Proiect Didactic

10

Click here to load reader

description

proiect

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 11 mai 2011EDUCATOARE: FRĂŢILĂ MARIAUNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P. N.nr. 8, SEBEŞGRUPA: MijlocieTEMA: “Cum este, a fost si va fi aici pe pământ?”SUBTEMA: Mijloace de locomoţie – “Cu ce călătorim?”MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: consolidareCATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ADP – Intâlnirea de dimineaţă: Salutul “Cu ce-ai ajuns la grădiniţă?”; Completăm in calendarul naturii(Ce zi este astăzi şi in ce dată suntem? ; Cum este vremea? ); T: “Trenul” – Joc muzical; ALA - Joc de masă: Puzzle – "Mijloace de transport Constructii: “Garaje pentru masini”, "Locuri de parcare .

DLC – "Cu ce călătorim ?" : Joc didactic DOS – "Mijloace de transport" – tratare de suprafeţe, lipire

ADP( activitate de grup ) : Cantec – "Avionul" Joc de atentie : "Unde a zburat   avionul”SCOPUL ACTIVITĂŢII : verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la mijloacele de locomoţie ţi de transport; formarea deprinderii de a se exprima in propoziţii si fraze corect formulate din punct de vedere gramatical ( acord subiect- predicat ) , activizarea vocabularului cu denumirile mijloacelor de transport , educarea rapidităţii in gândire, consolidarea unor activităţi practice specifice mediului de dezvoltare motrică, dezvoltarea atenţiei voluntare si a spiritului de echipă ; favorizarea unui climat care să permita desfaţurarea simultanş a mai multor activităţi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : ADE – să dezlege ghicitorile recunoscând mijloacele de locomoţie si transport terestre, maritime si aeriene;

- să alcătuiască propoziţii simple sau dezvoltate despre diferite imagini cu mijloacele de transport;

- sa plaseze mijlocul de transport pe tabloul care il reprezintă : apă, aer sau uscat ;

1

Page 2: Proiect Didactic

- să pronunte corect sunetele ce alcatuiesc cuvântul de pe imagine;

- să manifeste interes pentru activitate; - să recunoască materialele de lucru,- să lipească cu hârtie creponată pe suprafeţe cu

imagini care repreyintă mijloace de transport- să-şi dezvolte simţul estetic.

Manipulare: - să reconstituie din bucăţi, mijloace de transport, folosindu-se de jetoanele model ; -să verbalizeze acţiunea efectuată ; Constructii :

- să redea cu ajutorul cuburilor, garaje pentru maşini;- să relaţioneze cu partenerii de joc ;- să construiască prin alaturare, imbinare, suprapunere;

- să –şi dezvolte simţul ritmic; + să verbalizeze acţiunea efectuată; ADP – Activitate de grup:

- să cânte cu dezinvoltură cântece pentru copii;- să respecte regulile jocului.

SARCINA DIDACTICA: Descrierea dupa un plan dat a unui mijloc de locomotie; Recunoasterea mijloacelor de locomoţie dupa ghicitori, raportarea lor la jucaria – mijloc de transport si plasarea acestora la locul potrivit pe macheta - apă, aer, uscat;REGULILE JOCULUI: Plicul care contine imaginea mijlocului de transport porneşte din mână in mână, la semnalul verde. El se opreşte numai la semnalul roşu.

I. Copilul la care s-a oprit plicul , prezintă imaginea şi o descrie după criteriile stabilite – părţile componente, ce funcţii are fiecare din ele , cu ce merge si cine-l conduce. Ceilalţi copii, trebuie să completeze ce n-a spus colegul lor ( dacă mai este ceva de completat).

II. Copilul la care s-a oprit plicul, il deschide fără să arate imaginea celorlalţi copii şi formează propoziţii sau o ghicitoare despre mijlocul de transport ilustrat (descriindu-i părţile componente, ce funcţii are fiecare din ele si cine il conduce). Copilul care va ghici mai repede ,va aşeza jetonul pe tabloul ce reprezintă: apă, uscat sau aer). III. Fiecare copil va primi un mijloc de locomoţie - jucărie, o va

2

Page 3: Proiect Didactic

denumi , va afla căte silabe are si cu ce sunet incepe cuvântul reprezentat de acea jucărie .

ELEMENTE DE JOC: mişcarea plicului, semnalizarea, expunerea ghicitorii, ghicirea, plasarea ilustratiei, aplauzele;

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, expunerea, problematizarea;MIJLOACE DE INVATAMANT: DLC: - ursuletul de plus, macheta, jetoane cu mijloace de transport, tablouri ce ilustrează : apa, strada, calea ferata, cerul ; mijloace de transport siluete, cărţi cu ghicitori, recompense ( maşinute); Manipulare: puzzle – mijloace de transport; DOS: - hartie creponată, , lipici, foi de bloc,imagini Constructii: lego, cuburi;MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru invăţământul preşcolar; Jocuri didactice pentru gradiniţa de copii; Laborator preşcolar; Metode interactive de grup;

3

Page 4: Proiect Didactic

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELEACTIVITĂ-ŢII

CONŢINUTULŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

(metode, mijloace de invatamant,

forme de organizare)

EVALUARE

Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii (educatoarea, impreună cu copiii vor aşeza materialele necesare tuturor sectoarelor de activităţi). In cadrul intâlnirii de dimineaţă vom face: salutul, prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, discuţii referitoare la tema abordată in această saptămână.

