Proiect Didactic

6
Proiect didactic Subiectul: Substantivul Tipul lectiei: Comunicare si insusire de noi cunostinte si capacitate; Scopul: Fixarea si consolidarea cunostintelor dobandite anterior ; insusirea caracteristicilor definitorii ale substantivului ; dezvoltarea capacitatii de a recunoaste si de a folosi corect substantivul ; scrierea corecta a substantivului. Obiective de referinta: Sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral; Sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire; Sa utilizeze cuvintele in functie de tema abordata intr-o situatie de comunicare; Sa redacteze texte narative si texte functionale de mica intindere pe baza unor cuvinte /expresii de sprijin; Sa valorifice in texte proprii un vocabular adecvat; Sa aplice in mod constient semnele ortografice si de punctuatie . Obiective operationale: La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili: O1 Sa recunoasca toate categoriile de substantive (si cele care denumesc actiuni , insusiri, stari sufletesti);

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

Proiect didactic

Subiectul: SubstantivulTipul lectiei: Comunicare si insusire de noi cunostinte si capacitate;Scopul: Fixarea si consolidarea cunostintelor dobandite anterior ; insusirea caracteristicilor definitorii ale substantivului ; dezvoltarea capacitatii de a recunoaste si de a folosi corect substantivul ; scrierea corecta a substantivului.

Obiective de referinta: Sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral; Sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire; Sa utilizeze cuvintele in functie de tema abordata intr-o situatie de

comunicare; Sa redacteze texte narative si texte functionale de mica intindere pe baza

unor cuvinte /expresii de sprijin; Sa valorifice in texte proprii un vocabular adecvat; Sa aplice in mod constient semnele ortografice si de punctuatie .

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:

O1 Sa recunoasca toate categoriile de substantive (si cele care denumesc actiuni , insusiri, stari sufletesti);O2 Sa defineasca substantivul;O3 Sa diferentieze substantivul care denumeste insusiri de adjective;O4 Sa exemplifice , dupa cerinte;O5 Sa alcatuiasca o compunere in care sa foloseasca substantivele date.

Metode si procedee: Conversatia , exercitiul , munca independenta, lucru cu manualul, problematizarea.Material didactic: Ilustrate , tablouri , fise de lucru.

Momentele lectiei

1.Momentul organizatoric: Pregatirea elevilor pentru buna desfasurare a orei.2. Activitati de fixare , verificare , evaluare: Se verifica tema scrisa , in timp ce elevii lucreaza primul punct din fisa de lucru. Se evalueaza tema de acasa si activitatea independenta.3. Captarea atentiei: Elevii completeaza rebusul dat , afland (pe verticala) despre ce vor invata.

Page 2: Proiect Didactic

p r e d i c a t

a d j e c t i v

p r o n u m e

t i m p u l

e s t e

d a

e a

v o r b a

c o m u n

p r o p r i u

b a r c a

i e p u r e

r a t a

e l e

1. Partea principala de propozitie

2. Partea de vorbire care exprima insusiri;

3. Partea de vorbire care tine locul substantivului;

4. La verb deosebim : numarul, persoana si…;

5. Verbul “a fi” , timpul present , pers a III-a , nr.sing.;

6. Raspuns afirmativ;7. Pronumele personal, persoana a

III-a, nr. singular genul feminin;

8. Cuvantul sau…;9. Substantivul care se scrie cu

litera mica;10.Substantivul care se scrie cu

litera mare;11.Substantivul cu care te plimbi

pe apa;12.Substantivul fricos;13.Substantivul care zice “mac”14.Pronumele personal , persoana

a III-a, nr. plural , genul feminin.

Page 3: Proiect Didactic

4. Anuntarea subiectului: Vom invata mai multe lucruri despre partea de vorbire care poarta numele de substantive.5. Anuntarea principalelor obiective: Daca veti fi atenti, la sfarsitul orei veti putea sa recunoasteti cu usurinta substantivele sis a le folositi corect in vorbire.6. Dirijarea invatarii:

Se recunosc (din exercitiul scris la table) substantivele care denumesc fiinte, lucruri, fenomene ale naturii. Recunoasterea se realizeaza prin numarare.

Dintr-o lista care cuprinde grupuri de cuvinte de felul:Frumos-frumuseteBun-bunatateTrist-tristeteVessel-veselie

se identifica cuvintele care se pot numara si carora li se poate adauga o insusire (frumusete uluitoare, bunatate recunoscuta, tristete iremediabila , veselie molipsitoare);

Se concluzioneaza ca, pe langa lucruri,fiinte, fenomene ale naturii, si aceste cuvinte sunt substantive, deoarece se pot numara si li se pot atribui insusiri;

Se anunta definitia complete ca substantivul este partea de vorbire care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, stari sufletesti, insusiri, adica obiecte;

Se lucreaza un exercitiu de recunoastere, la table; Activitate independent: Elevii lucreaza , pe fisa; exercitii de recunoastere ,

subliniere, grupare(adjective-substantive), precizare a ceea ce denumesc, exemplificari dupa cerinte s.a.

Se evalueaza activitatea independenta. Se lucreaza o compunere gramaticala despre scoala cu ajutorul unor

substantive date . Li se cere elevilor sa dea un titlu compunerii. Daca nu se termina activitatea in clasa , ea se va continua ca tema pentru acasa.