Proiect Didactic

download Proiect Didactic

of 10

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial Rdoieti DealProfesor:Znogeanu Cristina-MarinelaData:23.03.2015 Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Genul epic. Schia.Subiectul leciei:D-L GOE de I.L. Caragiale Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine

Motivaia lecieiElevul de clasa a-VI-a ncheie o etap distinct a ciclului curricular,de dezvoltare,iar comunicarea este esenial n realizarea unei instruiri active.Lecia de fa este util pentru c ncurajeaz gndirea independent,expresivitatea i efectivitatea limbajului fiecrui elev i ajut la formarea unor concluzii de referin n legtur cu genul,specia,titlul i perceperea corect a mesajului artistic al textului.

Competene generale Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise,n diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse; Receptarea mesajului scris,din texte literare n scopuri diverse.

Valori i atitudini Stimularea gndirii autonome,reflexive i critice prin lectura textelor; Cultivarea sensibilitii prin receptarea operei literare.

Competente specifice2.4.Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;2.2.Utilizarea ntr-un mesaj oral a categoriilor lexicale nvate;3.1.Inelegerea unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerine date.

Obiective operaionale:a)CognitiveLa finalul leciei,elevii vor fi capabili:O1:s cunoasc activitatea de scriitor a lui I.L.Caragiale; O2:s citeasc logic,expresiv,pe roluri i nuanat textul; O3:s explice sensul cuvintelor necunoscute; O4:s numeasc caracteristicile operei epice; O5:s precizeze personajele i locul desfurrii aciunii; O6:s identifice modurile de expunere utilizate de autor; O7:s surprind cteva trsturi ale personajului Goe; O8:s povesteasc coninutul lecturii,innd cont de momentele subiectului.

b)Afective:OA1(+)vor dovedi interes i motivaie pentru lectur;OA2(-) vor lua atitudine fa de nclcar normelor de exprimare oral i scris.c)Motrice:OM1(+):s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes al demersului didactic;OM2(-):s-i reprime tendina dea practica micri inutile n timpul leciei.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia introductiv, conversaia orientativ, nvarea prin descoperire, explicaia, lectura explicativ i expresiv, brainstormingul, reeaua de discuie urmat de dezbatere, cvintetul,lucrul cu manualul. Forme de organizare a nvrii: activitatea frontal combinat cu cea independent (individual),pe grupe. Resurse: - capacitile normale de nvare ale elevilor; - cunotinele lor anterioare; - timpul de nvare: 50 de minute. Mijloace de nvtmnt: volumul de schie, manualul,fise de lucru,prezentare power point pe laptop.BIBLIOGRAFIE: Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E. D. P.; Dicionar de literatur romn i universal, Ed. Coresi, 2000; I.L. Caragiale, Momente i schie, Ed. Tineretului, 1989; nvarea activ, ghid. M.E.C., 2001. Constantin Cucos,Pedagogie,Iai,Ed.Polirom,2006; Parfene Constantin,Metodica studierii limbii i literaturii romne,Iasi,Ed.Polirom,1999 Pamfil Alina,Limba i literatura romn n coal.Structuri didactice deschisePitesti,Ed.Paralela 45,2006.

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele leciei/TimpulStrategiididacticeActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluare

1.Moment organizatoric1ConversaiaStabilete relaia de comunicare cu elevii, solicitndu-le s se pregteasca pentru orDevin disponibili pentru or, pregtindu-i cele necesareObservare sistematica

2. Evocarea5

ConversaiaSe completeaza un careu de cuvinte prin ale carui intrebari se verifica notiunile lectiei anterioare.Din careu va reiesi numele autorului textului de studiat,respectiv I.L.Caragiale(Anexa 1)Se prezinta portretul scriitorului.Se dialogheaza cu elevii pe tema copilului si a copilariei in literatura.Se cere elevilor s numeasc titluri de opere/ creaii litarare studiate/ nestudiate care nfieaz figuri de copii.Li se comunic elevilor faptul ca sunt muli scriitori care s-au inspirat din universul fascinant al copilriei, c, alturi de cel mai mare povestitor, I. Creang, studiat recent, I. L. Caragiale a creat schie n care apar figuri de copii, cu nume deja arhicunoscute, surprini n situaii comportamentale care strnesc rsul, dar i ironia.Elevii lucreaza individual pentru a rezolva rebusul.Un elev citeste raspunsul gasit.

