Proiect Didactic

8
PROIECT DIDACTIC Data: 28.01,2015 Clasa a IV-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Probleme Subiectul lecţiei: Probleme de organizare a datelor în tabele Tipul lecţiei: consolidare Scopul lecţiei: dezvoltarea cunoştinţelor privind organizarea datelor în tabele Obiective operaţionale: O1- să colecteze date dintr-o problemă dată în tabel ; O2- să interpreteze datele dintr-un tabel dat; O3- să reprezinte datele unei probleme prin diagramă; O4- să interpreteze datele dintr-un grafic dat O5-să utilizeze limbajul matematic adecvat. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,

description

sd

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.01,2015

Clasa a IV-a

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Matematic

Unitatea de nvare: Probleme

Subiectul leciei: Probleme de organizare a datelor n tabele

Tipul leciei: consolidare

Scopul leciei: dezvoltarea cunotinelor privind organizarea datelor n tabele

Obiective operaionale:

O1- s colecteze date dintr-o problem dat n tabel ;

O2- s interpreteze datele dintr-un tabel dat;

O3- s reprezinte datele unei probleme prin diagram;

O4- s interpreteze datele dintr-un grafic dat

O5-s utilizeze limbajul matematic adecvat.

Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia,

exerciiul, organizatorul grafic

Material didactic: plane, fie de lucru.

Forme de organizarea a activitii:frontal, n perechi.

Material bibliografic:

Programa colar Matematic, clasa a IV-a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2014Curriculum National- Programe colare revizuite

Aurel Maior, Angelica Clugria, Elena Maior- MATEMATIC, editura Aramis, 2006

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.

Crt.Etapele lecieiOb.

Op.Coninuturile lecieiStrategia didacticEvaluare

1Moment organizatoric

Elevii i pregtesc materialele necesare pentru desfurarea optim a orei de matematic.

conversaia

2Verificarea coninutul anterior

Munc independent (5 min.)Elevii primesc o fi de lucru. (anexa 1)

exerciiul

3Captarea ateniei

Activitate direct(37 min.)Spune cte dreptunghiuri sunt n desenul urmtor.

- 9 dreptunghiuri

exerciiul

conversaia

4Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom lucra alte probleme de oraganizare a datelor n tabele.

Scriu data i titlul pe tabl.

conversaia

5Dirijarea nvriiO1

O2

O3Se vor rezolva urmtoarele probleme:

1. Patru colegi, Andra, Mihaela, Drago i Cristi, au ales pentru un concurs cte o activitate diferit : teatru, pictur, dans, sport. Gsete activitatea aleas de fiecare copil, tiind c:

- Andra nu a ales nici dansul, nici teatrul.

- Mihaela i Drago nu au ales teatrul

- Cristi nu a ales sportul.

Rezolvare:

A

M

D

C

Dans*

*

*

Teatru

*

Sport

*

*

*

2. Maria a invitat 20 de colegi de ziua ei la cofetrie. Tabelul arat preferinele copiilor:

Prefe

rinasuc

Prji

turInghe

atSal.

fructeNr. copii

20

20

15

10

a) Completai:

Au comandat:

- suc.....copii

- prjituri....copii

- ngheat....copii

- salat de fructe....copii

Reprezint datele din tabel cu ajutorul unei diagrame.

rezolvare:

20 ------------

15 --------------------

10 ---------------------------

5

S P S. F.

3. Matei dat o prob la alergri i a comparat rezultatul obinut cu cel al unei broate estoase bun alergtoare.

Observ graficul, apoi stabilete care sunt propoziiile adevrate, respectiv false!

Mate alearg 700 m n 6 minute.

Dup 10 minute broasca estoas a parcurs 100 m.

Mate strbate 1000m n

10 minute.

n 20 minute broasca estoas va parcurge 200m.

Organizato

rul graficev. cap. de a colecta datele dintr-o proble

m dat

ev. cap de a interpre

ta datele din tabel

ev. cap de a reprezen

ta datele din tabel

n diagra

m

ev. cap de a interpre

ta datele din grafic

6Fixarea cunotinelor

Munc independent (3 min.)Elevii primesc o fi de lucru cu problema:

Numrul calificativelor primite de elevii clasei a IV-a la ultimul test de verificare la matematic poate fi reprezentat astfel:

20---------15--

10----------------

5 ----------------------

FB B SCompletai propoziiile:

Au fost prezeni la test.......elevi.

Numrul elevilor care au primit FB este ma mare cu .......dect al celor care au primit S.

Numrul elevilor care au primit B este cu.......mai mic dect al celor care au primit S.

ev. cap de a interpre

ta datele din

diagram

7Asigurarea reteniei i a transferuluiSe verific fia.Se fac aprecieri colective i individuale asupra modului de lucru i participrii la activitate.

conversaia

Clasa a IV-a

Timp de lucru: 5 minute

ANEXA 2

FI DE LUCRU

Inventarul crilor din biblioteca clasei a IV-a:

CRIcumprateprimiteTOTAL

Poveti357424?

Poezii439274?

Basme547?

Dicionare62?

FB- nici o greeal B- o greeal

S 2-3 greeli