- Educarea limbajului : ’’Saculetul cu surprize..’’ joc didactic; pronuntarea corecta a sunetelor limbii romane, despartirea in silabe a cuvintelor spuse, formare de propozitii simple si dezvoltate- DOS: -Activitate practica: ,, Produse de panificatie ,,- aplicatie ( combinarea si lipirea diferitelor materiale din antura ) ALA II – ,, Cati ciorpi intr-un picior ,, - joc distractiv ( dezvoltarea indemanrii si crearea unei atmosfere de buna dispozitie) ,,Ghiceste din ce este facut,, -joc senzorial ( percepe prin pipaire materialul din care este confectionat obiectul ) ,,Oraselul,, - joc de miscare ( executa miscari ale mainilor in diferite directii , sare de pe un picior pe altul)

Page 2: Proiect Didactic

SCOP: Consolidarea deprinderii de a pronunta corect sunetele,de a desparti cuvintele in silabe, de a forma propozitii simple si compuse;Educarea unei exprimari verbale corecte. Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motricăOBIECTIVE DE REFERINTĂ: -să desparta in silabe cuvintele ; - să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor; - să respecte regulile de igienă şi să descopere efectul nerespectării lor; - să cunoască , să utilizeze unelte simple si sa combine materialele de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:ADE:

DLC: Educarea limbajului: ( Biblioteca)O1: să denumeasca corect obiectul din imaginea extrasa din saculet;O2: sa desparta in silabe cuvantul spus;O3: să formeze propozitii simple si dezvoltate;O4: sa se exprime corect din punct de vedere gramatical;

DOS: Activitate practica

O1: sa combine materialele puse la dispozitie pentru realizarea temei date;O2: sa lipeasca corect materialele respectand cerintele date;O3: sa -si evalueze obiectiv lucrarea proprie si pe a colegilor;ALA I

OBIECTIVE OPERATIONALE: Joc de rol:O1: sa interpreteze rolul de brutar:O2: sa realizeze unele produse de panificatie din coca respectand minimele reguli de igiena;O3: sa verbalizeze actiunile intreprinse;Construcţii:O1- să construiască prin alăturare si imbinare ‚’ ,, Ladite pentru paine;O2 - să colaboreze pentru a realiza tema dată;O3- sa spuna care este utilitatea obiectului construit;Stiinta: O1-sa suprapuna imaginea peste umbra obiectului dat ;O2-sa denumeasca obiectele din imagine; ALA II

O1-să respecte regulile de joc;O2- să execute deprinderile motrice învăţate (mers, alergare, miscari ale bratelor)

în contexte diferite; O3-să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competitie si fair-play.

Page 3: Proiect Didactic

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, brainstormingul, explicaţia, exerciţiul, jocul, lucrul individual, în perechi sau în grupuri mici, turul galeriei;Evaluarea: Denumirea corecta a imaginii de pe jeton, despartirea in silabe a cuvantului spus, formularea de propozitii simple si dezvoltate, realizarea de lucrari originale si estetice prin lipirea corecta a materialelor din natura , manuirea si combinarea materialelor puse la dispozitie, folosirea tehnicilor de lucru cunoscute, ; imbinarea corecta a pieselor si verbalizarea actiunilor intreprinse; suprapunerea imaginii peste umbra obiectelor date si denumirea acestora;Forma de realizare: frontal, individual si pe grupuri mici

Mijloace de învăţământ: Jetoane reprezentand diferite produse de panificatie , cartoane colorate , foarfeca, lipici, diferite materiale din natura si sintetice, coca, sortulete, bonetele,plansete,, recompense dulci , radio-casetofon, calculator, video-proiector, cuburi mari si mici, diferite truse de constructii,saculet cu diferite jucarii,cos cu produse de panificatie, medalioane, recompense etc.

Material bibliografic: *** Curriculum pentru învătământul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C. -2008;• Revista învătământului prescolar 1-2/2009;• Mihaela Păisi Lăzărescu, Liliana Ezechil, Laborator prescolar,Ghid metodologic, Bucuresti, 2002;. Maria Taiban, Maria Petre, Valeria Nistor –Jocuri didctice pentru gradinita de copii- Editura Didactica si pedagogica Bucuresti • Eugenia Barcan Ticaliuc, Exercitii si jocuri pentru prescolari, Editura Sport-Turism, 1976;• www.didactic.ro;

Page 4: Proiect Didactic

SCENARIUL ACTIVITĂTII

Activitatea incepe cu Intalnirea de dimineataCopiii sunt asezati in semicerc pentru a se vedea, contactul vizual fiind foarte important. Eu,

zambesc, ii privesc ,le transmit caldura si ii incurajez prin toate formele de comunicare verbala, nonverbala. Activitatea zilei va incepe cu intalnirea de dimineata . Salutul porneste de la educatoare .