Amintiri din copilrie(I.Creanga)Copilria(V. Eftimiu); Cuore; Dumbrava roie (Sadoveanu)Ascult/Recepteaz

Aprecieri verbale

3. Realizarea sensului30-organizare;-precizare; sarcini;-timp de lucru;-prezentarea produsului;-lectura expresiv/ pe roluri;

Conversaia

Prezentare power point

Lectura explicativa

Explicatia

Explicaia

Conversaie de orientare Gndii/ Comunicai/Motivai

Conversatia

ExplicatiaComunic elevilor c, alturi de Vizit, studiat in clasa a V-a, schia D-l Goe le va produce, cu siguran, plceri estetice.Trece titlul leciei pe tabl.Va trebui la sfritul leciei sa fii capabili s....(se anun obiectivele leciei)Se prezinta volumul din care face parte.Se cere elevilor cateva date despre viata si opera lui I.L.Caragiale si se va scrie schematic la tabla cateva informatii.

Realizeaz lectura-model, expresiv a leciei.

i antreneaz pe elevi ntr-o lectur selectiv, explicativ a cuvintelor necunoscute. Se vor explica termeni ca: import, dam, hatr, urbe, a.m., impacienta, le Formidable, procopsit, cuplu, parol, beret, humor, bulivar, a te durea la inim, folosind manualul.Adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:1.Crui gen literar i aparine lectura noastr? Argumentai.

2.Care este modul/modurile de expunere predominant?3.n ce se constituie ntmplrile narate intr-o oper epic?Cere elevilor s prezinte faptele care marcheaz momentele subiectului.4. La fel ca i n alte opere literare, n D-l Goe... subiectul nu ncepe aa cum ne-am atepta, cu expoziiunea, ci cu intriga. Care credei c este evenimentul care intervine i produce modificarea situaiei iniiale, adic intriga?

5.Care sunt personajele care apar n partea de nceput a lecturii i n ce mprejurri sunt prezentate?

Rezult c acest eveniment constituie situaia iniial , corespunztoare primului moment al subiectului-expoziia.

6. n continuare scriitorul prezint ntmplrile prin care trece Goe n timpul cltoriei. Ce moment al subiectului urmeaz i care sunt ntmplrile?

7. Care este momentul de maxim intensitate a povestirii?

8. Care este situaia finala sau ncheierea naraiunii?Recepteaz

Scriu titlul leciei pe caiete

Elevii i expun cunotinele pe care le au referitoare la scriitor

Efectueaz lectura i rspund ntrebrilor

Urmresc lectura.

Elevii i scriu sensurile termenilor pe care nu i au n manual...genului epic...argumente: autorul i exprim gndurile i sentimentele in mod indirect prin intermediul aciunii i al personajelor; ntmplrile sunt povestite de narator prin naraiunea la persoana a III-a; naratorul pare a ti totul, vede totul, povestete ntmplrile fr a fi prezent n aciune

...naraiunea i dialogul...n momente ale subiectului literar

...motivul aciunii care este anunat de la nceput este evitarea repeteniei pentru Goe ca sa nu rmie repetent i anul acesta

...prezint cele trei dame(mammare, mamiica i tanti Mia), frumos gtite care asteapt pe peronul unei urbe neprecizate, trenul de Bucureti; sunt nsotite de tnrul Goe care poart un frumos costum de marinar...desfsurarea aciunii...ntmplrile sunt:-Damele i Goe urc n tren;-Doamnele iau loc n tren, iar Goe rmne afar ca brbaii;-Scoate capul pe fereastra i-i zboar plria;-Sosete conductorul i cere biletele la control;-Doamnele pltesc, n cele din urm, biletul puiorului i o amend;-Mamiica l ceart pe Goe care se lovete de clana uii i ncepe s urle;-Goe se blocheaz n toaleta vagonului. ...punctul culminant...Goe trage semnalul de alarm, oprete trenul dar nu este prins, deoarece mammare devine complicea lui;...deznodmntul...trenul ajunge la Bucureti, iar cei patru iau o trsur care sa-i conduc la bulivar

Evaluare predictiv(iniial)

Evaluare formativ(continu)

4. Realizareafeedbacku-lui 2Numete un elev care s povesteasc subiectul lecturii pe momentele subiectuluiPovestete subiectul, respectnd momentele subiectului

5. Reflecia6Brainstor-mingulConduce, n continuare, demersul didactic, indicnd elevilor rezolvarea unor sarcini ca:1.Facei consideraii asupra titlului lecturii noastre. Credeti ca Goe merit apelativul domn?

2. Considerai ca scriitorul accept comportamentul lui Goe?Care sunt sentimentele acestuia i cum se desprind ele?Elevii vor observa c titlul este format din numele personajului, Goe, precedat de substantivul domnul, din care rzbate ironia scriitorului: Goe nu este un domn, asa cum se crede, din contr, e un copil certat cu nvttura, un repetent, rsfat i obraznic. Caragiale merge mai departe i inverseraz cele dou lumi: Goe se comport ca un om mare, pe cnd doamnele se maimuresc, se comport ridicol, se copilresc, pentru a face pe plac puioruluiPunctele de suspensie folosite dup titlu sugereaz ironia scriitorului fa de Goe....sentimentele autorului se desprind indirect din faptele i modul de comportare a copilului: dispreul i dezaprobarea total fa de personaj, fa de educaia greit primit in familie.Evaluare performa-tiv

6.Asigurarea transferului i a reteniei5Reeaua de discuie urmat de dezbatere

Cvintetul

Adreseaz elevilor ntrebarea:Este Goe vinovat/nevinovat de tot ceea ce svrete pe parcursul cltoriei?

