PROIECT DIDACTIC
description
Transcript of PROIECT DIDACTIC
Subiectul: „Comunicarea. Însușirile personalității.
Identificarea căilor de soluționare a unei situații-problemă cu referire la relațiile interpersonale.”
A elaborat:Bîrsan Valentina,
Grupa 303
A consultat: Jechiu Natalia,
învățător clasa a IV-a „A”.
Chișinău, 2015
Data: 20.02.15
Instituția: Liceul Teoretic „Iulia Hasdeu„
Disciplina: Științe Clasa: a IV-a “A”Subiectul lecției: Comunicarea. Însușirile personalității. Identificarea căilor de soluționare a unei situații-problemăcu referire la relațiile interpersonale.Tipul lecției: mixtăDurata: 45 minuteCompetențe specifice:
Comunicarea orală și scrisă utilizînd stilul științific. Realizarea de conexiuni între calitățile personale și faptele personale.
Obiective operaționale:a. Cognitive (OOC) :
OOC1: Să difinească termenul de comunicare;OOC2: Să enumere blocajele ce pot interveni în timpul comunicării;OOC3: Să precizeze modalitățile posible de comunicare;OOC4: Să identifice subiecții unui proces de comunicare;OOC5: Să precizeze mijloacele de comunicare;
b. Psihomotorii (OOMP): OOPM1: Să argumenteze importanța comunicării pentru om;OOPM2: Să schematizeze informația la tema: “Comunicarea”;OOPM3: Să propună reguli pentru o comunicare eficientă;OOPM4: Să improvizeze prin gesturi și mimică un dialog;OOPM5:Să exemplifice proverbe despre comunicare;OOPM6: Să ilustreze prin desene sau simboluri conținutul unor proverbe;OOPM7:Să inventeze o istorioară hazlie,în baza cuvîntului „comunicare„;
c. Afective(OOA):OOA1. Să manifeste atitudini pozitive în cadrul lecției;OOA2. Să participe activ în cadrul lecției;OOA3. Să manifeste atitudine critică față de conținutul lecțíei;
Tehnologii didactice:
Metode:
Verbale: Conversația; Povestirea; Problematizarea; Explicația;
Intuitive: Observația; Demonstrația;Acționale: Dramatizarea; Descoperirea; Modelarea; Simularea; Studiul de caz;
Tehnici interactive:
Jocul: “CE-AȘ FI, DACĂ AȘ FI…?”; Jocul: “Cuvîntul aruncat în gîrlă ”;Mijloace de învățămînt:
Obiectuale: caiete; caietul elevului; Stilou; Cretă; Tablă; Bilețele numerotate decupate; Nucă de cocos; Creioane/carioci;
Iconice: Fișe cu sarcini(Anexa 10); Schemă; Audio-vizuale: Calculator; mp3;
Formele de organizare: Macrogrup (FOC); Microgrup (FOM); Individual (FOI);
Referințe bibliografice:
1. Curriculum Școlar clasele I-IV-a. Ministerul Educației al Republicii Moldova. Chișinău, 2010.2. Mîndru Elena. Strategii didactice interactive. București: Didactica Publishing House, 2010. 120 p .3. Oprea Crenguță-Lăcrimioară. Strategii didactice interactive. Ed. a 2-a. București : Editura Didactică și Pedagogică, 2007. 303p.4. Galben-Panciuc Zinaida. Științe. Manual pentru clasa a IV-a. Chișinău: Editura Prut internațional, 2013. 120p.5. Galben-Panciuc Zinaida. Științe.Ghid pentru învățători și părinți.Clasa a IV-a. Chișinău: Editura Prut internațional, 2008. 171 p.6. Proiectări didactice anuale la disciplinele școlare, în clasele a IV-a “A”. Direcția Generală, Educației, Tineret și sport, Municipiul Chișinău,
Liceul Teoretic “Iulia Hasdeu”7. Temple Charle. Strategii de dezvoltare a gîndirii critice. Ghidul IV. București: ProDidactica. 87p.
