Proiect Didactic
Click here to load reader
-
Upload
cobzaru-mihaela -
Category
Documents
-
view
46 -
download
6
Transcript of Proiect Didactic
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII „Groșii Tibleșului”
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: 24.I.2014 CLASA: a IV-aPROPUNĂTOR: Cobzaru AndreiOBIECTUL: ReligieSUBIECTUL: NASTEREA DOMNULUI IN TRADITIA CRESTINATIPUL.: predare- învăţare-evaluareUNITATEA DE INVATARE: Marile sărbatori crestine
a) Competente specifice:2.2-sa manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios; 3.3-sa-L descrie pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mantuitor al lumii si Om adevarat;3.4-sa cunoasca evenimentele din viata Mantuitorului;
b) Obiective operaţionale:O1-sa prezinte evenimentele care au avut loc la Nasterea Domnului, folosindu-se de versetele evanghelice;
O2-sa enumere minunile care s-au petrecut la Nasterea Domnului;O3-sa-L identifice pe Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu;
O4-sa argumenteze importanta intruparii Domnului, folosind cunostintele anterioare; O5-sa enumere traditiile si obiceiurile legate de nasterea lui Iisus Hristos;FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: integratoareb) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
Tipuri de interactiuni: profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; Tipuri, forme, strategii si instrumente de evaluare:formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, Resurse:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristica, explicatia,expunerea,lectura biblica, auditia muzicala(colinde),ciorchinele,tabelul S/V/I, teoria inteligentelor multiple;
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, CD-uri cu colinde,flip-chart,icoana Nasterii Domnului, planse ;
specifice disciplinei : caiet de religie cls. a IV-a, Ed.Sf. Mina, autori- Muha, Camelia ,Iasi 2009 c) bibliografice: Biblia,ed.Inst. biblic,Buc.1982
Ciobanu,Olimpia,Sunt copil Iisuse ed.Sapientia,Iasi 2001
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Evaluarea continuă la clasă; Cunoaşterea elevului; Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare Recuperarea rămânerii în urmă la limba română; Recuperarea rămânerii în urmă la matematică; Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală; Management instituţional/de proiect
d) temporale: 45 minute
TINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Existenta unor abilitati si utilizarea unor tehnici de predare care permit realizarea unor activitati in grupuri mici, facilitarea invatarii prin cooperare.
D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)
de conţinut de timp
forme de organizare
metode şi procedee
mijloace didactice
1. Captarea atenţiei ☺Rugaciunea”Tatal nostru” Profesorul solicita elevii sa rezolve ghicitoarea data,avand ca tema de discutie:iarna.Plecand de la anotimpul iarna,elevii sunt solicitati sa completeze ciorchinele de pe flip-chart.
3min.
Activitate individuala
Activitate frontala
Ciorchinele Flip-chartFise
Aprecieri verbale
2. Anunţarea obiectivelor
O1O2O3O4O5
☺Profesorul anunta si scrie titlul lectiei pe tabla:”Nasterea Domnului in traditia crestina”.Profesorul precizeaza elevilor ca astazi isi vor aduce aminte despre evenimentele si despre minunile care au avut loc la nasterea Domnului;vor intelege necesitatea Intruparii Mantuitorului pentru izbavirea neamului omenesc din robia pacatului stramosesc si a mortii;vor invata cum trebuie sa se comporte, sa se pregateasca pentru intampinarea acestei alese sarbatori,precum si despre datinile si obiceiurile acesteia.
2min.
Activitate frontala
Activitate frontala
Expunerea
Explicatia
3. Dirijarea invatarii O.1 ☺Elevii au ca sarcina de completat fisa cu tabelul S/V/I. Astfel, fiecare elev completeaza pe fisa primele doua
Activitate individuala
Tabelul S/V/I Fise
a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat, sistematizat şi evaluat
b) prelegere interactiva
O.4
O.1
O.2
coloane ale tabelului cu informatiile pe care le cunoaste si pe cele pe care ar vrea sa le afle despre nasterea Mantuitorului Iisus Hristos. Dupa completarea fiselor de catre elevi,profesorul completeaza pe flip-chart acelasi tabel cu informatiile date de catre elevi,urmand ca a treia coloana sa fie completata mai tarziu de catre acestia.Profesorul prezinta elevilor icoana nasterii Domnului,precum si planse cu evenimentele si minunile nasterii lui Iisus.Se prezinta elevilor pericopele evanghelice despre nasterea Domnului,(Luca2,1-20;Matei2,1-13)precum si explicarea si detalierea acestora.
