Proiect Didactic

10
PROIECT DIDACTIC A. DATE GENERALE Disciplina: Fizica Clasa: a XII-a Tema: LENTILE Titlul lecţiei: LENTILE Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la lentile Tipul lecţiei: Mixta Locul de desfăşurare: sala de clasă Durata lecţiei: 50 minute

description

pedagogie

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

A. DATE GENERALE Disciplina: Fizica Clasa: a XII-a Tema: LENTILETitlul leciei: LENTILEScopul leciei: nsuirea cunotinelor referitoare la lentile Tipul leciei: Mixta Locul de desfurare: sala de clas Durata leciei: 50 minute

Condurache StefanFacultatea de Inginerie AerospatialaGrupa 925

Coninutul activitii de instruireCodArii de coninutSubarii de coninut

C 11. Notiuni introductive1.1. Definiie

1.2. Clasificare

C 22. Diferentierea prin comparare a lentilelor2.1. Focar2.2 Imagini formate de lentile convergente subtiri

C 33. Obtinerea imaginilor unui obiect luminos3.1. Construirea imaginii unui punct luminos pe lentil

3.2. Construirea imaginii unui obiect prin lentila

Obiective operaionaleCodComportamentulCondiiile de realizare a comportamentuluiCriteriul de reuit

O1Elevul sa defineasca conceptul de lentila si sa clasifice lentileleAu la dispoziie notiele Definirea corecta si enuntarea celor 2 tipuri de lentile

O2Elevul sa caracterizeze lentilele subtiriAu la dispoziie notiele Precizarea corecta a 2 caracteristici din cele 5 enuntate

O3Elevul s diferentieze prin comparare lentilele convergente de cele divergenteSe ofera montajul optic din laboratorDiferentierea corecta a cel putin 4 lentile din cele 10 expuse

Diagrama obiective-coninutObiective/ConinutC1C2C3

O1*

O2*

O3*

Metode i procedee de instruire: conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul.

Mijloace de nvmntCodDenumirea resursei materiale

MFizica, pag. 20-27

FFia pentru verificarea cunotinelor

PPlan ce conine imagini cu diferite lentile

MlMontaj de laborator

LLentile

B. Desfurarea lecieiObiective operaionaleEvenimentele instruirii.Coninut Activitatea profesoruluiActivitateaelevuluiStrategia didacticEvaluareTimpmin.

Metode de nvmntMijloace de nvmntForme de organizare a activitii

123

456789

1. Organizarea clasei pentru lecie

Face prezena elevilor. Pregtirea elevilor pentru activitile ce vor urma. Preiau sarcinile propuse de profesor i rspund la ntrebrile puse de acesta. Conversaia Frontal2

2. Verificarea cunotinelor anterioare

Prezint fia F pentru verificarea i reactualizarea cunotinelor dobndite n lecia anterioar. Verific prin sondaj, tema pentru acas. Rspund la ntrebrile din fia F. Prezint tema pentru acas. Conversaia FFrontalIndividualScris 10

3. Transmiterea noilor cunotine

Captarea ateniei elevilor Incearca sa trezeasca curiozitatea elevilor facand referire la utilizarea lentilelor in viata de zi cu ziAscult i urmresc cu atenie cele spuse de profesor. Expunere PFrontal-3

Comunicarea titlului leciei i a obiectivelor operaionale. Enunta titlul lectiei si le comunica elevilor obiectivele lectiei.

Noteaz i rein obiectivele. Expunere Frontal. 1

123

456789

O 1-

Elevul sa defineasca termenul de lentilacu identificarea celor 2 tipuri de lentileC 1Dirijarea nvrii

Profesorul definete ca fiind pies optic transparent, de obicei mrginit de dou suprafee curbate (sau de una sferic i de una plan), care d imaginea real sau virtual a unui obiect.Lentilele se pot clasifica dup modul n care acioneaz asupra razelor de lumin n: lentile convergente, care transform un fascicul paralel ntr-unulconvergent. lentile divergente, care transform un fascicul paralel ntr-unul divergent.

Urmresc cu atenie i noteaz cele spuse de profesor.

Expunere Conversaie Frontal

Obinerea performanei Solicita elevilor o definitire cat mai naturala a lentilelor. Da definitia stiintifica.

Elevii rspund la ntrebrile profesorului. Conversaie FrontalOral

Asigurarea conexiunii inverse. Solicita elevilor sa clasifice lentilele folosindu-le pe cele din laboratorElevii ascult explicaiile suplimentare. Conversaie Frontal-

123

456789

O2. Avnd la dispoziie notitele, s enumere cel putin 2 caracterisitci din cele 5 enuntate. C2 Dirijarea nvrii

Prezint etapele executrii schiei dup model. Schia unei piese se execut parcurgnd, n ordine: - fazele premergtoare executrii schiei; - etapele de executare a schiei. Elevii iau notie. Conversaie PFrontal.

Obinerea performanei Evidentiaza principalele caracteristici ale lentilelor subtiri.Elevii enumera caracteristicile. Conversaie PFrontal

Asigurarea conexiunii inverse Confirm rspunsurile corecte i intervine dac este cazul cu explicaii suplimentare. Elevii asculta explicaiile suplimentare. Conversaie Explicaie PFrontal

O3- Privind cu atenie lentilele s identifice cel puin 4 din cele 10 lentile expuse. C3 Dirijarea nvrii

Prezint lentilele expuse.Deseneza imagini ale obiectelor in lentile de diverse tipuri Elevii iau notie si sunt ateni la explicaiile profesorului. Conversaie Explicaie Lentile Frontal

Obinerea performanei Folosindu-se de lentilele de pe catedra solicit elevii sa identifice cele doua tipuri de lentile. Elevii rspund la solicitrile primite. Conversaie Explicaie Exerciiu PieseFrontal

Asigurarea conexiunii inverse Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentareElevii asculta explicatiile suplimentare Conversaie Explicaie

-Frontal