Proiect Didactic

7
PROIECT DIDACTIC Data: 19. 03. 2013 UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala gimnaziala nr. 8 Botosani CLASA: a VI-a PROPUNATOR: prof. Ababei Roxana DESCRIEREA ACTIVITATII: Stimulare cognitiva SUBIECTUL: Sinonimele vs. Antonimele TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor OBIECTIV FUNDAMENTAL: Cunoasterea si aprofundarea sinonimelor si antonimelor OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive: La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa: O1 – Sa identifice sinonime pentru anumite cuvinte O2 – Sa identifice antonime pentru anumite cuvinte O3 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu sinonime O4 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu antonime O5 – Sa alcatuiasca enunturi cu anumite cuvinte sinonime 1

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 19. 03. 2013

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala gimnaziala nr. 8 Botosani

CLASA: a VI-a

PROPUNATOR: prof. Ababei Roxana

DESCRIEREA ACTIVITATII: Stimulare cognitiva

SUBIECTUL: Sinonimele vs. Antonimele

TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Cunoasterea si aprofundarea sinonimelor si antonimelor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive:

La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa:

O1 – Sa identifice sinonime pentru anumite cuvinte

O2 – Sa identifice antonime pentru anumite cuvinte

O3 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu sinonime

O4 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu antonime

O5 – Sa alcatuiasca enunturi cu anumite cuvinte sinonime

O6 – Sa alcatuiasca enunturi cu anumite cuvinte antonime

Afective:

O7 – Sa manifeste interes pentru rezolvarea sarcinii

RESURSE METODOLOGICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul didactic, expunerea, problematizarea,

jocul “Daca nu-i asa, cum e?”

Mijloace didactice: cos cu biletele, fisa de lucru, “Copacelul cu sinonime”

1

Page 2: Proiect Didactic

DURATA DESFASURARII LECTIEI: 45 minute

FORME SI STRATEGII DE EVALUARE: evaluare orala, evaluare scrisa, evaluare

sistematica, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare, Editura Carminis, Piteşti,

2007

Mioriţa Got, Doina Manolache, , Limba română, manual pentru clasa a V- a, Bucureşti,

Editura Teora, 2007

2

Page 3: Proiect Didactic

Etapele

activitatii

Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Evaluare

1.Moment

organizatoric

- îşi pregǎteşte materialele şi se

asigură că există toate condiţiile

necesare pentru începerea orei

- elevul se pregăteste

pentru începerea

lecţiei.

-conversatia

2.Captarea

atentiei O7

- profesorul ii ofera elevului un

cosulet cu biletele. Pe fiecare bilet

este notat cate un cuvant.

-profesorul intreba elevul dacă isi

aminteste ce reprezintă aceste

cuvinte. Apoi ofera un nou set de

bileţele pe care se află cuvinte ce

se pot grupa în perechi de

antonime ( înalt- scund, sus- jos,

cinstit- necinstit etc).

-solicită să se observe diferentele

dintre cele doua cosulete cu bilete

- sarcina elevului este

de a gasi cuvintele

pereche (arbore-copac,

fericit- bucuros,

suparat- trist, etc).

-raspunde la intrebare

-conversatia

-jocul didactic

-problematizarea

- cos cu

biletele

Evaluare orala

3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor

-pe baza raspunsurilor anterioare

profesorul anunta tema activitatii

“Sinonimele vs. Antonimele” si

- este atent si noteaza

in caiet

-expunerea

3

Page 4: Proiect Didactic

obiectivele.

4.Desfasurarea

activitatii

O1

O2

O3

O4

O7

O5

O6

-profesorul mai specifica inca o

data ca “Acele cuvinte care au

sens asemanator dar forme

diferite se numesc sinonime.” iar

“Cuvintele care au forme diferite

şi sensuri opuse se numesc

antonime“.

-apoi ii da elevului o fisa de lucru

(Anexa 1)

- profesorul ii da elevului o lista

cu doua seturi de cuvinte :

1. a dormi, fereastra, a striga,

cearta

2. frumos, rece, afirmativ, noapte

- elevul rezolva fisa de

lucru

- elevul va trebui sa

alcatuiasca propozitii

cu sinonimele

cuvintelor din primul

set apoi cu antonimele

cuvintelor din cel de-al

doilea set.

- conversatia

- explicatia

- problematizarea

-conversatia

-exercitiul

- fisa de

lucru

- evaluare

scrisa

-evaluare

sistematica

5.Obtinerea

performantei

O2

-profeosorul anunta ca vor juca un

joc "Daca nu-i asa, cum e?"

Daca nu-i asa Cum e?

-Elevul trebuie sa

precizeze antonimul

cuvantului

-conversatia

- jocul “Daca nu-

i asa, cum e?”

-evaluare orala

4

Page 5: Proiect Didactic

O7

O1

O5

O7

Harnic

Curat

Mic

Dusman

Vechi

Sanatos

Rece

Cuminte

-profesorul prezinta elevului

“Copacelul cu sinonime” (Anexa

2)

-elevul trebuie sa

descopere sinonimele

care s-au ascuns in

copac, apoi trebuie sa

mai noteze si el altele

-dupa care trebuie sa

alcatuiasca patru

propozitii cu

sinonimele dorite

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

Fisa

“Copacelul

cu

sinonime”

-aprecieri

verbale

6.Evaluarea

activitatii

-intreaba elevul ce a invatat din

lectia de astazi? Daca sunt aspecte

neclare?

-elevul raspunde la

intrebari

-conversatia -evaluare orala

5