Proiect Didactic

8
PROIECT DIDACTIC Profesor: Parfene Gheorghe Disciplina: matematica Data: februarie 2015 Clasa: a V-a Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată): 85 Durata lecţiei: 45 min. Modulul: II – Numere raționale pozitive Subiectul lecţiei: Înmulțirea unui număr zecimal finit cu 10 n . Rezolvarea exercițiilor. Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoştințelor Subcompetenţele curriculare: 2.1, 2.2, 2.5, 2.6, 2.8 Obiectivele lecţiei: La finele lecției elevii vor fi capabili: O 1 - să aplice terminologia şi notațiile aferente noțiunii de fracție zecimală finită în contexte variate; O 2 – să formuleze regula de înmulțire a unui număr zecimal finit cu 10 n ; O 3 – să efectueze calcule cu numere zecimale finite; O 4 – să redacteze rezolvarea unei probleme, aplicînd operații cu numere zecimale finite; Tehnologii didactice: a) Forme: frontal, individual, în perechi. b) Metode: ghicitori, fişe de lucru, fişe de evaluare. c) Mijloace de învăţămînt: tabla, creta, posterul.

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Parfene Gheorghe

Disciplina: matematica

Data: februarie 2015

Clasa: a V-a

Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată): 85

Durata lecţiei: 45 min.

Modulul: II – Numere raționale pozitive

Subiectul lecţiei: Înmulțirea unui număr zecimal finit cu 10n. Rezolvarea exercițiilor.

Tipul lecţiei: lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor

Subcompetenţele curriculare: 2.1, 2.2, 2.5, 2.6, 2.8

Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- să aplice terminologia și notațiile aferente noțiunii de fracție zecimală finită în contexte variate;

O2 – să formuleze regula de înmulțire a unui număr zecimal finit cu 10n;

O3 – să efectueze calcule cu numere zecimale finite;

O4 – să redacteze rezolvarea unei probleme, aplicînd operații cu numere zecimale finite;

Tehnologii didactice:

a) Forme: frontal, individual, în perechi.

b) Metode: ghicitori, fișe de lucru, fișe de evaluare.

c) Mijloace de învăţămînt: tabla, creta, posterul.

Evaluarea: evaluare orală și în scris.

Scenariul lecţiei:

Page 2: Proiect Didactic

Nr.crt.

Secvenţelelecţiei T

imp

ul

reze

rvat Activitatea

profesoruluiActivitatea

elevilor

Strategia didactică(metode, procedee,

forme, mijloace instrucț.)

Evaluarea

1. Evocarea 1’

3’

2’

1’

5’

Se asigură condițile optime de desfășurare a lecției: verific prezența elevilor.

Pentru captarea atenției propun elevilor cîteva ghicitori:1. Covor negru pe perete

Are cretă și burete … (tabla)2. Lumina prin ce trece

și nu se oprește? … (geamul)3. Stă în casă și în clasă

Poartă haine și nu-i pasă … (cuierul)4. Multe obiecte încap, un

Nu-s magazine, sunt… (dulap)5. Lungă lată sau pătrată

Musafirii îi dau roată! …(masa)Obiectele pe care le-ați ghicit se regăsesc în clasa noastră, ba

chiar și oaspeții. Se salută cu oaspeții. verificarea temei elevilor prin sondaj, utilizând dialogul

profesor –elev, prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar dificultăţi în rezolvarea problemelor se rezolvă la tablă;

Într-un minut – poți face o faptă bună, În 10 minute – 10 fapte bune... dar cîte fapte bune se pot face într-o lecție?

Se anunță subiectul lecției și obiectivele urmărite. Pentru reactualizarea cunoștințelor, se utilizează CUBUL:

1. Descrie: regula de înmulțire a unui număr zecimal cu 10n .

2. Compară: 6,38*100 și 63,8*103. Asoiază: coloana A B

2,5*10 25 0,25*100

Elevii se pregătesc pentru lecție. Elevii ghicesc ghicitorile propuse

Verifică tema de acasă

Elevii răspund la întrebarea profesorului

Se transmite cubul de la un elev la altul, fiecare dintre ei răspunzînd la întrebarea din fața respectivă a cubului.

