Proiect Didactic
-
Upload
carmen-alexandra -
Category
Documents
-
view
213 -
download
0
Transcript of Proiect Didactic
Proiect de lecție
Obiectul: Geografie
Clasa: a IV-a
Subiectul lectiei: Munții Apuseni
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Obiective de referinta: 1.5; 2.3; 3.1; 3.2
Obiective opera tionale: Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:O1: să localizeze Muntii Apuseni pe harta fizica a RomanieiO2: să enumere cel putin trei caracteristici ale reliefului Muntilor Apuseni, pe baza continutului informational al lectieiO3: să caracterizeze cel putin una din cele patru subdiviziuni ale Muntilor Apuseni, pe baza studiului individualO4: să precizeze cel putin trei aspecte care sa demonstreze importanta Muntilor Apuseni, dupa vizionarea unui film documentar
Argumentarea obiectivelor: A1- O1- formarea deprinderii de analiza si interpretare corecta a materialului grafic si cartograficA2- O2,O3- dezvoltarea capacităţii de analiză și sinteză a elementelor geografice dintr-un text citit sau deducerea lor prin obsevare de imaginiA3- O4- perceperea corelatiilor dintre suportul fizic al unitatii studiate si utilizarea sa sub aspect economic si stiintific
Sarcini de lucru: S1-O1: Priviți harta fizică a României si localizati Muntii Apuseni.S2-O2: Folosind toate materialele prezentate in lectie, identificati cel putin trei caracteristici ale reliefului Muntilor Apuseni.S3-O3: Pe baza studiului individual, caracterizati cel putin una din cele patru subdiviziuni ale Muntilor Apuseni.S4-O4: Dupa vizionarea filmului documentar, explicați importanța acestor munți, prin prisma a cel putin trei aspecte.
Strategii didactice:- Metode: conversatia, explicatia, exercitiul, lucrul cu harta, problematizarea- Mijloace de învăţământ: harta fizica a Romaniei, manuale, film video, fise de evaluare- Organizarea activității: frontal, individual
Material bibliografic:1. Cornelia Dinca, (2015), Metodica predarii geografiei, Editura Decesfera Media, Bucuresti2. Cornelia Dinca, (2007), Dictionar de termeni geografici, Editura Decesfera Media, Bucuresti
Schema lecţiei se structurează pe următorul plan :C1: Poziția geografică și limitele Muntilor ApuseniC2: Caracteristicile reliefuluiC3: SubdiviziuniC4: Importanța Muntilor Apuseni
Corelaţia obiective-conţinuturi-sarcini de lucru:O1-C1-S1; O2-C2-S2; O3-C3-S3; O4-C4-S4
Desfasurarea lectiei
Evenimentele lecţiei
Obiective Conţinutul informativ
Nivelul iniţial al cunoaşterii elevilor
Sarcini de învăţare
Strategii didactice Evaluare
Moment organizatoric2min
Pregătirea elevilor pentru lecție
Se verifică materialul didactic.Se notează absenţii.
Verificarea cunoştinţelor anterioare4min
Reactuali-zarea cunoștințelor din lecția trecută
Lecţia trecută de verificatSe adresează întrebări cu privire la lecţia trecută.Se solicită lucrul cu harta
Metode: conversaţia, lucrul cu hartaMijloace: harta fizică a RomânieiForme de organizare: frontal, individual
Evaluare orală prin intrebari
Pregatirea aperceptivă 3min
Captarea atenţiei pentru buna desfăşurare a lecţiei
Se prezinta un rebus (Anexa1) care se completeaza impreuna cu elevii, pentru a descoperi impreuna noul titlu al lectiei.Se prezinta diverse informatii cu privire la noua lectie: Curiozitati si alte minuni din Muntii ApuseniSe poarta discutii cu privire la Muntii Apuseni- cine a vizitat acesti munti, ce locuri au vazut, etc; astfel se urmareste povestirea propriilor experiente de viata ale elevilor, ceea ce va ajuta la implicarea copiilor cu privire la noua lectie.
Metode: conversatia, exercitiulMijloace: rebus, film video- Curiozitati si alte minuni din Muntii ApuseniForme de organizare: frontal, individual
Evaluare orală prin rebus
Anunţarea temei, obiectivelor1min
Se anunţă și se scrie pe tablă titlul lecţiei (”Munții Apuseni”), apoi obiectivele urmărite, pe înțelesul copiilor.
