Proiect Didactic

download Proiect Didactic

of 3

Transcript of Proiect Didactic

Proiect didactic

DATA: 6.VI.2013UNITATEA DE INVATARE: Garadinita CiupercutaNIVELUL IIGRUPA: mare 1PROPUNATOR: NICOLAE MARIE-JEANE

TEMA ZILEI: EU, DE-ACUMA, SUNT SCOLARFORMA DE REALIZARE: Activitate integrate(DLC+DEC)MIJLOARE DE REALIZARE:memorizareTIPUL DE ACTIVITATE:predare-invatareFORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

ACTIVITATI DE INVATARE:ADP: ID:Buna dimineata soare, nu-I asa ca am crescut? Rutine: Tranzitii:ALA: 1. Stiinta: De la Gradinita la scoala-labirint 2. Biblioteca: La Gradinita si la Scoala-citire de imagini 3. Constructii: Gradinita mea-lego 4. Arta: Chipul Educatoarei mele-desen liberADE: Activitate integrate (DLC+DEC) Eu, de-acuma, sunt scolar-memorizare Sunt scolar-auditie cantecSCOPUL ACTIVITARII: Formarea deprinderilor de a memora si reproduce logic si volumtar un text literar Dezvoltarea unei expresiviati orale din punct de vedere, fonetic, lexical si grammatical Cultivarea dorintei de a fi scolar si de a dobandi noi cunostiinte Audierea cu placere a linie melodic si intelegerea meajului transmis de cantec Stimularea inetresului pentru activitatile scolareOBIECTIVE OPERATIONALE:a) Cognitive: Sa asculte cu atentie poezia, sa retina continutul acesteia, Sa inteleazamesajul textului literar, Sa recite cursive si expresiv poezia,b) Afective: Sa manifeste interes pentru memorarea poeziei despre scolaric) Motrice: Sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul activitatii

METODE SI PROCEDEE:a) Metode: expunerea, explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, jcul, aplauze.b) Material: cutia cu surprise, rechizite, imagini cu Gradinita si ScoalaDURATA:

Etapele activitatiiContinutul activitatiiStrategii didactice

Metode procedeeEvaluare

1.Organizarea activitatiiPregatirea materialului didacticAranjarea mobilierului(scaunele in semicerc)Intrarea copiilor in clasaIntalnirea de dimineataSalutul, prezenta, calendarul naturii

2.Captarea atentieiSe va realize prin jocul Cutiuta cu surprise ce contine rechizitele unui scolar, cativa copii aleg si numesc obiectele din cutiuta, numind utilizarea acestora.

3.Anuntarea temeiAstazi vom invata poezia EU , DE-ACUMA SUNT SCOLAR de . Dar stiti de ce vom invata poezia?Pentru a o recita doamnei invatatoare , atunci cand vom merge la scoala, sigur se va bucura.

4.Dirijarea invatarii recitarea poeziei in intregime de catre educatoareSunt scolar Buna dimineata, soare!Ia priveste-ma un pic:Nu-i asa ca eu sunt mare?Am crescut, nu mai sunt mic!Eu, de-acuma, sunt scolarCu ghiozdan si abecedar,Cat de mandru sunt!Voi sti sa citesc, sa scriu ...Te sarut cu drag, bunica,Sa ai grija de pisic!Eu sunt ocupat, adica ...Am crescut, nu mai sunt mic! Recitarea pe fragmente urmate de scurte cnversatii, explicarea cuvintelor necunoscute si expunerea natativa a continutului de idei a poeziei

5.Obtinerea performanteiInvatarea poeziei de catre copii pe unitati logice(fragmente) Voi recita prima strofa si voi solicita copii sa recite si ei, respectand pauzele, intonatia si expresivitatea. Voi recita prima si cea de-a doua strofa, incurajand copii sa recite Voi recita prima , a doua sic ea de-a treia storfa solicitand, pe rand, sa recite si copiiDesfasor cu copii jocul Recitam in lant- copii se tin de manute si vor recita cate o strofa. La final voi desemna cativa copii a recite integral poezia, vom fixa titlul si autorul poeziei, precum si mesajul acesteia.

6.Asigurarea retentiei si a transferului de cunostiinteSe fac aprecieri individuale si collective asupra modului in care copii au participat la activitate.Copii vor fi recompensati cu flori in piept ce au scris pee le nota 10.

7. Asigurarea feedback-uluiCopii sunt condusi catre centrele, in prealabil pregatite 1.Stiinta: De la Gradinita la scoala-labirint2. Biblioteca: La Gradinita si la Scoala-citire de imagini3. Constructii: Gradinita mea-lego 4. Arta: Chipul Educatoarei mele-desen liber

8.Incheierea activitatiiSe audiaza cantecul Sunt scolar