Ghicitori

Conversație

Conversație

Conversație

Vizual

Oral

VizualOral

oral

oral

Page 3: Proiect Didactic

4. Analizează: determină ultima cifră a înmulțirii 0,43*10005. Argumentează: rezultatul înmulțirii 7,12 cu 1000 este

7120 A sau F?6. Aplică: 3,15*10

3,15*100 3,15*1000

2. Realizarea sensului

25’ Elevii primesc fișe le lucru care conțin exerciții cu grad de dificultate în creștere, cuprinzînd noțiunile și operațiile învățate.

Vor rezolva exercițiile individual într-un timp determinat pentru fiecare și se vor verifica rezolvările la tablă cu corectări și completări de rigoare.

Elevii participă activ la realizarea sarcinilor propuse, fac notițe în caiete.

Fișa de lucruOral și scris

3. Reflecția 5’ Activitate practică – fişa de lucru ,„La cumpărături” – explic pe scurt: atunci când mergem la cumpărături, trebuie să verificăm ce cumparam, cît cumpărăm– uneori poate avem un buget limitat și cumpărînd tot ce „ne-a scris mama” pe lista trebuie să știm dacă ne ajung bănuții.

Se dicută problema. Ascultă indicațiile profesorului și rezolvă la tablă; notează în caiete.

Problematizarea oral și scris

4. Bilanţul lecţiei. Concluzii.

3’ Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a lecției. Cîte fapte bune am făcut timp de o lecție?

Înmulțiți-le cu 10, 100, 1000. Fiecare elev își face o autoapreciere. Lipește o foiță adezivă

cu numele său. Pe tablă este afișat un poster cu un munte...

Elevii pe rînd își pune numele la nota care crede că o merită pentru lecție. Autoevaluare

Fișă de apreciere individuală

OralăScris

Page 4: Proiect Didactic

Se va completa chestionarul de evaluare a lecției (pentru elevi și pentru profesori).Vă mulțumesc pentru lecție.

Completează fișa.

5. Anunţarea temei pentru acasă.

1’ Culegeri de exerciții și probleme: Exercițiul 1 pag.151 Notează în agende sau în caiete.

Page 5: Proiect Didactic
Page 6: Proiect Didactic

Înmulțirea unui număr zecimal finit cu 10n

Fișa de lucru:1. Calculați:

a. 46,1*106,3*100,24*100,037*10

b. 38,7*1004,3*1000,2*1000,015*100

c. 1,003*100012,35*10000,068*10000,003*1000

2. Scrieți numărul care este de:a. 10 ori mai mare decît 1,5b. 100 de ori mai mare decît 2,349c. 1000 de ori mai mare deît 0,05

3. Efectuați:a. 52,384*102

7,29*102

b. 3,84*103

52,3*103

4. Numărul de 1000 de ori mai mare decît 0,001 este...5. Aflați valoarea expresiei:

a. 10*x, dacă x€{0,3; 3,18; 25,329}b. 100*x, dacă x€{2,9; 28,57; 0,0594}c. 1000*x, dacă x€{3,5; 7,23; 0,009}

6. Completați tabelul:a a*10 a*100 a*1000 a*1000021

9,1282,4730,00056

Page 7: Proiect Didactic

Activitate practică – FIŞĂ DE LUCRU

„LA CUMPĂRĂTURI”

Ne aflăm într-un mare magazin şi avem de facut mai multe cumparaturi . Deoarece

vrem să cumpărăm tot ce scrie pe lista primita de acasa și să ne încadram în sumă trebuie să

efectuăm niște calcule, mai ales dacă dorim să ne cumpăram și ceva dulce.

1. Am suma de 200 lei și am de făcut cumparaturile din lista de mai jos. Îmi

ramane sa cumpar o tortă care costa 0,0573*103 lei?

Lista :

1. O pîine 0,85*10 lei

2. Un pachet de unt 0,029*1000 lei

3. Un pachet zahar 0,1625*100 lei

4. O sticla ulei 3,58*10 lei

5. Un iaurt 0,00415*1000 lei

6. O cutie de cafea 4,235*10 lei