Proiect Didactic

5
Tema: Tromboza venoasa profunda /Trombembolismul pulmonar Tipul lectiei: mixt (dodandire, consolidare, evaluare). Scopul: Acordarea corecta a primului ajutor in preventia TVP/TEP. Durata:180 min. Locul de desfasurare: Sala studiu. Obiective operationale: A. Obiective cognitive: O1- sa recunoasca tipul de leziuni in functie de semnele pe care le prezinta pacentul; O2- sa recunoasca minim trei semne care indica suspiciunea TVP/TEP; O3- sa acorde corect primul ajutor in caz de TVP/TEP. B. Obiective afective: O1- sa participe cu interes la lectie; O2- sa opteze pentru o atitudine corecta dovedind spirit civic. Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, observatia, analiza, absrtactizarea. Materiale: suport de curs, caiete, atlas de anatomieumana, atele diverse, pansamente diverse, materiale diverse. Bibliografie : Manualulde instructiesanitara. ETAPELE LECTIEI OB . CONTINUTUL LECTIEI METODE SI PROCEDE E MATERIAL E 1. - se pregatesc materialele neces are desfasurarii - - toate

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

Tema: Tromboza venoasa profunda/Trombembolismul pulmonar

Tipul lectiei: mixt (dodandire, consolidare, evaluare).

Scopul: Acordarea corecta a primului ajutor in preventia TVP/TEP.

Durata:180 min.

Locul de desfasurare: Sala studiu.

Obiective operationale:

A. Obiective cognitive:

O1- sa recunoasca tipul de leziuni in functie de semnele pe care le prezinta pacentul;

O2- sa recunoasca minim trei semne care indica suspiciunea TVP/TEP;

O3- sa acorde corect primul ajutor in caz de TVP/TEP.

B. Obiective afective:

O1- sa participe cu interes la lectie;

O2- sa opteze pentru o atitudine corecta dovedind spirit civic.

Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, observatia, analiza, absrtactizarea.

Materiale: suport de curs, caiete, atlas de anatomieumana, atele diverse, pansamente diverse, materiale diverse.

Bibliografie : Manualulde instructiesanitara.

ETAPELE LECTIEI

OB.

CONTINUTUL LECTIEI METODE SI

PROCEDEE

MATERIALE

1. Captareaatent

iei.

Durata : 15min.

- se pregatesc materialele neces are desfasurarii in bune conditii a lectiei ;

- se organizeaza spatiul corespunzator temei propuse;

- se disciplineaza cursantii.

-se verifica cunostintele din lectia anterioara.

- conversatia euristica;

- exercitiul organizator

ic.

- toate materialele necesare

lectiei.

2. Anuntarea Se anunta titlul lectiei si cateva din obiectivele propuse: - - proiect de

Page 2: Proiect Didactic

temei.

Durata: 5min.

- lectia se va desfasura in doua etape:

A. Notiuni de antomie a sistemului cardiocirculator si respirator;

B. Acordarea primului ajutor in caz de suspiciune de TVP/TEP.

conversatia

lectie;

- suportcurs.

3. Prezentarea continutului

Durata : 30min.

Durata:

30 min.

Durata:

30 min.

O1

O2

O3

A.Notiuni de anatomia sistemului cardiocirculator si respiraor:

Pentru a intelege mai bine modul de producere a leziunilor si complicatiilor ce pot apare, trebuie amintite cateva notiuni din

anatomia si fiziologia acestuia. Astfel, fiecare cursant va scrie in caiete urmatoarele:

Corpul omenesc este împartit in patru segmente:cap, gat, trunchi si membre.

Capul reprezinta segmentul superior.

Gatul este segmentul care leaga capul de trunchi.

Trunchiul cuprinde trei regiuni: toracele, abdomenul si bazinul.

Sistemul venos al membrelor inferioare are un sistem venos profund si unul superficial.

Functia respiratorie este in strinsa legatura cu functia cardiaca.

Cursantii vor continua sa citeasca pe rand si sa noteze notinile de anatomie din suportul de curs si vor mai completa unmatoarele:

Se va citi si nota ideile principale din suportul de curs referitoare la evaluarea si supravegherea pacientilor postoperator . Astfel cursantii isi raemintesc pasii obligatorii in acordarea corecta a primului ajutor.

Se va nota in caiete cele mai obisnuite semne in caz de suspiciune de TVP/TEP: - semne pulmonare

-semne cardiace

- conversati

a;

- explicarea.

- conversati

a;

- explicarea;

-demonstrat

ia

- observarea

;

- analiza;

- abstractiza

-

rea.

-

conversatia;

- explicarea;

- suport de curs;

-caiete;

- atlas de anatomie umana;

- suport de curs;

-caiete;

- atlas de anatomie umana

- suport de curs;

-caiete;

- atlas de anatomie umana;

Page 3: Proiect Didactic

-demonstrat

ia

- observarea

- analiza;

- abstractiza

-

rea.

- conversati

a;

- explicarea;

-demonstrat

ia

- observarea

;

- analiza;

- abstractiza

-

rea.

4.

O1 Se exemplifica complicatiile si tahnica de prim-ajutor ce se aplica.

Dupa fiecare exemplificare acestea vor fi repetate si executate de

- exmplificar

- trusa de prim-ajutor;

Page 4: Proiect Didactic

Consolida-rea si

sistematiza-rea

cunostinte-lor

Durata:

50 min.

O2

O3

O4

cate un cursant care va urma instructiunile propunatorului.

Propunatorul va observa derularea exercitiilor intervenind cu corectari atunci cand este cazul.

ea;

- exercitiu demostrati

v;

- exercitiu practic.

- fesi elastice; - comprese

sterile;

.

5. Evaluare

Durata:

30 min

O1

O2

O3

O4

Propunatorul va propune spre dezbatere si rezolvare cazul unui pacient cu suspiciune TEP, cu stop respirator si cardiac.

Manevre de respiratie artificiala. Manevre de masaj cardiac extern.

Semne:stop cardiorespirator

Primul-ajutor:

Potrivit pasilor obligatorii:

EVALUEAZA RESPIRATIA

Priveste:

miscarile respiratorii

Asculta:

zgomotul fluxului de aer ce trece prin caile respiratorii

Simte :

fluxul de aer ce trece prin caile respiratorii superioare

EVALUEAZA FUNCTIA CARDIACA

Se apreciaza pulsul central(carotida)sau periferic(radiala)

MANEVRE DE RESUSCITARE CARDIO-RESPIRATORIE.

In final propunatorul va face aprecieri cu privire la desfasurarea lectiei acordand calificativul de bine sau foarte bine.

- exercitiu practic;

- problemati-

zarea.

- trusa de prim-ajutor;