Proiect didactic

12
PROIECT DIDACTIC

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECTIEDate generaleDisciplina: ChimieClasa a XI-aTema: AlcooliSubiectul lectiei: Structura, proprietatile fizice si metodele de obtinere a alcoolilorScopul lectiei: Insusirea cunostintelor referitoare la structura chimica, nomenclatura, proprietatile si metodele de obtinere a alcoolilorTipul lectiei: mixtaLocul de desfasurare: sala de clasaDurata lectiei: 50 de minute

Continutul activitatii de instruireArii de continutSubarii de continut1.Structura chimica a alcoolilor1.1 Definirea alcoolilor1.2 Clasificarea alcoolilor1.3 Nomenclatura2.Proprietatile fizice ale alcoolilor

2.1 Natura legaturilor chimice din alcooli2.2 Variatia prprietatilor fizice in seria alcoolilor3. Metode de obtinere a alcoolilor3.1 Prezentarea metodelor de obtinereObiective operationale:

ComportamentulConditiile de realizare a comportamentuluiCriteriul de reusitaElevul sa clasifice alcoolii dupa diferite criteriiSe prezinta structurile chimice ale unor alcooliUtilizarea a cel putin 3 criteriiElevul sa aplice corect nomenclatura alcoolilorSe prezinta structurile chimice ale unor alcooli

Denumirea corecta a minimum 80% dintre alcooliSa descrie proprietatile fizice ale alcoolilor -Descrierea corecta a 4 proprietatiSa aplice cunostintele referitoare la metodele de obtinere a alcoolilorSe propune spre rezolvare o problemaRezolvarea problemei in 5 minMetode si procedee de instruire: conversatia, explicatia, descrierea, expunerea, problematizarea, exercitiul.B. Desfasurarea lectiei:

Evenimentele instruiriiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode de invatamant1.Organizarea clasei pentru lectieSe prezinta elevilor, noteaza absentele, face observatii si recomandari, daca este cazul.Raspund la intrebarile puse de profesor. Isi insusesc observatiile si recomandarile primiteConversatia2.Verificarea cunostintelor anterioareAdreseaza urmatoarele intrebari:Ce compusi organici cu functiuni simple au fost studiati anterior ?Paralela simpla intre compusii halogenati si hidrocarburi.Scriere unor reactii chimice in urma carora se obtin alcooli.Raspund la intrebari:

Compusii halogenatiUrmaresc cu atentie si isi noteaza in caieteSe prezinta la tabla si scriu diferite exemple.Conversatia3. Transmiterea noilor cunostinte Captarea atentiei elevilorIncearca sa trezeasca curiozitatea elevilor intrebandu-i ce alcooli cunosc si care sunt proprietatile acestora.Asculta cu atentie si discuta cele spuse de profesor. Dau exemplu de alcooli importanti. ConversatieComunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationaleEnunta si scrie pe tabla titlul lectiei : Alcooli.Structura chimica, proprietati fizice si metode de obtinere si comunica elevilor obiectivele operationale.Noteaza in caiete titlul lectiei si retin obiectivele. ExpunereDirijarea invatariiDefineste alcooli ca fiind derivati ai hidrocarburilor care contin in molecula una sau mai multe grupari hidroxil legate fiecare de atomi de carbon saturati.

Scrie pe tabla formula generala a alcoolilor R-OH .

Clasifica alcooli si scrie pe tabla exemple din fiecare categorie

Urmaresc cu atentie explicatiile profesorului . Noteaza in caiete definitia alcoolilor, formula generala si criteriile de clasificare cu exemplele aferente.DesciereExplicatieExpunereObtinerea performanteiSolicita elevilor sa clasifice diferiti alcooli ai caror structuri chimice sunt reprezentate pe tabla.Raspund la cerintaConversatieProblematizareAsigurarea conexiunii inverseConfirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentareAsculta explicatiile suplimentareConversatieDirijarea invatariiPrezinta regulile de nomenclatura ale alcoolilor si scrie pe tabla mai multe exempleSunt atenti si asculta explicatiile profesorului. Noteaza in caiete regulile de nomenclatura cu exemplele corespunzatoare.ExpunereExplicatieObtinerea performanteiSolicita elevilor sa denumeasca conform regulilor prezentate diferiti alcooli ai caror structuri chimice sunt reprezentate pe tablaRaspund la cerintaExercitiuPropune spre rezolvare un exercitiu din manualRezolva exercitiul in banca si apoi trec la tabla pentru a prezenta rezultateleExercitiuProblematizareAsigurarea conexiunii inverseDiscuta pe marginea exercitiului Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentareAsculta explicatiile suplimentareConversatieDirijarea invatariiProfesorul prezinta si discuta natura legaturilor chimice din alcooliReprezinta la tabla modelul unei molecule de alcool, evidentiind lungimea legaturilor si unghiurile dintre acestea Sunt atenti si noteaza schematic in caiet expunerea si explicatiile profesoruluiExpunereExplicatieCompara intre ele legaturile covalente , legaturile de hidrogen si fortele Van der Waals

Arata influenta structurii chimice ale alcoolilor asupra proprietatilor fiziceObtinerea performanteiSolicita elevilor sa rezolve exercitii din manualElevii rezolva exercitiile ExercitiuAsigurarea conexiunii inverseDiscuta pe marginea cerintelorConfirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentareAsculta explicatiile suplimentareConversatieDirijarea invatariiPrezinta metodele generale de obtinere a alcoolilor

Prezinta unele metode specifice de obtinere a termenilor reprezentativi ai claseiSunt atenti si asculta explicatiile profesoruluiNoteaza scematic in caiet expunerea profesoruluiExpunereExplicatieObtinerea performanteiProfesorul cere elevilor sa descrie metode de obtinere pentru diversi alcooliElevii rezolva cerinta la tablaExercitiuSolicita elevilor sa rezolve exercitiul : Ce alcooli se pot obtine intr-o singura etapa pornind de la ciclopentena?Elevii rezolva exercitiul pe caieteExercitiuAsigurarea conexiunii inverseConfirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentareAsculta explicatiile suplimenareConversatie4. Fixarea cunostintelorAsigurarea retentiei si a transferului celor invatateRecapituleaza notiunile importante invatate. Raspunde eventualelor nelamuriri.Propune tema de acasaParticipa activ la recapitulare.Adreseaza intrebari daca este cazul.Noteaza tema si asculta explicatiile profesorului.Conversatie Va multumesc !