Salutul meu adresat copiilor este: Buna dimineata ,,Mici brutari:’’!Iar copiii raspund : ,, Buna dimineata doamna educatoare!,, apoi copiii se vor saluta intre ei incepand de al stanga la dreapta, zambind si privindu-se in ochi. Se face prezenta; Un baiat numara fetitele si o fetita baietii apoi se vor trece absentele in catalog. Calendarul naturii. Se va stabili impreuna cu copiii data, ziua, luna si anul in care ne aflam, apoi aspectele vremii din aceasta dimineata, imbracamintea adecvata pentru aceasta zi si se completeaza calendarul naturii. Se vor preciza, (daca exista) alte evenimente importante din aceasta zi ( ex. Zi de nastere).

La activitatea de grup copiii se vor aseza pe pernite in formatie de cerc , vor impartasi impresii despre produsele pe care le consuma zilnic : painea, cornul pe care il primesc la gradinita si alte produse de panificatie pe care le cunosc..

Noutatea zilei .Se face prin prezentarea unei scrisori trimisa de domnul patron de la brutaria pe care copiii au vizitat-o de curand , prin care ii anunta ca le-a trimis mai multe materiale sa se joace cu ele pe tot parcursul zilei. Domnul patron anunta copiii ca o sa aiba si mai multe surprize pentru ei, de aceea trebuie sa lucreze cat mai frumos si mai corect.

Prescolarii isi vor desfasura activitatea in centrele: Stiinta , Constructii , Joc de rol, Arta si Biblioteca. Cantand cantecul ‚Moara, se indreapta spre centre unde le sunt prezentate materialele cu care vor lucra si li se explica cum trebuie sa realizeze sarcinile de lucru.. La sectorul Stiinta copiii vor avea jetoane cu imagini si umbra acestora cu care vor desfasura jocul,, Gaseste umbra, unde au ca sarcina suprapunerea corecta a imaginilor peste umbra acestora. La sectorul Constructii vor imbina piesele existente pentru a construi „Ladite pentru paine”, la sectorul Joc de rol, copiii vor realiza din coca produse de panificatie respectand normele de igiena corespunzatoare si vor verbaliza actiunile intreprinse, la sectorul Arta copiii vor avea de realizat prin lipirea unor materiale din natura, mai multe produse de panificatie ,iar in centrul Biblioteca se va desfasura jocul didactic ,, Saculetul cu surprize,, , Sunt prezentate materialele din acest sector, copiii sunt solicitati sa denumeasca materialele, voi explica regulile jocului„ fiecare dintre voi , veti alege din saculet o imgine , veti denumi obiectul din imaginea aleasa si veti desparti in silabe cuvantul spus. Apoi veti formula cate o propozitie , copiii care nu se descurca vor fi ajutati de colegii de echipa.Echipa cu cele mai multe raspunsuri corecte va castiga. La finalul activitatii veti primi surprizele trimise de patronul brutariei.

Dupa ce sunt prezentate centrele deschise si materialele puse la dispozitie, copiii primesc medalioane cu ,,brutar,, si ,,morar,, acestia se grupeaza dupa medalionul pe care –l aleg, formand doua echipe : echipa ,, morarilor,, si echipa ,,brutarilor,, si isi desfasoara activitatea in centrul Biblioteca. Dupa terminarea jocului, prescolarii isi aleg centrele unde vor lucra in continuare. Cantand cantecul ,, Moara,, prescolarii se indreapta spre centrele pe care si le-au ales. La sfarsitul activitatii vom face ,, Turul galeriei ,, sa vedem cum au lucrat si cum s-au descurcat copiii in realizarea cerintelor date. Prescolarii vor fi solicitati sa evalueze lucrarile pe care si le aleg si se fac aprecieri verbale referitoare la activitatea desfasurata. Copiii primesc recompense dulci (cornuri cu ciocolata).

Voi propune copiilor sa jucam mai multe jocuri pentru a ne destinde .

Page 5: Proiect Didactic

,,Cati ciorpi intr-un picior ,, - joc distractiv ,,Ghiceste din ce este facut,, -joc senzorial ,,Oraselul,, - joc de miscare

Page 6: Proiect Didactic

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente didactice Conţinutul ştiinţific

Strategii didactice Evaluare(instrumnte şi indicatori

Metode, procedee

mijloace de învăţământ

Moment organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:- se va aerisi sala de grupă;- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare sector.Întâlnirea de dimineaţă: ,,Brutari pentru o zi, Salutul: ,,Bună dimineaţa ,, Mici brutari ‚’’.Prezenta: ,,Cine lipseste?’’Calendarul Naturii: ”Cum este vremea astazi?”