Pentru a vedea capacitatea voastr de a rezuma informaiile, de a surprinde complexitatea sentimentelor, ideilor, alctuii un cvintet reprezentativ pentru modul de comportare i actiune a lui Goe.Li se explic elevilor c:1.Primul vers const ntr-un singur cuvnt care descrie subiectul( de obicei un substantiv).2.Al doilea vers e format din dou cuvinte care descriu subiectul (dou adjective)3. Versul al treilea este format din trei cuvinte care exprim aciuni (verbe, eventual la gerunziu, infinitive lungi)4.Al patrulea vers e format din patru cuvinte care exprim sentimentele fa de subiect5.Ultimul vers are un singur cuvnt care exprim esena subiectului.Cere elevilor s formeze trei grupe.Grupa 1 va aduce argumente in favoarea bunei educaii a lui Goe.Grupa 2 va aduce contraargumente demonstrnd c este vinovat.Grupa 3, a nedeciilor, vor spiona cele dou grupe, iar la sfrit se vor altura uneia dintre ele.Elevii se vor confrunta prezentndu-i propriile puncte de vedere.Este posibil:-s critice comportamentul lui Goe, dar i s-l apere, gsindu-i circumstane atenuante.-s afirme c un copil bine crescut, educat, trebuie s se poarte frumos cu familia i cu cei din jur i c se poate nva i fr recompense.Rspuns posibil:GoeRsfat i leneCltorete la BucuretiPuior rsfat de dameObrznictur

Evaluare performa-tiv

7. Extensia1

ConversaiaFace consideraii despre modul n care elevii au participat la or.Formuleaz tema pentru acas:Alcatuiti o compunere inspirata din scrierea lui I.L.Caragiale in care sa relatati ispravi ale unui Goe din zilele noastre.Recepteaz

i noteaz tema de casEvaluare formativ

ION LUCA CARAGIALE (1852-1912)

Este dramaturg, publicist si prozator romn. S-a nscut n 30 ianuarie 1852 n satul Haimanale din judeul Prahova, localitate care astzi i poart numele. Studii: coala primar o face la Ploieti, Conservatorul din Bucureti( clasa de declamaie i mimic). Ocup diferite funcii: copist la tribunalul Prahova, sufleur in diferite trupe teatrale i la Teatrul Naional din Bucureti, unde-l cunoate pe Mihai Eminescu; revizor colar, director al Teatrului Naional din Bucureti. Opera lui Caragiale acoper trei mari genuri: publicistic, dramaturgie si proz. Activitatea sa literar bogat este alctuit din:A. Opere dramatice remarcabile: Comedii: O noapte furtunoas, Conu Leonida fa cu Reaciunea , O scrisoare pierdut, Dale carnavalului, n care sunt prezentate aspecte din societatea timpului, intrigile i viaa de mahala, viaa politic etc. Drame: Npasta; B. Nuvele: O fclie de Pate, Pcat, La hanul lui Mnjoal, n vreme de rzboi, Dou loturi de inspiraie psihologic n care elementele fantastice se combin cu cele folcloriceC. Schie: Un pedagog de coala nou, Mitic, Amici, Inspeciune, D-l Goe, Vizit, Lanul slbiciunilor care ne prezint societatea romneasc contemporan scriitorului, reuind s surprind tipuri umane reprezentative: pedagogul incompetent, bucureteanul original i inventiv, om de spirit, prietenul insinuant, avocatul corupt, copilul rsfat, prost educat, reporterul care i inventeaz tirile, instituii ca: familia, coala, cafeneaua, presa, berria, ntr-un cuvnt, micul univers al micii burghezii, toate acestea prezentate cu ironie i umor;D. Povestiri: Calul dracului, Kir Ianulea, Abu-Hasan etc. In 1905 se stabilete la Berlin mpreun cu familia, dar va ine legtura cu ara prin prieteni i ziare Moare n 1912 la Berlin, departe de ar, dar este adus i nhumat la Cimitirul Bellu, alturi de Mihai Eminescu.

ANEXA 2

TIU/ VREAU S TIU/ AM NVAT

- CEEA CE STIM/CREDEM C TIMV CEEA CEVREM S TIM - CEEA CE AM NVAT

ANEXA 3

ORGANIZATORUL GRAFIC (OG)

IONEL iGOE

DEOSEBIRIASEMNRI