Proiect Didactic

10
Unitatea de învăţământ Data: 28.04.2015 Clasa: a IV-a Propunător: Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Popoare de ieri şi azi Tema lecţiei: Dacii şi romanii- strămoşii noştri Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: Stimularea interesului pentru trecutul zbuciumat şi eroic al poporului român. Obiective operaţionale: O1- Să precizeze cine au fost dacii şi romanii; O2- Să compare modul de viaţă al dacilor cu cel al romanilor; O3- Să prezinte cauzele celor două războaie dintre daci şi romani; O4- Să prezinte consecinţele romanizării Daciei. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, scaunul intervievatului.

description

Proiect didactic istorie clasa a 4 a- Popoare de ieri si azi, Dacii şi romanii

Transcript of Proiect Didactic

Unitatea de nvmntData: 28.04.2015Clasa: a IV-a Propuntor: Disciplina: IstorieUnitatea de nvare: Popoare de ieri i aziTema leciei: Dacii i romanii- strmoii notriTipul leciei: Dobndire de noi cunotineScopul leciei: Stimularea interesului pentru trecutul zbuciumat i eroic al poporului romn.Obiective operaionale:

O1- S precizeze cine au fost dacii i romanii;O2- S compare modul de via al dacilor cu cel al romanilor;O3- S prezinte cauzele celor dou rzboaie dintre daci i romani;O4- S prezinte consecinele romanizrii Daciei.Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, scaunul intervievatului. Moduri de organizare: individual, frontal.Evaluare: oral, scris, autoevaluare, observare sistematic.

Bibliografie: Istoria romnilor- manual pentru clasa a IV-a, Dumitru Alma, ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti; Istorie pentru toate manualele alternative, clasa a IV-a- Vasile Dinu, Paul Didi, editura Carminis, Piteti.

DESFURAREA LECIEI

SECVENELE LECIEICONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Metode i procedeeMijloace didacticeModuri de organizare

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Se asigur condiiile necesare desfurrii orei de istorie.

Se pregtesc materialele necesare pe parcursul orei.

ConversaiaFrontal

2.REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIORSe adreseaz ntrebri din leciile anterioare.

Voi propune elevilor jocul ,,Scaunul intervievatului, cu ajutorul cruia se vor reactualiza cunotinele anterioare. Un elev se va aeza pe un scaun, n faa clasei i va rspunde la ntrebrile adresate de colegi din leciile anterioare.

ConversaiaScaunul intervievatuluiFrontalRspunsuri orale

3. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

Se anun subiectul leciei care va fi scris la tabl i pe caiete.Astzi, la ora de istorie vom nva despre strmoii nostri, despre ocupaiile lor, religia, organizarea, conductorii i cultura lor.Vom vorbi despre rzboaiele daco-romane si despre cei mai importani conductori ai Daciei.

ConversaiaActivitate frontalObservare sistematic

4.CAPTAREA ATENIEISe va prezenta o ghicitoare elevilor: De vrei trecutul s-l cunoti

i faptele de glorie

S tii, e numai una calea

La ora de ... (istorie)ConversaiaGhicitoriActivitate frontal

Rspunsuri orale

4.DIRIJAREA NVARII

Se citesc informaii cu privire la subiectul abordat. Se adreseaz ntrebri i se antreneaz o discuie de tipul tiai c..? Se mpart elevii n dou grupe, denumite grupe de experi. Se vor forma astfel dou grupe de experi. Acetia vor avea de studiat coninuturi diferite i anume: Geto-dacii i Decebal.Titlurile temelor vor fi scrise pe tabl n dou cadraneFiecare grup de experi va sintetiza informaiile sub forma unei scheme.Lectura explicativFie de lucruActivitate pe grupeObservare sistematic

5.CONSOLIDAREA CUNOTINELOR

Se adreseaz ntrebri de pe durata leciei pentru a observa modul n care s-a realizat consolidarea cunotinelor.ConversaiaActivitate frontalRspunsuri orale

6.NCHEIEREA LECIEI

Se fac aprecieri asupra modului n care s-au prezentat elevii la lecie.ConversaiaActivitate frontalEvaluare final