Evenimentele lecţiei
Obiective Conţinutul informativ
Nivelul iniţial al cunoaşterii elevilor
Sarcini de învăţare
Strategii didactice Evaluare
Dirijarea predării-învăţării20min
O1. C1. localizează Muntii Apuseni pe harta fizica a Romaniei
S1. Metode: explicatia, conversatia, lucrul cu hartaMijloace: Harta fizică a României, dictionar de termeniForme de organizare: individual, frontal
Evaluare orala; aprecieri verbalePrin exercitii de identificare, localizare
O2. C2. enumeră caracteristici ale reliefului Muntilor Apuseni, pe baza continutului informational al lectiei
S2 Metode: exercitiul, problematizareaMijloace: manualulForme de organizare: individual, frontal
OralăAnaliza produselor; caietele elevilor
O3. C3. caracterizeaza subdiviziuni ale Muntilor Apuseni, pe baza studiului individual
S3 Metode: exercitiul, problematizareaMijloace: manualulForme de organizare: individual, frontal
OralăAnaliza produselor; caietele elevilor
O4 C4. recunosc aspecte care demonstreaza importanta Muntilor Apuseni, dupa vizionarea unui film documentar
S4 Metode: conversatia, problematizareaMijloace: film documentarForme de organizare: individual, frontal
Evaluare orala; aprecieri verbale
Atingerea feed-back-ului4min
Se realizeaza prin intrebari si cerinte care vizeaza gandirea:De ce se numesc munții ”Apuseni”?Unde sunt asezati Muntii Apuseni?Care sunt subdiviziunile muntilor?Care sunt caracteristicile si importanta muntilor?
Metode: problematizarea, Mijloace: harta fizica a RomanieiForme de organizare: frontala
Orală: prin intrebari; aprecieri verbale
Obţinerea performanţei8min
Se distribuie fişele de evaluare. (Anexa2)Se rezolva cerinţele. După completarea lor, se verifică răspunsurile prin sondaj, pentru a se identifica răspunsurile
Mijloace: fişa de evaluareForme de organizare: individual
Scrisă: prin fişa de evaluare
Evenimentele lecţiei
Obiective Conţinutul informativ
Nivelul iniţial al cunoaşterii elevilor
Sarcini de învăţare
Strategii didactice Evaluare
corecte. Anunţarea temei pentru acasă1min
Se transmite elevilor ca continuturile lectiei sa fie retinute de catre acestia.Se anunta tema pentru acasa: 1. Atractii turistice din Muntii Apuseni sau alte curiozitati despre Munţii Apuseni2. Cautarea de imagini relevante pentru Muntii Apuseni sau aducerea de poze din propriile calatorii din acea zona
Aprecierea activităţii1minNotarea1min
Se fac observaţii asupra modului în care s-a desfășurat lecția si asupra modului in care au raspuns elevii.Se notează elevii care au impresionat cu intervențiile lor si au raspuns corect, fiind totodata foarte activi.
Anexa 1
Rebus
1. Forma de relief cu altitudine mai mare de 1000m, cu versanti si panta accentuata.2. Punct cardinal: daca nu este nord, este...3. Intindere mare de pamant cu multe tari, inconjurata de ape.4. Linia care desparte doua tari.5. Sinonim cu raspunsul dat la punctul4. 6. Cresterea animalelor este o ramura a ...7. Romania are deschidere catre Marea ...8. Pot fi statatoare sau curgatoare.9. Capitala Romaniei este ...10. Instrument sigur de orientare.11. Continentul in care se afla tara noastra se numeste ...12. Fluviu de pe teritoriul Romaniei care formeaza granita in sudul tarii.13. Muntii care apartin marelui sistem central al Europei se numesc Muntii ... .
M UNTE S U D CO N TINENT GRANI Ţ Ă FRONT I ERĂ AGR I CULTURII -
NE A GRĂ A P ELE BUC U REŞTI BU S OLĂ
E UROPA DU N ĂREA CARPAŢ I
Anexa 2
Scoala............ Nume................. Profesor....... Prenume............. Clasa..................
Fisa de evaluareTema: Muntii Apuseni
1. Coloreaza pe harta, cu culoarea potrivita, zona in care sunt asezati Muntii Apuseni si mentioneaza, in scris, limitele sale.
2. Numeste trei caracteristici ale reliefului Muntilor Apuseni.
..............................................................................................................3.Citeste afirmatiile de mai jos si incercuieste litera corespunzatoare raspunsului corect:
• Subdiviziunea cu treapta cea mai inalta de relief (Vf. Bihor) se afla in:a) Muntii Vladeasab) Muntele Marec) Muntii Bihord) Muntii Gilau
• Din Muntii Bihorului, izvoraste:
a) Oltulb) Crisulc) Muresuld) Dunarea
• In Muntii Apuseni, se afla pestera:a) Comarnicb) Ursilorc) Muieriid) Polovragi
4. Identifica doua asemanari si doua deosebiri intre Muntii Apuseni si Muntii Banatului. ..............................................................................................................
5. Precizeaza trei elemente care sa argumenteze importanta economica a Muntilor Apuseni.
............................................................................................................