Proiect Didactic

23
PROIECT DIDACTIC Grupa: pregatitoare Categoria activitatii: Activitate matematica Mijloc de realizare: Joc didactic Tema activitatii: “De-a scoala!” Tipul activitatii: evaluare (verificare) Scopul activitatii: consolidarea capacitatii copiilor de a intelege si utiliza numerele (1-10); verificarea capacitatii copiilor de a efectua operatii simple de calcul oral, de adunare si scadere cu o unitate si/sau doua unitati, in limitele 1-10; recunoasterea si folosirea simbolurilor « + », « - » si « =»; sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea unor pobleme simple in c oncentrul 1-10; dezvoltarea operatiilor gandirii (comparatia, analiza, sinteza, generalizarea) : Obiective operationale : 1. sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-10; 2. sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar; 3. sa determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii numerelor; 4. sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu una si doua unitati in limitele 1-10; 5. sa rezolve probleme simple avand ca suport ilustratii; 6. sa reprezinte grafic rezolvarea exercitiilor efectuate; 7. sa utilizeze corect simbolurile « +, - si = »; 8. sa rezolve corect fisa de lucru individuala; Sarcina didactica: Raportarea directa a cantitatii la numar si a numarului la cantitate, identificarea numarului vecin mai mare sau mai mic cu o unitate; Compunerea si rezolvarea unor probleme care propun operatii de adunare si scadere cu una sau doua unitati;

description

Grupa: pregatitoareCategoria activitatii: Activitate matematicaMijloc de realizare: Joc didacticTema activitatii: “De-a scoala!”Tipul activitatii: evaluare (verificare)

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTICGrupa: pregatitoareCategoria activitatii: Activitate matematicaMijloc de realizare: Joc didacticTema activitatii: De-a scoala!Tipul activitatii: evaluare (verificare)Scopul activitatii: consolidarea capacitatii copiilor de a intelege si utiliza numerele (1-10); verificarea capacitatii copiilor de a efectua operatii simple de calcul oral, de adunare si scadere cu o unitate si/sau doua unitati, in limitele 1-10; recunoasterea si folosirea simbolurilor +, - si =; sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea unor pobleme simple inconcentrul 1-10; dezvoltarea operatiilor gandirii (comparatia, analiza, sinteza, generalizarea):Obiective operationale:1.sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;2.sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar;3.sa determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii numerelor;4.sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu una si doua unitati in limitele 1-10;5.sa rezolve probleme simple avand ca suport ilustratii;6.sa reprezinte grafic rezolvarea exercitiilor efectuate;7.sa utilizeze corect simbolurile +, - si =;8.sa rezolve corect fisa de lucru individuala;Sarcina didactica:Raportarea directa a cantitatii la numar si a numarului la cantitate, identificarea numarului vecin mai mare sau mai mic cu o unitate;Compunerea si rezolvarea unor probleme care propun operatii de adunare si scadere cu una sau doua unitati;Regulile jocului: jocul se desfasoara pe doua echipe; fiecare copil trebuie sa rezolve sarcinile; fiecare raspuns este recompensat cu o fata zambitoare; castiga echipa care are cele mai multe fete zambitoare.Elemente de joc:Surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensele, inchiderea si deschiderea ochilor, deplasarea, manuirea materialului, sunetul clopotelului.Strategia didactica:a)Metode si procedee: Explicatia, exercitiul, jocul didactic, conversatia,problematizarea, algoritmizarea.b)Mijloace didactice:ghiozdan, jetoane cu cifre, cifre de pus in piept, siluete reprezentand rechizite, probleme ilustrate, scrisoare, clopotel, diplome.Durata: 30-35 minuteOrganizarea jocului:individual, pe echipeDEMERSUL DIDACTICEtapele activitatiiContinutul activitatiiStrategiile didacticeEvaluarea(instrumente si indicatori)