Conversaţia

Brainstorming

Calendarul naturii;Catalog

observarea comportamentuluiiniţial-interesulrăspunsurile copiilor

Captarea şi orientarea atenţiei copiilor

.

Reactualiza-rea cunostintelor

Se va realiza prin prezentarea sub forma de surpriza a unei scrisori de la domnul patron al brutariei unde copiii au efectuat recent o vizita, in care, le spune ca le-a trimis mai multe materiale cu care sa lucreze si foarte multe surprize pe care le vor primi dupa terminarea lucrului

Pentru a arata cate lucruri interesante am invatat cand am fost la brutarie, trebuie sa raspundeti corect la mai multe intrebari, pentru ca domnul patron sa va dea surprizele promise:Vizionare PPT cu fotografii din timpul vizitei la brutarie si la moara.

- Ce ati vazut la moara?- Din ce se face faina?- Cine face painea?- Unde se coace painea?- Ce alte produse de panificatie ati mai

vazut la brutarie?- Ce v-a spus brutarul despre paine?- Ce se pune in coca sa creasca?- V-a placut painea pe care ati primit-o?

Conversatia

Explicaţia

Conversatia

Imagini cu produse de panificatie

-observarea comportamentului nonverbal

Răspunsuri-le copiilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se prezintă copiilor tema zilei ”Brutari pentru o zi/ produse de panificatie,, Se vor anunţa: tema, obiectivele şi modul de desfăşurare a activităţii.

,

ExplicaţiaConversaţia

Page 7: Proiect Didactic

Tranzitii: Moara,, cantec

ADE:DLCPrezentarea optimă a continutului

Desfasurarea jocului

Obţinerea performanţei(complicarea

jocului)

Evaluare

Educarea limbajului Biblioteca:In acest centru prescolarii vor juca jocul didactic ,,Saculetul cu surprize’’.Sunt prezentate materialele cu ajutorul carora se va desfasura jocul. Sarcina jocului : Fiecare copil trebuie sa extraga cate o imagine dintr-un saculet, sa denumeasca imaginea,sa desparta in silabe cuvantul spus, sa formeze o propozitie simpla sau dezvoltata .Reguli de joc:Copiii vor fi grupati in doua echpe.Vor da din mana in mana , o minge. La semnalul ,, Stop,, copilul care are mingea va extrage din saculet o imagine, va denumi obiectul din imagine, va desparti in silabe cuvantul spus si va forma o propozitie simpla sau dezvoltata.Dupa realizarea jocului de proba se trece la desfasurarea propriu – zisa a jocului. Copiii vor fi grupati in doua echpe dupa medalioanele pe care si le aleg: echipa,, ,,Morarilor,,si echipa ,, Brutarilor,, Vor da din mana in mana , o minge.Fiecare raspuns corect se recompenseaza cu o fata zambitoare. Echipa cu cele mai multe fete zambitoare este castigatoare.Copilul care nu stie sa raspunda corect este ajutat de un coleg de echipa.Dupa fiecare raspuns corect se aplauda

Se complica jocul, prin introducerea unor imagini care nu fac patre din tema zilei ,, Intrusi,,. Copiii trebuie sa le depisteze si sa spuna care sunt .

Dupa terminarea activitatii, se face evaluarea prin criteriile dinainte stabilite, prin aprecieri verbale asupra modului cum au raspuns si cum au colaborat copiii in cadrul jocului

Explicatia, demonstratia, jocul

Jocul

Conversatia

jetoane cu diferite imagini cu produse de panificatie, medalioane,saculet, minge

Colaborarea dintre copii în timpul jocului, respectarea regulilor de joc,aplauze, aprecieri verbale.

Page 8: Proiect Didactic

ADE –AP +ALA 1Prezentarea optimă a continutului

Dirijarea invatarii

Obţinerea performanţeiAsigurarea feed-back-ului

Evaluare

Incheierea activitatii

Tranzitii: ,, Moara,,

Constructii: In acest sector prescolariii vor avea ca sarcina de lucru sa construiasca prin imbinare si alaturare’’Ladite pentru paine’’

Stiinta:Sarcina in acest centru este de a suprapune corect imaginea peste umbra acesteia

Joc de rol:Aici copiii vor realiza diverse produse de panificatie din coca ,verbalizand actiunile intreprinse

Arta:In acest sector, copiiii au de realizat produse de panificatie prin aplicarea unor materiale din natura. Sunt prezentate materialele , se explica modul de lucru si sarcinile pe care copiii trebuie sa le realizeze.