Secvențelelecției O.O. Timpul Activitatea
învățătoruluiActivitatea
elevilorTehnologii didactice:
Metode/Procedee,
tehnici
mijloace forme
Evocarea OOA1 1m Stabilirea ordinii și disciplinei în clasă.
Pregătirea materialelor necesare pentru lecție.
Conversația FOC
OOA2 7-10m Verificarea lucrului pentru acasă.Evaluarea orală a cunoștințelor.
Elevii povestesc tema pentru acasă și citesc exercițiile rezolvate.
ConversațiaPovestirea.
Caietul și caiețelul elevului.
FOI
OOA1OOA3
3-4m Introducerea în tema nouă.Jocul: “CE-AȘ FI, DACĂ AȘ FI…?”
6 doritori trec în fața clasei. Elevii sunt împărțiți în perechi . Deplasînduse prin sală în timp ce joacă o melodie , ei se gîndesc, ce ar fi, dacă ar fi ... (o pasăre, o floare, un mamifer ). Cînd muzică se oprește, elevii fomează perechi și își comunică reciproc răspunsurile.
ConversațiaProblematizarea
CalculatorMp3
FOC
Scenariul lecției:
OOA3 1m În urma realizării jocului elevii vor fi interogați: - Cu ce v-ați ocupat în acest joc?- V-a plăcut să comunicați?
Răspunsurile așteptate:- am comunicat;
am realizat un schimb de informație; am vorbit, etc.
- Da/nu
Conversația FOC
Realizarea sensului
OOA3OOC1OOC2OOC3OOC4OOC5OOPM1OOPM2
10-15m Prezentarea temei noi și a obiectivelor.Realizarea unei conversații și schematizarea informațiilor de bază.
Schema conversației: Ce înseamnă a comunica?
Care factori, probleme, blocaje, impedimente ne împedică să înțelegem persoana cu care comunicăm?
Cum omul comunică? Enumerați modurile de comunicare folosite de om ?
Explicați, între cine se poate realiza o acțiune de comunicare?
Elevii lasă două rînduri în caiețele și notează data și tema în clasă.Ei participă ativ la conversație și concomitent, schematizează tema în caiețele.
Răspunsuri așteptate:- A face un schimb de
informație - Aceste blocaje sunt:
Lipsa dorinței, probleme de sănătate, zgomotul, emoțiile etc.
-Modurile de comunicare sunt:Oral, în scris, prin gesturi și mimică, comportament, înfățișare etc.
-Subiecții unui act de comunicare pot fi:Oamenii, animalele,
ConversațieDemonstrațieExplicațieObservație
CretăTablăStilouCaiet(Anexa1)
FOC
1m
Determinați și enumerați care sunt mijloacele de comunicare?
Ce benificii putem obține în urma conversației cu cineva?
Întrebări generalizatoare în baza schemei.
păsările,insectele, etc.-Mijloacele existente de comunicare sunt: internetul,telefonul, televizorul, scrisorile, telegraful etc.Rezultatul unei conversații poate fi:îmbogățirea vocabularului, dezvoltarea gîndirii etc.
Elevii reactualizează materia, revizuind schema și răspunzînd la întrebări.
Conversație
Reflecție OOA3 3m
1m
Declamarea cognitiv-expresivă a poeziei: “Cuvintele” de Ștefan Tudor.
Întrebări generalizatoare: V-a plăcut poezia? Explicați, ce mesaj a vrut să ne
transmită poetul ?
Elevii ascultă atent poezia.
Răspunsurile posibile:-da/nu-exemplu: Poetul a urmărit scopul de a ne trezi interesul către procesul de comunicațiedar și să ne avertizeze că cuvintele pot atît ferici,cît și ofensa pe cineva de aceea trebuie să nu uităm proverbul: „De 10 ori măsoară și odată taie.„
Conversația
Conversație
(Anexa 2) FOC
FOC
OOPM3
OOPM4
6m Lucrul în grup:Împărțirea elevilor în 6 grupe.Distribuirea sarcinilor pentru fiecare echipă.
Sarcinile:1. Explicați, ce trebuie să
facem pentru a comunica eficient?