Organizarea activitatiiSe asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii:-aerisirea salii de grupa;-aranjarea mobilierului;- pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii

Captarea atentieiLa adresa gradinitei noastre a sosit un colet. Sa vedem ce contine acesta! Copiii impreuna cu educatoarea vor descoperi un ghiozdan in care sunt mai multe siluete in forma de rechizite, un clopotel si o scrisoare. Copiii intuiesc ca acesta este trimisa de scolari.Citesc scrisoarea din care reiese ce vor avea de facut in activitate si cum se vor juca jocul De-a scoala. Astazi vom patrunde iarasi in lumea matematicii si voi vedea daca aceasta mai are inca taine pentru voi sau sunteti pregatiti sa deveniti scolari!ConversatiaGhiozdan, scrisoare de la scolari, siluate pe care sunt scrise sarcinile.

Explicarea joculuiCopii vor fi impartiti in doua echipe, fiecare copil avand in piept cifre de la 1 la 10.Acestia vor fi chemati pe rand sa rezolve sarcinile astfel: daca clopotelul va suna de 2 ori, vor veni in fata acei copii de la fiecare echipa care au in piept cifra 2, etc. Si vor alege din ghiozdan o silueta. Educatoarea le va citi sarcinile. Daca raspunsul este corect, echipa primeste o fata zambitoare. In final va castiga echipa cu cele mai multe fete zambitoare si va primi un premiu surpriza.Jocul de proba:Educatoarea va suna de trei ori din clopotel. Copii care au cifra 3 in piept vor alege din ghiozdan o sarcina:-aseaza pe panou tot atatea cercurialbastre cate picioare are o vacuta. Alege cifra care corespunde numarului de elemente!.ExplicatiaExercitiulJetoane cu cifrede la 1 la 10

Executarea jocului

Dupa executarea jocului de proba va incepe intrecerea.1) Incercuiestecifra care ne arata cate silabe are obiectul din imagine. (se vor folosi douaimagini: o carte, un stilou.)2) Alege cifra care corespunde numarului de fetite prezente in sala de grupa. Copilul din cealalta echipa va denumi vecinii acestei cifre.3) Aseaza cifrele in ordine crescatoare (descrescatoare).(Pe un panou sunt asezate mai multe cifre in dezordine. Ex: 3, 7, 8, 5, 6. Copiii aseaza 3, 5, 6, 7, 8.)4) - Aseaza pe penou atatea patrate rosii cati iezi avea capra din poveste.-Adauga tot atatea patrate rosii cati iezi erau in povestea Iedul cu trei capre.- Cati iezi sunt in total?Copilul de la cealalta echipa va reprezenta grafic exericituil: 3+ 1= 4.5) Aseaza tot atatea cercuri cate anotimpuri are anul;- pune deoparte atatea cercuri cate anopimpuri sunt cu zapada;Ce semn folosim? Cate anopimpuri au ramas?4 1= 3.6) Aseaza atatea patrate galbene cate degete ai la ambele maini;- pune deoparte atatea patrate cate degete aratatoare ai la ambele maini.Ce semn folosim?10 2= 8.7) Aseaza 10 carti pe doua rafturi. Cate variante ai obtinut?Punctul se va acorda acelei echipe al carei reprezentant va gasicele mai multe variante de descompunere a numarului 10.8) Gaseste greseala! se vor propune spre corectare, urmatoarele exercitii:- pentru echipa nr. 1: 7 1=84+ 2=2- pentru echipa nr. 2: 8 2=105+2=3ExercitiulDoua imagini reprezentand o carte si un stilouExercutiulExercitiulForme geometrice de diferite marimi si culoriProblematizareaProblematizareaExercitulImagine reprezentand o biblioteca cu doua rafturi, jetoane cu cartiProblematizareaEvaluare oralaEvaluare oralaEvaluare orala