Copiii isi aleg centrul unde vor lucra, cantand cantecul ,, Moara,, se indreapta spre centrul pe care si l-au ales. Urez spor la lucru copiilor si supraveghez activitatea ajutand prescolarii care solicita ajutor.

Copiii vor fi solicitati sa verbalizeze actiunile intreprinse , sa formuleze enunturi despre modul cum au construit laditele. De asemenea vor fi solicitati sa construiasca si niste rafturi pentru cornuri.La sectorul Arta. Copiii vor fi solicitati sa verbalizeze actiunile intreprinse, sa spuna ce materiale si tehnici au folosit , sa formuleze enunturi despre modul in care valorificam lucrarile realizate .La fiecare centru se fac aprecieri verbale si autoaprecieri asupra modului de lucru al copiilor.Copiii primesc recompense.In incheierea activitatii se fac aprecieri verbale referitoare la modul cum s-au comportat si cum au lucrat copiii la activitate.Voi da copiilor recompense dulci trimise de domnul patron.,, Cornuri cu ciocolata,,Copiii vor multumi domnului patron tot printr-o scrisoare in care vor pune

Lucrul individual si in echipa

Lucrul in echipa,Jocul

Explicaţia,Conversaţia

Exercitiul

Lucrul individual si in grupExerciţiul

Conversatia

ConversatiaTurul galeriei

Cuburi, truse lego, diferite piese din lemn

Imagini reprezentand produse de panificatie

Sortulete, bonete, coca, plansete, tavite, aragaz de jucarie

Suport de lucru, diverse seminte, aracet, margele, etc

Analiza produselor activităţii

Produsele realizate

Individuală

Analizaproduselor

Aprecieri verbale

Page 9: Proiect Didactic

lucrarile realizate la activitate.

Page 10: Proiect Didactic

ALA IICaptarea şi orientarea atenţiei copiilor

Pentru ca prescorii au fost foarte receptivi si au lucrat frumos la activitate , le propun sa jucam cateva jocuri relaxante.

Explicatia

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunta jocurile pe care le vom desfăsura: Joc distractiv: ‚’’Cati ciorapi intr-un picior’’..Joc de miscare:,,Oraselul,,Joc senzorial : ‚Ghici din ce este facut’’

ConversaţiaExplicaţia

Conversaţia

Prezentarea optimă a conținutului

Desfasurareajocurilor

Evaluare

Prezentarea jocurilor si a regulilor de joc 1.,,Cati ciorapi intr-un picior,,- joc distractivCopiii sunt impartiti in doua echipe.Fiecare copil de la fiecare echipa se incalta cu cat mai multi ciorapi. La semnalul stop al educatoarei ,castiga copilul care si-a pus pe picior cat mai multi ciorapi.2.,,Oraselul,,- joc de miscareCopiii vor fi asezati in semicerc ,iar unul dintre ei va fi desemnat sa fie coordonator . Acesta se asaza in fata copiilor si canta impreuna cu ei cantecelul, Oraselul,,. In timp ce canta,prescolarul asezat in fata , executa miscari sugerate de textul cantecului.La randul lui, cel care vine chemat de conducatorul jocului, ramane in fata si cheama alt copil. 3.,,Ghici din ce este facut,, – joc senzorialIntr-un saculet sunt puse mai multe jucarii din diferite materiale.. Copiii sunt impartiti in doua echipe . La semnalul educatoarei, cate un copil de la fiecare echipa va fi legat la ochi si va lua din sacutel o jucarie. Dupa ce pipaie obiectul, trebuie sa ghiceasca din ce material este confectionat (plus, plastic, lemn). Echipa care da cele mai multe raspunsuri corecte , castiga. Copiii vor fi incurajati de colegii de echipa.Sunt emise aprecieri asupra desfăsurării activitătii, asupra respectării regulilor jocului.

Explicaţia

Jocul

Jocul de miscare

Saculet, diferite obiecte, jucarii, confectionate din difetite materiale

Conversatia

ciorapi

Frontală

Individuală

Observarea comportamentului copiilor

Colaborarea dintre copii în timpul jocului, respectarea regulilor de joc,aplauze, aprecieri verbale.

Antrenarea copiilor in joc. Individulă

Antrenarea copiilor în aprecieri si autoaprecieri.