Observare sistematic

Dacii au trit pe pmntul patriei noastre acum dou mii de ani. n acele vremuri, ara se numea Dacia i era vestit prin bogia i frumuseea pmntului, dar mai ales prin hrnicia i vitejia locuitorilor. Ei vorbeau limba dacic. Aveau capitala n cetatea Sarmizegetusa, n Munii ureanu, lng Ortie. Dacii erau oameni voinici, purtau prul retezat, pe frunte, i lsat n plete, pe umeri. Se mbrcau cu cmi din pnz, lungi pn la genunchi. Purtau iari strni pe picior. Iarna se mbrcau cu cojoace sau sumane cu glug. Se nclau cu opinci. Cei bogai i acopereau capul cu cciuli rotunde; sracii umblau mai mult cu capul descoperit. Femeile i strngeau prul ntr-un coc, la spate. Se mbrobodeau adesea cu marame esute i cusute frumos, i mpodobeau cmile cu custuri nflorate, iar fustele le fceau lungi i largi. Muli rani romni, mai ales cei de la munte, mbrac i azi, cu mndrie, straie asemntoare cu ale strmoilor notri daci.Ocupaiile de cpetenie ale dacilor erau agricultura i pstoritul. Cultivau grul, meiul, pomii roditori i via de vie. Le plcea mult s creasc albine. Vnau animale slbatice din pduri, cei de pe malul rurilor se ndeletniceau i cu pescuitul. Erau i meteri iscusii. Scoteau fier din Munii Banatului, i fureau unelte i arme. Din argint i din aur, scos din Munii Apuseni, fceau brri, cercei, vase. Avnd mare dragoste pentru tot ce este frumos, mpodobeau cu desene i crestturi oalele din lut i porile caselor, armele i scuturile sau coifurile. Dacii i fceau case din lemn sau din piatr. Pe vrfuri de dealuri i chiar n muni, nlau ceti semee, ntrite cu ziduri groase de piatr

Triau n gini, triburi i uniuni de triburi. Au fost condui de regi iscusii, precum Burebista i Decebal. Cei bogai se numeau tarabostes, iar oamenii de rnd comati.

Aveau o religie politeist, creznd n mai muli zei, cel mai importani dintre ei fiind Zalmoxis.n lupt, ei purtau steaguri reprezentnd un cap de lup cu trup de arpe. uieratul lor i nspimnta pe dumani.Din contopirea lor cu romanii a luat natere poporul romn.

BUREBISTA I DECEBAL

Cei mai de seam conductori ai dacilor au fost Burebista i Decebal. Ei au purtat titlul de regi. Meritul cel mai mare al lui Burebista este c i-a unit pe toi dacii ntr-un singur stat, mare i puternic, numit Dacia. Burebista s-a numrat printre cei mai de seam conductori de stat din acea vreme. Un alt mare rege dac a fost Decebal. El a trit la un veac i jumtate dup Burebista, a reorganizat statul dac, stabilindu-i capitala la Sarmizegetusa, cetate puternic n Munii Ortiei.Un vechi istoric roman scrie c Decebal era priceput n ale rzboiului i iscusit la fapt; tiind cnd s nvleasc i cnd s se retrag la timp, meter n a ntinde curse, viteaz n lupt, tiind a se folosi cu dibcie de o victorie i a scpa cu bine dintr-o nfrngere; pentru care lucruri el a fost mult timp pentru romani un potrivnic de temut.n timpul domniei lui Decebal (87-106 d. Hr.), Dacia a cunoscut cea mai nfloritoare perioad din istoria ei.

Decebal a fost ultimul conductor al dacilor care a luptat mpotriva cuceritorilor romani. n anii 101-102 a purtat primul rzboi cu mpratul roman Traian. Dup lupte nverunate Decebal a fost nvins, dar a continut pregtirile de rzboi pentru ca ara s rmn liber. ntre anii 105-106 a avut loc al doilea rzboi daco-roman; dei au luptat cu mult curaj, dacii au fost nvini. Decebal s-a retras n muni, gndind s strng iar oaste i s-l nfrunte, din nou, pe Traian. Soldaii romani l-au urmrit s-l ia prizonier i s-l duc la Roma. Dar, mndru i demn, Decebal n-a vrut s fie umilit; i-a nfipt sabia n trup lundu-i viaa.