Proiect Didactic

3
PROIECT DIDACTIC CLASA: V-a DISCIPLINA: GEOGRAFIE TEMA: ORIENTAREA ÎN SPAȚIU. MIJLOACE DE ORIENTARE ÎN SPAȚIU TIPUL LECȚIEI: MIXTĂ Profesor: Subcompetența 1: Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvata a termenilor geografici. Subcompetența 2: Orientarea geografică. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfîrșitul lecției elevii vor fi capabili: O1 – Să identifice diferite mijloace și surse locale de orientare în spațiu; O2 – Să aplice semnele locale pentru a se orienta în spațiu; O3 – Să argumenteze importanța mijloacelor și semnalelor locale de orientare în spațiu. STRATEGII DIDACTICE: Metode didactice: Lucrul cu manualul, cu hărtile tematice, conversația Procedee: Explicația Resurse de învățare: Hărți topografice, busolă, manualul Metode de organizare: Activitatea individuală, în grup.

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTICCLASA: V-aDISCIPLINA: GEOGRAFIETEMA: ORIENTAREA N SPAIU. MIJLOACE DE ORIENTARE N SPAIUTIPUL LECIEI: MIXTProfesor:

Subcompetena 1: Comunicarea corect n limba matern cu utilizarea adecvata a termenilor geografici.Subcompetena 2: Orientarea geografic.

OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1 S identifice diferite mijloace i surse locale de orientare n spaiu;O2 S aplice semnele locale pentru a se orienta n spaiu;O3 S argumenteze importana mijloacelor i semnalelor locale de orientare n spaiu.

STRATEGII DIDACTICE:Metode didactice: Lucrul cu manualul, cu hrtile tematice, conversaiaProcedee: ExplicaiaResurse de nvare: Hri topografice, busol, manualulMetode de organizare: Activitatea individual, n grup.

Scenariul lecieiEtapele leciei TimpObiectiveActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedee de lucruEvaluarea

Moment organizatoric 1 minSalutarea elevilor; verificarea materialelor pregtite pentru lecieSunt pregtii cu rechizitele necesare: manual, caiet, busol, Harta Topografic etc.Observaia

Evaluarea cunotinelor7 minProfesorul nainteaz ntrebri:

Ce este o busol? Care sunt punctele cardinale i intercardinale? Cum se efectueaz orientarea n spaiu? Ce reprezint AzimutulElevii rspund la ntrebrile profesorului:

Dirijarea nvriiI Evocarea1-2 minProfesorul nainteaz ntrebri: Elevii rspund la ntrebrile profesorului:

II Realizarea sensului1 min

5 minProfesorul scrie tema pe tabl, anun obiectivele, dicut obiectivele cu elevii.

Profesorul nainteaz urmtoarea sarcin:

10 min

6 min

5 min

IIIReflecia4 min

1 min

Extensia1 min