Proiect Didactic

8
Proiect didactic Data: Disciplina: Biologie Clasa : a VIII-a Şcoala: Profesor : Oana Barbu Tema : Ecosistemul unei pajişti. Ecosistemul unei peşteri Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul: familiarizarea elevilor cu noţiunea de pajişte, peşteră şi principalele lor caracteristici.. Competenţe derivate:

description

ecosistem

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

Proiect didactic

Data:

Disciplina: Biologie

Clasa : a VIII-a

Şcoala:

Profesor : Oana Barbu

Tema : Ecosistemul unei pajişti. Ecosistemul unei peşteri

Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Scopul: familiarizarea elevilor cu noţiunea de pajişte, peşteră şi principalele lor caracteristici..

Competenţe derivate:

definirea/explicarea noţiunilor: ecositemul unei pajişti, ecositemul unei peşteri; înţelegerea caracteristicile unei pajişti, peşterii; descrierea biotopul şi biocenoza unei pajişti, respectiv peşteri;

Page 2: Proiect Didactic

conştientizarea importanţei conservării unui ecosistemelor de pajişte, peşteră;

Strategia didactică :

Resurse procedurale:- observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, metoda ciorchinelui;

Resurse materiale: - manual, atlase ecologice, planşe, foii, marcăre, imagini, prezentare Power Point, etc.;

Forma de organizare: frontal şi pe grupe.

Evaluare : formativă prin chestionare orală.

Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.

Page 3: Proiect Didactic

ECOSISTEMUL UNEI PAJIŞTI DE STEPĂ

ECOSISTEMUL UNEI PAJIŞTI ALPINE

Diagrama Venn

Page 4: Proiect Didactic

Nr. crt.

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.

Moment

organizatoric

(1min)

-Se crează climatul favorabil începerii orei de biologie.

-Profesorul face prezenţa şi notează absenţii

-Elevii se mobilizează pentru începerea orei şi ascultă cu atenţie îndrumările şi indicaţiile date de profesor pentru lecţia ce va urma.

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare.

(10 min)

-Se realizează reactualizarea cunoştinşelor anterioare –Ecosistemul uei păduri.

-Prin chestionare orală verifică cunoştinţele din lecţia anterioară:

Ce ecosisteme de pădure am

studiat?

Care sunt caracteristicile

biotopului unei păduri?

Care este compoziţia biocenozei

dintr-un ecosistem de pădure?

-Pe baza cunoştinţelor dobândite elevii răspund oral la întrebările adresate de către profesor.

Page 5: Proiect Didactic

Ce importanţă are pădurea?

3.Captarea atenţiei

(4 min)

-Profesorul anunţă noua temă –Ecosistemul unei pajişti, Ecosistemul unei peşteri şi obiectivele urmărite, pe care elevii trebuie să le ştie la sfârşitul activităţii.

-Împarte elevii în patru grupe de învăţare prin cooperare şi le distribuie acestora câte o foaie de lucru şi un marcăr.

-Elevii ascultă instrucţiunile profesorului, se grupează şi îşi notează tema lecţiei.

4.

Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştinţe

(30 min)

-Profesorul explică metoda de predare care va fi folosită –metoda ciorchinelui - : «se scrie în mijlocul foii cuvântul –cheie Ecosistemul unei pajişti respectiv Ecosistemul unei peşteri, iar pornind de la aceste cuvânte copii vor scrie tot ce ştiu şi tot ce le vine în minte despre ecosistemele primite, fără să utilizeze manualul sau alte surse de informare. Între cuvintele scrise se trag linii obţinându-se în final o

Page 6: Proiect Didactic

schemă asemănătoare unui ciorchine de strugure »

-Dirijează activitatea, iar

după expirarea timpului, afişează în faţa clasei posterele realizate. Cere ca fiecare grup să-şi desemneze un reprezentant pentru aşi prezenta ciorchinele.

-După prezentare profesorul prezintă elevilor un material în Power Point despre cele două ecosisteme.

-Apoi cere acestora să deschidă manualele, să citească cu atenţie lecţia şi să-şi completeze ciorchinele.

-Profesorul răspunde la întrebările elevilor şi explică noţiuniile noi întâlnite.

-Elevii încep să realizeze ciorchinele.

-Fiecare grup îşi desemnează un reprezentant care va prezenta în faţa celorlalţii ciorchinele elaborat.

Page 7: Proiect Didactic

-Elevii urmăresc prezentarea.

-Citesc cu atenţie lecţia şi îşi completează ciorchinele.

-Adresează întrebări suplimentare profesorului.