2. Improvezați prin gesturi și mimică un dialog, în care o persoană nu este atentă la ceea ce spune cealaltă. Ca rezultat apar o serie de neclarități.
Cîte un elev din fiecare grupă, va extrage dintr-o nucă de cocos,cîte un bilețel cu numărul sarcinii pe care o vor realiza în grup.
Elevii enumeră regulile unei comunicări eficiente.Peste 2 minute primesc o fișă suport.
Elevii improvizează un dialog conform sarcinii înaintate.
Conversație
ProblematizareaDescoperirea
Studiul de cazConversațiaDemonstrațiaSimulareDramatizareObservație
O nucă de cocosBilețele numerotate de 1 la 6.
(Anexa 3),(Anexa 4)Stilou
(Anexa 5)
FOI
FOM
FOM
OOPM1 3. Analizați întrebările și răspundeți fiecare la cîte o una .
Elevii răspunzînd la întrebări, vor deduce locul și rolul conversației în viața lor.
ConversațiaProblematizarea
(Anexa 6)stilou
FOM
OOPM5 4. Dați exemplu de proverbe despre comunicare.Exemplu: „A fi numai ochi și urechi.„
Elevii enumeră proverbe cunoscute.Răspunsuri posibile:- Omul are 2 urechi și
o gură, ca să asculte de 2 ori mai mult decît să vorbească.
- Acel ce vorbește mult,ascultă puțin.
- Cine răspunde fără a fi ascultat face o prostie.
- Vorbește mai puțin și ascultă mai mult. Etc.
ProblematizareaConversația
(Anexa 7) FOM
OOPM6 5. Ilustrați proverbele prin desene sau simboluri.
În baza exemplului, elevii ilustrează sensul proverbelor prin desene.
ProblematizareaConversațiaDemonstrație Observație
(Anexa 8)carioci
FOM
OOPM7 6. Propuneți pentru fiecare literă din cuvîntul “ COMUNICARE”, cîte un alt cuvînt.Alcătuiți un text hazliu, în care să folosiți aceste cuvinte.
Elevii realizează sarcina, examinînd preventiv exemplul propus.
ProblematizareaModelarea Conversația Jocul: “Cuvîntul aruncat în gîrlă ”
(Anexa 9)Stiloucarioci
FOM
OOA3OOA1
10-15m Verificarea și aprecierea lucrului în grup.
Grupurile își prezintă pe rînd rezultatul activității.
Conversație DramatizareaDemonstrațieObservațíe
Anexele 3,5-9Fișele cu sarcini
FOM
1m Aprecierea și notarea individuală ți diferențiată a elevilor.
Elevii află rezultatul activismului matifestat.
Evaluarea orală FOI
OOA3 1m Explicarea lucrului pentru acasă Elevii își notează în agendă:Să citească și povestească tema de la paginile 64-66, din manual;De rezolvat: ex: 4 și 5 pagina 66 și exercițiile din caietul elevului.
Conversație Explicație
FOC
Extensie:
Anexe:
Anexa 1.
Anexa 2.
1. Lipsa dorinței
2. Probleme de sănătate
3. Zgomot
4. Frica
5. Emoții negatrive
Etc.
Comunicarea:
Definiția: Probleme: Modul: Subiectul: Mijloace: Scopul:
Schimb de informație între 2 sau mai multe persoane.
1. Orală2. Scrisă3. Prin gesturi4. Prin
mimică5. Prin
comportament
6. Prin înfățișare
7. Etc.
1. Om- om2. Om-animal3. Om-pasăre4. Om-insectă5. om-natura6. animal-animal7. animal-insectă8. animal pasăre9. animal-natură10.etc.
- Internet
- Skype
- Scrisori
- Telefon
- Televizor
- Telegraf
- Etc.
- Dezvoltarea vocabularului
- Dezvoltarea gîndirii
- Dezvoltarea memoriei
- Dezvoltarea imaginației
- Dezvoltarea încrederii în sine
- Împrietenire
- Etc.
“Cuvintele”
de Ştefan Tudor
Nu există paznic la cuvinte!