ConversaţiaFrontal

Participarea activă la discuţii,

completarea corectă a

calendarului naturii, a prezenţei.

ManipularePuzzle

Copiii reconstituie din bucăţi, mijloace de transport folosindu-se de jetoanele model;

ExerciţiulIndividual

Puzzle

Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor primite

Construcţii Copiii vor construi garaje/ locuri de parcare pentru maşinuţele lor, cu ajutorul pieselor de construcţie existente in grădiniţă;

ExerciţiulIndividual

In grupLeggoCuburi

Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor primite

Captarea atenţiei Ursuleţul Martinel a aflat ce ştiu copiii grupei mijlocii despre mijloacele de transport, şi pentru că el nu le cunoaşte, ii roagă să il ajute pentru că trebuie să plece in călătorie, la o gradină zoologică.

ConversaţiaFrontal

Ursuleţ de plus

Stimularea interesului

pentru activităţi.

Reactualiza-rea cunoştinţelor

Se poartă o scurtă discuţie cu copiii despre mijloacele de transport ;- Daţi exemple de mijloace de transport care circulă pe uscat ,in aer, pe apă.

ConversaţiaFrontal

Individual

Aprecierea răspunsurilor

corecte.

Anunţarea temei si a obiectivelor

Se va realiza direct prin prezentarea centrelor de activităţi, cu materialele si sarcinile specifice. Pentru a-l ajuta pe ursuleţ, copiii trebuie să rezolve diverse sarcini in

ExpunereaExplicaţia

ConversaţiaFrontal

Individual4

Page 5: Proiect Didactic

centre. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele educatoarei, işi aleg semnul si se aşează in compartimentul corespunzator zonei in care vor să lucreze.

Semne individuale

DLC Dirijarea invatarii

Pentru a ajuta ursuleţul, ne vom juca un joc: “Cu ce călătorim?”. Acest joc ne va arăta cine recunoaşte mai bine mijloacele de transport navale, terestre si aeriene.Va trebui să vorbiti clar, corect si să fiti atenţi ca să observaţi dacă cineva va greşi, ca apoi să il corectaţi.Explicarea si demonstrarea jocului: - se explică şi se demonstrează modul de desfaşurare, precizând sarcinile si regulile jocului; - ☻ plicul care conţine imaginea mijlocului de transport, porneşte din mână in mână, la semnalul verde; el se opreşte la semnalul roşu; copilul la care se află plicul, il deschide arată imaginea copiilor şi o descrie după criteriile stabilite( cum se numeşte, părţile componente, ce funcţie are fiecare din ele si cine-l conduce).Alt copil va completa ce-a omis colegul lui.

☻ Copilul la care s-a oprit plicul, il deschide fără să arate imaginea celorlalţi copii, formulează o propoziţie sau o ghicitoare despre mijlocul de locomoţie ilustrat , descriindu-i părţile componente si cine-l conduce.Copilul care va ghici mai repede va aşeza imaginea la locul corespunzator: pe apă, pe uscat sau in aer. ☻ Se va oferi o jucarie – mijloc de transport, unui copil, sau unui grup de copii; in funcţie de situaţie, se pune intrebarea: “Cu ce călătoreşti?”; copiii vor descrie mijlocul de transport cu care călătoresc; cum se numeşte persoana care il conduce.

ExplicaţiaDemonstraţia

FrontalGhicitori

Mijloace de transport-

jucăriiJetoane

ExerciţiulMacheta

Stimularea interesului

Verificare de inţelegere a

regulilor jocului

5

Page 6: Proiect Didactic

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate; Dacă se vor juca frumos, ursuleţul le va oferi recompense; Executarea jocului de probă ;Se fac observaţii şi precizări;

Obtinerea performantei

Executarea jocului de către copii – dirijat;Se verifică exactitatea efectuării acţiunii, se urmăresc criteriile de reuşită;După fiecare execuţie se fac precizări privind modul de acţiune, verbalizarea acţiunii, ritmul de lucru;

ExerciţiulFrontal

IndividualMacheta

Mijloace de transport-

jucăriiJetoane

Ghicitori

Aprecierea rezolvării corecte a

sarcinii jocului

DOS(arta)

Copiii işi aleg imagini cu mijloace de locomoţie( autoturism, avion, vapor)si după rasucirea hârtiei creponate lipeşte pe suprafaţa respectivă.Lucrarea obtinuta o aseaza la locul corespunzator pe tablou:apă,aer,pământ

ExerciţiulHârtie

creopnatăLipici

Foi de blocTablou cu cele

trei căi de circulaţieIndividual

Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor primite

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Complicarea jocului: In partea a doua a jocului, copiii trebuie: să corecteze greşelile dintr-un tablou, aşezând siluetele mijloacelor de transport la locul corespunzător; să repete titlul jocului;

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiulFrontal

IndividualTablou cu cele

trei căi de circulaţie

Siluete

Aprecierea rezolvării corecte a

sarcinii dateAplauze

Evaluarea performanţe-lor

Educatoarea şi copiii merg la fiecare centru unde se discută rezultatele obţinute;Vor aprecia activitatea proprie şi pe cea a colegilor;Ursuleţul oferă recompense;Toţi copiii, impreună cu educatoarea, repetă cântecul: “Avionul” si jocul de atenţie: “Unde a zburat avionul”;Copiii părăsesc sala de grupă, intonând jocul cu text si cânt: “Trenul”;

Turul galerieiFrontal

IndividualRecompense

6

Page 7: Proiect Didactic

7