ObtinereaperformanteiIn parteaa doua vom face operatii de calcul oral prin rezolvarea unor probleme ilustrate. Copilul care stie raspunsul la o problema va fi invatator si va alege problema urmatoare care va trebui rezolvata de cealalta echipa.In final, pe baza unor versuri vom compune probleme simple:1) Un, doi, trei,Un, doi, trei,Uite-asa trec bravii mei.TREI soldati de plumb, gradati,Catestrei aliniatiDaca vin din urma DOI,Cati vor fi? Raspundeti voi.(CINCI)2) Astazi, eu am CINCI baloaneDOUA insa, mai sprintare,Au zburat direct insoare!Cate mi-au mai ramas oare?(TREI)3) Fratiorului, in zori,I-au iesit CINCI dintisoriAsta-i nemaipomenit:Nca DOI i-au rasarit!Ia sa vad, voi stiti sau nuDintisori cati are-acum?(SAPTE)4) Ciresele s-au copt perechi- perechiAm DOUA si-nca DOUA la urechi,Dar una dintre ele, cea mai mare,I-o dau acuma dragei surioareCate cirese mi-au mai ramas?Stiioare?(TREI)ExplicatiaProblematizareaImagini cu probleme ilustrateExercitulProblematizareaJoculEvaluare orala

Feed-beak-ul activitatiiCopiii primesc fise de lucru avand diverse sarcini care urmaresc obiectivele activitatii.Exercitiul individualEvaluare individualascrisa

Incheierea activitatiiSe va repeta titlul jocului De-a scoala! Se face evaluarea rezultatelorobtinute de fiecare echipa, respectiv numararea fetelor vesele primite pentru raspunsurile corecte. Apreciez rezultatele obtinute de ei si mentionez ca ambele echipe sunt castigatoare pentru ca au fost foarte atenti,au raspuns corect si s-au ajutat unii pe altii atunci cand a fost nevoie.Toti copii vor primi o surpriza ascunsa in ghiozdanul de la scolari, respectiv o diploma pentru rezultate deosebite obtinute la activitatile matematice.Se va recita poezia:Hai sa numaram , copii !de Alexandru BalanescuIn casa cu jucarii ,Hai sa numaram , copii !1este un carlig ,Cu nas ascutit de frig .2e parca un ratoi ,De pe lacul din zavoi ,3e oare un cercelSau codita de purcel ?4este un frumosScaun cu spataru-n jos ;5e secera intoarsa ,6, lacatul de-acasa ,7, parca e o coasa ,8,o zala aratoasa ,9, lingura frumoasa,10altcum eu incerc ,Pun carligul langa cerc !Ne oprim , copii , aici ,In casa lui Mos AriciConversatiaConversatiaAprecieri generaleAutoevaluareAnaliza raspunsurilorAcordarea diplomelor

Colegiul Pedagogic ,,Alexandru cel Bun,, Clrai

Portofoliula familiarizarea copiilor cu natura

Elaborat: Ostap GuriaControlat: Dima Alina

Clrai,2014

Metoda Exerciiului

1+2=3 2+8=10

3+6=9

6+1=7 9-3=6 10-8=2

1+3=4 4+6=10Cuprins:1.Prezentarea metodei. Descrierea tehnicii de desfasurare.

2.Diverse resurse din mass-media cu utilizarea metodei respective

3.Aplicarea metodei la trei activitati diferite: Animale, Plante,Anotimpuri

4.Proiect didactic.Simularea.

5.Colectie de materiale didactice elaborate in cadrul utilizarii metodei.

6.Materialele altor metode de predare invatare a colegilor.

Prezentarea metodei. Descrierea tehnicii de desfasurare.

Diverse resurse din mass-media cu utilizarea metodei respective.

Aplicarea metodei la trei activitati diferite:AnimalelePlanteleanotimpurile.

Proiect didactic.Simularea.

Colectie de materiale didactice elaborate in cadrul utilizarii metodei.

Materialele altor metode de predare ale colegilor.