Intră în livada lor bogată
Şi culege-atât,cât poţi cuprinde,
-Și mai vin-o dată,și-nc-o dată.
Ele te așteaptă zîmbitoare –
Și cel bun, și cel răutăcios,
Precum fructele lucind la soare –
Unul plin,iar altul găunos.
Ai cules? Memoria ți-e plină?
Văd pe ochi,că ți-ai luat de toate:
Și cuvinte dulci,cum e lumina,
Și cuvinte-amare,pipărate.
Nu există paznic nici la gură.
Un cuvânt tăios ori grosolan
Nu-ţi aduce dragoste, ci ură!
Din amic, îţi face un duşman.
Iar cuvântul liniştit şi dulce,
Şi pe-o fiară o-ncălzeşte-un pic,
Semănat, el roadă bună-aduce –
Din duşman, îţi face un amic.
Nu există paznic la cuvinte!
Este-n lumea asta un cîntar
(Care se numește simplu: minte!),
Din păcate,folosit cam rar.
Anexa 3.
7. Ce trebuie să faci pentru a comunica eficient?
----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ------------------------------------------------ ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- -----------------------------------------------
Anexa 4.
CAUZE de COMUNICARE DEFICITARA:
1. Nu domina conversaţia!2. Nu întrerupe, lasă omul să vorbească!3. Nu completa ce spune şi nu interpreta totul!4. Nu exagera adevarul!5. Nu te agita, nu căsca sau nu te arăta plictisit!6. Nu te uita la ceas din minut in minut!7. Nu arăta neglijent îmbrăcat!8. Nu te uita în altă parte,trebuie să te uiți la persoana cu care comunici.
Anexa 5
8.Improvezați prin gesturi și mimică un dialog, în care o persoană nu este atentă la ceea ce spune cealaltă. Ca rezultat apar o serie de neclarități.
Anexa 6.
9. Răspundeți fiecare la cîte o întrebare:a. Cu cine îți este mai plăcut să comunici?De ce?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
b. Cui îi împărtășești secretele tale? Argumentează.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c. Cum procedezi cînd simți că discuția nu se leagă?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
d. Ce reguli, crezi, trebuie să respecți în timpul unui dialog?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
e. Ce înseamnă,după tine,un interlocutor bun? Argumentează.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
f. Ce trebuie să faci pentru a fi capabil să dialoghezi?-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Anexa 7.
10. Dați exemplu de proverbe despre comunicare:Exemplu:
“A fi numai ochi și urechi.
1)------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2)--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------3)-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4)----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------5)---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------6)-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------7)------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Anexa 8.
1.Ilustrați proverbele prin desene/simboluri.
Exemplu: “”Tăcerea-i de aur.”
1“.Cuvintele înțelepte,sînt ca niște mere de aur,într-un coș de argint.”
2. “Limba dulce,este un pom de viață.”
3. “Cuvintele potrivite, sunt ca un figure de miere.”
4. “Un cuvînt spus la timp potrivit.”
Anexa 9.
2. Propuneți pentru fiecare literă din cuvîntul “ COMUNICARE”, cîte un alt cuvînt. Alcătuiți un text hazliu în care să folosiți aceste cuvinte.
Exemplu:
C-cuvinteO-omM-muncăU-untN-niciodatăI-inimă
C-cadouA-amicR-răbdareE-eleganță
Graba strică treaba.
A fost odată un om elegant. Dar, el niciodată nu a muncit în viața sa. Într-o zi,el a fost invitat în ospeție la amicului său. Cu inima-n dinți, el a plecat să-i procure un cadou.Dar, nu i-a ajuns răbdare și el a procurat doar o bucată de unt. Pe drum spre amic, s-a întîmplat ce s-a întîmplat, dar untul s-a topit și i-a murdărit hainele. Cînd l-a văzut,amicul nu avea cuvinte.Așa se întîmplă cînd nu cunoști proverbele: „Graba strică treaba.” sau „Cu răbdare treci și marea,iar cu răul, nici pîrăul. ”
Comunicarea:Comunicarea:
Secvețe din lecție: