Proiect Didactic
-
Upload
mihai-alexandra -
Category
Documents
-
view
5 -
download
1
description
Transcript of Proiect Didactic
PROIECT DIDACTIC
Date generale:Propuntor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 3.06.2015Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Sfnta Vineri, PloietiClasa: a V-aDisciplina: Religie OrtodoxSubiectul leciei: Istorioare cu tlc Povestea bunicului meuTipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotineScopul leciei: formarea unei conduite religios-morale prin prezentarea experienei unor personaje virtuoase
Obiective operaionale:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O1 s rezume textul unei poveti cu coninut moral-religios;O2 s identifice personajele prezente n cadrul povetii;O3 s precizeze virtuile personajelor din poveste;O4 s extrag nvturile morale desprinse din textul povetii;O5 s coreleze textul povetii cu nvturile date de Mntuitorul Hristos;O6 s adapteze textul povetii la situaii concrete de via ntlnite.Obiective formativ-educative:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O7 s-i formeze comportamentul religios-moral conform cu nvturile povetii;O8 s-i manifeste iubirea fa de semeni, n spiritul filantropiei cretine.
Strategia didactic:1. Metode i procedee: lectura, lectura biblic, exerciiul, conversaia, problematizarea, explicaia.2. Mijloace de nvmnt: Biblia, fia de lucru, cartea de istorioare religioase: Poveti cu har, Leon Magdan.3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate individual, activitate pe grupe i activitate frontal. Resurse:1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a V-a; - Planificare calendaristic orientativ, clasa a V-a; - Proiectarea unitii de nvare: Spiritualitate i via cretin
2. Temporale: - numr de lecii: 1 - durata: 50
3. Bibliografice:***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2002;Magdan, Leon, Poveti cu har, Ed. Mateia, Bucureti, 2009;ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba lulia, 2000Cuco, Constantin, Educaia religioas, Ed. Polirom, Iai, 1999;Muha, Camelia, Caiet de religie cretin ortodox, clasa a V-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2001.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.crt.Etapele lecieiOp.op.Timp(min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare
12345678910
1.Momentul organizatoric1- Salutul- Rugciunea- Notarea absenelor- Salutul- Rugciunea- Precizeaz care elevi sunt abseniExerciiulIcoanaActivitate frontalProf. observ comportamentul elevilor n timpul rugciunii
2.Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine5Profesorul le reamintete elevilor c Mntuitorul Hristos a vorbit oamenilor n pilde, pentru a le transmite nvturile Sale.Profesorul ntreab:Ce sunt pildele?
Precizare: Prin intermediul pildelor, Mntuitorul Hristos i ghideaz pe oamenii care l ascult pe calea spre mntuire. El folosete simboluri din situaii diferite de via punndu-le nainte imaginea mpriei cereti, precum i modul de a ajunge la aceasta. Un alt motiv al vorbirii n pilde este neputina oamenilor de a nelege tainele dumnezeieti. Azi, vom ncerca i noi prin intermediul unei poveti s desluim cum trebuie s se poarte un cretin n relaia cu semenii si.Elevii ascult
Elevii rspund:- ...povestire cu coninut religios sau moral; text literar cu coninut moralizator; povestioar cu neles tainic, plin de nvturi moral-religioase inspirat din viaa de zi cu zi prin care Mantuitorul Iisus Hristos transmite oamenilor nvturile Sale.
Elevii ascult.Explicaia
Conversaia
Explicaia
Activitate frontal
Aprecieri verbale
3.Anunarea titlului leciei noi2Povestea cu coninut moral-religios pe care o vom citi i analiza se numete Povestea bunicului meu. Aceasta ilustreaz importana milosteniei i a ajutorului dat celor aflai n nevoi.Se scrie pe tabl data i titlul povetii: Povestea bunicului meuElevii ascult
Elevii noteaz n caiete titlul lecieiExplicaiaCartea de povetiActivitate frontal
4.Comunicarea/ nsuirea de noi cunotineO110Profesorul citete povestea Povestea bunicului meu. (a se vedea anexa 1)Elevii ascult cu atenie.LecturaCartea de povetiActivitate frontal
5.Fixarea i sistematizarea cunotinelor
O2
O2
O7
O8
O3
O7
O5
O4
20Dup ascultarea povetii, profesorul le propune elevilor rezolvarea exerciiului 1 din fia de lucru: Numii personajele prezente n povesteProfesorul vine cu precizri n sprijinul copiilor.
Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiul 2Care sunt personajele cu care se identific Domnul Iisus Hristos?
Precizare:Observm c Mntuitorul nu se identific cu cei bogai, cu intelectualii societii, ci cu oamenii simpli, nevoiai. Hristos se apropie de noi n acest chip pentru a testa dragostea noastr fa de cei apropiai, dispoziia noastr de a veni n ajutorul celor nevoiai. Iar n momentul n care noi ne oferim ajutorul, ne asemnm cu Domnul Hristos, Cel Ce S-a jertfit pentru ntreaga lume i ne este aproape n momentele noastre dificile atunci cnd l chemm n ajutor.De asemenea, identificarea Mntuitorului Hristos cu cei srmani ne nva s nu fim dispreuitori fa de acetia, ci s ne purtm cu ei cu dragoste, blndee i s le oferim mngiere.
Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiul 3Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilorPrecizare:O caracteristic definitorie pentru bunic este milostenia. Aceast virtute este apreciat de Mntuitorul Hristos, pentru c prin aceasta se arat dragostea fa de semeni. Mntuitorul i fericete pe cei milostivi, artnd c asupra acestora se va arta mila dumnezeiasc: Fericii cei milostivi c aceia se vor milui (Matei 5, 7).
Profesorul le propune elevilor s citeasc fragmentul biblic din Evanghelia de la Matei din fia de lucru.Precizare:Se observ din nou c Mntuitorul se identific cu persoanele aflate n situaii dificile, considerndu-i fraii Si mai mici. Mntuitorul i numete pe cei care fac bine aproapelui su binecuvntaii Tatlui Meu i motenitori ai mpriei Cereti. n concluzie, o cale de a intra n mpria cerurilor este milostenia i dragostea fa de aproapele nostru. Profesorul le propune elevilor rezolvarea cerinei de la exerciiul 4: Formulai nvturile morale pe care le putem desprinde din textul povetii citite i a fragmentului biblic. Elevii sunt mprii pe grupe.Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.
Elevii rezolv exerciiul 1
Elevii rezolv exerciiul 2
Elevii ascult
Elevii rezolv exerciiul 3
Elevii ascult
Un elev numit de profesor citete fragmentul
Elevii ascult
Elevii rezolv exerciiul 4Elevii prezint oral modul de soluionare al exerciiului
ExerciiulConversaia
Explicaia
ExerciiulConversaia
Explicaia
Lectura biblic
Explicaia
ExerciiulConversaiaProblematizarea
Fia de lucru
Fia de lucru
Fia de lucru
Fia de lucru
Activitate frontal
Activitate frontal
Activitate frontal
Activitate frontal
Activitate frontal i individual
Activitate frontal
Activitate pe grupe
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
6.Aprecierea, asocierea, generalizareaO5
O6O7O88Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiul 5 din fia de lucru: Dai exemplu de pilde rostite de Mntuitorul Hristos n care este accentuat importana milosteniei i a ajutorului oferit celor nevoiaiProfesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor
Profesorul le cere elevilor s se gndeasc la moduri n care i ei pot face fapte bune.Elevii rezolv exerciiul 5
Elevii prezint faptele bune fcute de ei sau pe care le pot face.ExerciiulConversaia
ProblematizareaConversaiaFia de lucruActivitate frontal
Activitate frontalAprecieri verbale
Aprecieri verbale
7.Aprecierea activitii elevilor1Profesorul face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.Elevii ascultExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale
8.Precizarea i explicarea temei pentru acasaO6O7O82Profesorul anun i explic tema pentru acas:Alctuii o compunere de 15-20 de rnduri n care s prezentai o fapt bun svrit fie de voi, fie de un persoanj imaginar sau realElevii noteaz tema i ascult explicaiile profesorului.ExplicaiaActivitate frontal
9.ncheierea activitii1- Rugciunea- Salutul- Rugciunea- SalutulExerciiulIcoanaActivitate frontal