proiect didactic

12
PROIECT DIDACTIC Titlul lecţiei : Tehnologii de obţinere a energiei CLASA a VIII -a Şcoala cu Clasele I-VIII Prof. Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: Sala de clasă Modulul: Energie Unitatea de învăţare: Tehnologii de obţinere a energiei Nr de elevi: 20 A. Necesitatea studierii temei : Formarea deprinderii de a clasifica generatoarele, centralele, respectiv modalităţile de obţinere a energiei. B. Structura logică a conţinutului lecţiei 76 Generatoare/ transformatoare de Energie electrică Alternator Centrala electrică Căldură Energie mecanică

description

tehnici de obtinere a energiei

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Titlul lecţiei : Tehnologii de obţinere a energiei

CLASA a VIII -a Şcoala cu Clasele I-VIIIProf. Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: Sala de clasă Modulul: EnergieUnitatea de învăţare: Tehnologii de obţinere a energieiNr de elevi: 20

A. Necesitatea studierii temei: Formarea deprinderii de a clasifica generatoarele, centralele, respectiv modalităţile de obţinere a energiei. B. Structura logică a conţinutului lecţiei

76

Generatoare/

transformatoare de

Energie electrică

Alternator

Centrala electrică

Căldură

Energie mecanică

Page 2: proiect didactic

CENTRALE ELECTRICE

77

Centrale

Hidroelectrică

Termoelectrică

Solară

Mareomotrică

Care utilizează energia valurilor

Care utilizează biomasa

Geotermică

Eoliană

Page 3: proiect didactic

C. Contextul în care se desfăşoară lecţia:

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor

Cuvinte „cheie” Resurse materiale

Lb. Română Lb. Engleză

* Elevii cunosc:- forme şi surse de energie;

* Elevii au:- diferite fişe

*Elevii pot:- să identifice tipurile de centrale electrice

- hidrocentrală

- termocentrală

- mareomotrică

- eoliană

- hydroelectric

- thermal

- mareo-driving

- wind energy

- manual

- imagini

- fişe de lucru

D. Obiectivele lecţiei:

Capacitatea care se urmăreşte a se

forma la elevi prin învăţare

Comportamentul prin care elevii

vor proba capacitatea respectivă

Condiţiile în care vor lucra elevii pentru a

realiza comportamentul

Criterii derealizare

(limita min.admisă)

O1- identificarea tipurilor de centrale

Prin enunţarea elementelor specifice

Elevii identifică tipurile de centrale 80%

O2- identificarea formelor de energie

Prin enumerarea lor

Elevii numesc formele de energie 80%

O3- identificarea surselor de energie

Prin enumerarea lor

Elevii identifică surselor de energie 70%

O4- identificarea elementelor constructive ale centralelor

Prin enunţarea acestor elemente

Elevii identifică elementele constructive ale centralelor

80%

78

Page 4: proiect didactic

E. Strategii didactice

Timp Etape de instruire Arii de conţinut Metode de învăţământ

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare a activităţii

Profesor Elevi Profesor Elevi2′ 1. Secvenţa introductivă

( discuţii pregătitoare)2. Crearea contextului:- se dau cuvintele „cheie”: hidrocentrală,termocentrală, mareomotrica, eoliană.-se caută corespondente în alte limbi (engleză, franceză)

-scriu cuvintele cheie în caiete

conversaţia frontalcolectiv

individual

5′ 3. Transmiterea noilor cunoştinţe- elaborează schema logică a conţinutului lecţiei

- ajută la elaborarea schemei logice a conţinutului

Producerea energiei electrice

observaţiadescoperireaconversaţia

tablafrontal

individualcolectiv

33′ 4. Fixarea ( feed-back)- împarte clasa în grupe de câte 4 elevi;-trasează sarcini fiecărei grupe:1- identificarea tipurilor de centrale2- identificarea formelor de energie3- identificarea surselor de energie4- identificarea elementelor constructive ale centralelor

