proiect didactic

6
Unitatea de învăţământ ................................... Disciplina de studiu Educaţie antreprenorială Profesor: Clasa a XI-a J Data Proiect de lecţie Unitatea de învăţare: Iniţierea si derularea unei afaceri Subiectul lecţiei: Resursele umane Tipul de lecţie: de predare Competenţele specifice vizate:Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei afaceri proprii şi profitabile, luând în considerare interesele comunităţii Utilizarea adecvată şi eficientă a resurselor, în funcţie de caracteristicele mediului economico-social. Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii de instruire elevii vor fi capabili: 1. Să recunoască rolul resurselor umane. Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa identifice rolul lor. 2. Să clasifice categoriile de resurse umane Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa identifice cel putin 2 categorii. 3. Să identifice etapele necesare incadrarii personalului. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor recunoaşte cel puţin 3 din cele 5 prezentate. Desfăşurarea lecţiei Etapele (evenimentele, momentele) lecţiei Timp alocat (min) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace de învăţământ utilizate Modalităţ i de evaluare Moment organizatoric 2 Se prezintă, notează absenţii, se asigură Se

description

Proiect didactic resurse umane - Educatie Antreprenoriala

Transcript of proiect didactic

Unitatea de nvmnt

Unitatea de nvmnt ...................................Disciplina de studiu Educaie antreprenorial Profesor: Clasa a XI-a J Data Proiect de lecie

Unitatea de nvare: Iniierea si derularea unei afaceriSubiectul leciei: Resursele umaneTipul de lecie: de predare Competenele specifice vizate:Evaluarea posibilitilor de derulare a unei afaceri proprii i profitabile, lund n considerare interesele comunitii

Utilizarea adecvat i eficient a resurselor, n funcie de caracteristicele mediului economico-social. Utilizarea adecvat a conceptelor specifice antreprenoriatului.Obiective operaionale: La sfritul activitii de instruire elevii vor fi capabili:1. S recunoasc rolul resurselor umane. Obiectivul este considerat atins dac toi elevii vor reui sa identifice rolul lor.2. S clasifice categoriile de resurse umane Obiectivul este considerat atins dac toi elevii vor reui sa identifice cel putin 2 categorii.3. S identifice etapele necesare incadrarii personalului. Obiectivul va fi considerat atins dac elevii vor recunoate cel puin 3 din cele 5 prezentate.Desfurarea lecieiEtapele (evenimentele, momentele) lecieiTimp alocat (min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i mijloace de nvmnt utilizateModaliti de evaluare

Moment organizatoric2Se prezint, noteaz absenii, se asigur c elevii sunt pregtii pentru nceperea lecieiSe pregtesc pentru nceperea activitii

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale2Anun titlul noii lecii : Resursele umane i prezint obiectivele operaionale.NoteazExplicaie

Reactualizarea cunotinelor anterioare necesare nvrii care urmeaz (eventual, aprecierea i notarea rspunsurilor elevilor)5Profesorul ntreab care sunt resursele necesare unei intreprinderi.Rspund la ntrebriConversaia cateheticEvaluare formativ

Comunicarea noilor coninuturi: organizarea i dirijarea nvrii (n funcie de situaiile de nvare construite)32Resursele umane sunt privite ca totalitatea aptitudinilor fizice i intelectuale pe care omul le utilizeaz n procesul de productie. Totalitatea resurselor umane care i desfoar activitatea n cadrul unei ntreprinderi reprezint personalul ntreprinderii. Categorii de resurse umane:a. muncitorii reprezint categoria cea mai numeroas:

- direct productivi cei care acioneaz direct asupra obiectelor muncii cu ajutorul uneltelor, utilajelor, masinilor(strungarii, brutarii, croitorii etc)

- indirect productivi acioneaz indirect asupra obiectului muncii (cei care efectueaz deplasarea materialelor la depozite, lucratorii de la intretinere i reparatii etc)

b. personalul operativ este format de lucrtorii din comert, telecomunicaii, transporturi(vnztori,telefonisti, factori postali, piloti)

c. personalul cu functii de conducere i execuie (de conducere: directori, ingineri sef, contabil sef; de executie: ingineri, economisti, subingineri, maistrii)

Postul se defineste prin ansamblul sarcinilor, obiectivelor i responsabilitilor ce revin unui salariat n mod organizat i permanent la locul de munc. Funcia este format din totalitatea posturilor care prezint caracteristici principale asemntoare.

Compartimentul reprezint totalitatea persoanelor care indeplinesc aceleasi obiective, au aceeasi locaie si sunt subordonate aceluiasi conductor.

Etapele necesare incadrrii personalului:

1. Recrutarea procesul de cutare, identificare, atragere a

potenialilor candidai; Poate fi intern i extern.2. Selecia atragerea pe baza unor criterii a celui mai potrivit

candidat.

3. Decizia final de ncadrare

4. Angajarea

5. Integrarea Elevii noteaz.

Rspund ntrebrilor.Explicaia

Manual de educaie antreprenorialConversaia euristic

Model de CV si scrisoare de intenieEvaluare formativ

Obinerea feed-back-ului i realizarea de precizri, completri etc.8Fia de lucru Evaluare formativ

Evaluarea performaneiPe tot parcursul lecieiProfesorul adreseaz ntrebri.Rspund intrebrilorConversatia

Fixarea cunotinelorPe tot parcursul lectiei

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independent a elevilor.1Tema pentru acas pg 59 miniproiectNoteaz sarcina de lucru.

Numele i prenumele /Clasa.............................................................................................................................

Fi de lucru

I. Completati enunurile urmtoare:

1. Resursele umane determin utilizarea eficient a resurselor............................ i ...............................................

2. Funcia este format din totalitatea ............................. care prezint caracteristici principale ..............................

3. Totalitatea ....................... .............................. care i desfoar activitatea n cadrul unei ntreprinderi reprezint.................... ..........................................II. Raspundeti cu adevarat sau fals:1. Angajarea reprezint o investitie din partea ntreprinederii.

2. Interviul este o ocazie de a convinge angajatorul c ar trebui s angajeze candidatul.

3. Croitorii, brutarii sunt muncitori indirect productivi.III. Stabilii asocierile corecte:

1. recrutarea a.. totalitatea posturilor care prezint caracteristici asemntoare2. functia b. crearea postului sau aparitia unui post vacant

3. muncitorii c. vanztori, piloti, ofiteri de bord4. personalul operativ d. categoria cea mai numeroas de angajai

IV. Prezentati etapele necesare incadrrii personalului.Numele i prenumele /Clasa.............................................................................................................................

Fi de lucru

IV. Completati enunurile urmtoare:

1. Resursele umane determin utilizarea eficient a resurselor............................ i ...............................................

2. Funcia este format din totalitatea ............................. care prezint caracteristici principale ..............................

3. Totalitatea ....................... .............................. care i desfoar activitatea n cadrul unei ntreprinderi reprezint.................... ..........................................V. Raspundeti cu adevarat sau fals:1. Angajarea reprezint o investitie din partea ntreprinederii.

2. Interviul este o ocazie de a convinge angajatorul c ar trebui s angajeze candidatul.

3. Croitorii, brutarii sunt muncitori indirect productivi.VI. Stabilii asocierile corecte:

1. recrutarea a.. totalitatea posturilor care prezint caracteristici asemntoare

2. functia b. crearea postului sau aparitia unui post vacant

3. muncitorii c. vanztori, piloti, ofiteri de bord

4. personalul operativ d. categoria cea mai numeroas de angajai

IV. Prezentati etapele necesare incadrrii personalului