3min.
3min.
2min.
12min.
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate frontala
Explicatia
Lectura biblicaExplicatiaConversatia euristica
Flip-chartFise
Icoana Nasterii Domnului
Planse
Aprecieri verbale
c) organizarea pentru activitatea de grup
☺Colectivul clasei este impartit in functie de tipul de inteligenta al elevilor in patru grupe cu ajutorul unor jetoane colorate in diferite culori.
1min.
4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor
O.1O.2O.3O.4O.5
☺Profesorul verifica daca elevii si-au insusit continutul lectiei prin completarea ultimei rubrici de la tabelul S/V/I”Am invatat”.
5min.Activitate frontala
Tabelul S/V/I Flip-chartFise
Aprecieri verbale
5) Obtinerea performantelor
O.1O.2O.5
☺Profesorul aplica teoria inteligentelor multiple ,unde elevii impartiti in patru grupe ,conform acestei teorii, vor avea de rezolvat sarcini diferite.
7min.
Activitate pe grupe
Teoria inteligentelor multipleAuditia muzicala
FiseCD-uri(colinde)
Aprecieri verbale
6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe
O.3O.4
☺ Se citeste expresiv lectura”Daruri pentru Iisus Hristos”.Profesorul imparte cate o fisa la fiecare elev avand ca sarcina de lucru sa deseneze un „dar” pe care l-ar aduce pruncului Iisus.
4min.
Activitate frontala
Activitate individuala
Lectura
Fise
7) Încheierea lecţiei ☺Profesorul face aprecieri generale dar si individuale privind atat pregatirea elevilor cat si participarea in predarea noilor cunostinte.Notarea elevilor care au participat la lectie.Elevii canta colindul „Astazi S-a nascut Hristos”.Rugaciunea:”Cuvine-se cu adevarat”
3min.
Activitate frontala
Notarea
Datini de iarnă
IARNA
Sărbători de iarnăJocuri
de iarnă
Fenomene ale naturii
Fisa cu metoda Ciorchinele
Grupa ICompletaţi versurile colindei:• „Astăzi S-a născut ………………/ Mesia chip …………../
Lăudaţi şi cântaţi / Şi vă…………………..• Mititel ………………/ Î n scutec de ………………/
Lăudaţi şi …………………/ Şi vă bucuraţi.• Vântul…………, nu-L …………./ Neaua………, nu-L………../
Lăudaţi şi ……………./ Şi vă bucuraţi.• Şi de-acum până-n …………./ Mila ……………….să fi e/
Lăudaţi şi ……………../ Şi vă bucuraţi.• Scrieţi mesajul• Apoi cântaţi colindul
.
Grupa a I I I -aColoraţi casetele care conţin enunţul
corect.Ce aţi obţinut?
Fecioara Maria a plecat al Templu să se roage
Palatul regelui Irod era la Ierusalim
Fecioara Maria şi dreptul Iosif locuiau la Nazaret
Nazaret era aproape de Ierusalim
Templu Sfânt era la Ierusalim
Fecioara Maria şi dreptul Iosif au pornit spre Betleem
Drumul n-a fost uşor Fecioarei Maria i se apropiase timpul să nască
Îngerii cântau în cor Pe cer s-a arătat o stea mare şi luminoasă
Au ajuns pe înserat la Ierusalim
Trei păstori stăteau lângă turmele lor
Îngerii au vestit păstorilor că Hristos S-a născut la Ierusalim
Craii au ajuns la peşteră Hristos S-a născut într-o iesle
Craii s-au întors la Irod cu bucurie
Păstorii I-au adus daruri: aur, smirnă şi tămâie
Îngerul a vestit păstorilor că S-a născut Hristos Domnul
Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu
Irod s-a bucurat de naşterea Domnului
Fisele pentru activitatea in grup.
Grupa a I V-aCompletaţi enunţul,,Dacă aş fi pentru o zi Moş
Crăciun….
A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
B