- Se organizează în echipe de învăţare alcătuite din câte patru elevi.- ascultă lămuririle profesorului.- Citesc informaţiile şi notează pe caiete

observaţiadescoperireaconversaţia

metoda ciorchinelui

Fişe de document

are

FrontalPe echipe de

lucru

individualcolectiv

5′ 5. Proba de evaluare- se distribuie fişa de evaluare - elevii completează

fişaExerciţiul fişa de

evaluarefrontal individual

5′ 6. Secvenţa finală- notarea elevilor, tema pentru acasă

- elevii îşi notează tema pentru acasă

79

Page 5: proiect didactic

F. Desfăşurarea lecţiei:

Nr. crt.

Secvenţele instruirii

Obiective Activităţi desfăşurate Arii de conţinut

Timp (min)

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

ObservaţiiDe profesor De elevi

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 101. Secvenţa

introductivăSalută elevii, verifică prezenţa, cere elevilor să aibă pe bancă cele necesare lecţiei.

Pregătesc cele cerute.

2 Conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei

Stabileşte titlul lecţiei, adresând elevilor întrebarea: „De ce depinde aprinderea becului?”

Elevii răspund: ,,de producerea energiei electrice”

2 Conversaţia Problemati-

zarea

ImaginiPlanşe

Frontal

3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

Notează pe tablă titlul lecţiei şi prezintă pe scurt scopul acesteia

Elevii notează în caiete titlul lecţiei

3 Expunerea Frontal

4. Organizarea situaţiilor de învăţare pentru realizarea obiectivelor O1- O4

O1

O2

O3

O4

Organizează clasa în grupe de câte 4 elevi.Împarte fişele de documentare şi explică metoda de lucru.

Se grupează

Ascultă explicaţiile profesorului

Produce-rea energiei electrice

3 Expunerea, conversaţia

Conversaţia

Fişe de documen-

tare

Pe grupe

5. Conexiunea inversă

Solicită elevilor completarea fişelor de evaluareEvaluează activitatea elevilor

Completează fişele de evaluare

7 Conversaţia

Conversaţia

Fişe de lu-cru

Frontal Studiu pe grupe

80

Page 6: proiect didactic

Prezintă fişele rezolvate.Oferă lămuriri şi trage concluzii.

Ascultă

Pun întrebări

6. Tema pentru acasă

Realizaţi un scurt eseu în care să prezentaţi calitatea unui produs alimentar.

Notează tema.

Cer lămuriri.3 Explicaţia

81

Page 7: proiect didactic

FIŞA DE LUCRUProducerea energiei electrice

1. Completaţi spaţiile libere :

1. Prin ce este transportată apa din lacul de acumulare la turbinele hidraulice?

...........................................................................................................................................

2. În ce fel de energie este transformată energia cinetică şi potenţială a apei?

............................................................................................................................................

3. Enumeraţi 2 centrale ce folosesc energia apei

............................................................................................................................................

5. Enumeraţi 3 centrale ce folosesc energia apei calde

............................................................................................................................................

6. Enumeraţi 2 forme de energie

............................................................................................................................................

7. Denumiţi elementele generatorului electric

...........................................................................................................................................

8.Ce denumire are centrala care utilizează energia apei provenite din flux şi reflux?

...........................................................................................................................................

9. Numiţi 2 surse de energie

...........................................................................................................................................

2. Completaţi tabelul de mai jos:

Nr. crt.

Sursa de energie primară Forma de energie primară

a sursei

Caracteristici ale sursei de energie primară

1. Soare – radiaţii solare

2. Forţa apei – ape curgătoare

3. Valuri, curenţi marini, maree

4. Forţa vântului – folosită în navigaţie, mori de vant

5. Forţa vântului – folosită la obţinerea curentului electric

82

Page 8: proiect didactic

6. Combustibili fosili: cărbune, petrol, gaze naturale

8. Apa geotermală

9. Substanţe radioactive

10. Biogazul

83