Proiect Didactic

6
PROIECT DIDACTIC Data: 12.05.2015 Clasa: pregătitoare Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică şi exploarea mediului Unitatea de învăţare: "Primăvara" Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 10( cu suport intuitiv) Tipul lecţiei: Consolidarea de priceperi şi deprinderi Scopul lecţiei: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de adunare şi scădere în concentrul 0-10 Obiective operaţionale -să recunoască şi să scrie numerele în concentrul 0-10; -să numere crescător şi descrescător de la 0- 10; -să numere par şi impar de la 0-10; -să utilizeze denumiri şi simboluri matematice (sumă, total,diferenţă) în rezolvarea de probleme. Strategii didactice: Mctode şi procedee:conversaţia, explicaţia, Data:12.05.2015 Clasa: a 11-a Aria curriculară:Limbă şi comunicare Disciplina:Comtmicare în limba română Unitatea de învăţare: Primăvara. Sunete şi litere. Subiectul lecţiei: Textul literar "Buburuza" după Eugen Jianu Tipul lecţiei: Predare-învăţare Scopul lecţiei: - Dobândire de noi cunoştinţe despre primăvară; Îmbogăţirea şi nuanţarea vocabidarului în unelecuvinie şi expresii noi; Obiective operaţionale: -să citească în ritm propriu textul nou pe baza explicaţiilor; -să identifice personajele din textul citit; -să răspundă la întrebările'pe baza textului; -să formuleze enunţuri cu ajutorul unor cuvinte şi expresii din text. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exreciţiul,problematizarea, observaţia, jocul didactic. 2.Materialul diactic:caietele, Data: Clasa: a IV-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Ordinea efectuării operaţiilor Subiectul lecţiei: Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea parantezelor Tipul lecţiei: Consolidare Scopul lecţiei: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de calcul respectând ordinea efectuării operaţiilor. Obiective operaţionale: -să utilizeze corect terminologia specifică limbajului matematic; -să efectueze corect operaţii cu cele patru operaţii matematice; -să respecte ordinea efectuării operaţiilor; -să rezolve probleme cu cele patru operaţii; -să participe cu plăcere şi interes la ora de matematică. Strategii didactice: 1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,exerciţiul, munca independentă, jocul didactic.

description

k

Transcript of Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.05.2015

Clasa: pregtitoare

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Disciplina: Matematic i exploarea mediului Unitatea de nvare: "Primvara"

Subiectul leciei: Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 10( cu suport intuitiv)

Tipul leciei: Consolidarea de priceperi i deprinderi

Scopul leciei: Consolidarea priceperilor i deprinderilor de adunare i scdere n concentrul 0-10

Obiective operaionale

-s recunoasc i s scrie numerele n concentrul 0-10;

-s numere cresctor i descresctor de la 0-10;

-s numere par i impar de la 0-10;

-s utilizeze denumiri i simboluri matematice

(sum, total,diferen) n rezolvarea de

probleme.

Strategii didactice:

Mctode i procedee:conversaia, explicaia,

2.Materialul didactic: creioane colorate, plastilin, jetoane cu flori de primvar, fluturi, buburuze, jetoane cu cifre i semnele "+ ", "- " i "= ", fise de lucru, fise de colorat, plane cu probleme ilustrate.

3.Forme de organizare: frontal i individual

Evaluare: Observarea sistematic, analiza produselor activitii, aprecieri verbale.

Bibliografie:

1. Programa colar pentru clasa pregtitoare, Bucureti 2013;

2. Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregtitoare, Ed. Ars liberi,2013.

LMoment organizatoric

Asigurarea condiiilor necesare desfurrii activitii Pregtirea materialului necesar bunei desfurri) d activitii.

Activitate independent

Fie-Anexa 1.

Scriei irul numerelor de la 0-10 cresctor i descresctor. Colorai n irul cresctor csuele cu numere pare i n irul descresctor csuele cu numerele impare

Activitate direct

Verific fiele i fac aprecierile

necesare.

2. Captarea ateniei

Le propun elevilor s ne jucm cu

numerele de la 0-10, folosind jetoane cu

floricele colorate, buburuze, fluturai, etc.

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Rog elevii s numere cresctor i

descresctor n concentrul 0-10 i s aeze

jetoanele cu numere n ordine cresctoare.

Ce sunt numerele pare?

.........sunt numen cu pereche.

Care sunt numerele pare?

Care sunt numerele impare?

...........termin n 1,3,5,7,9.

Care sunt vecinii numrului 5?

Dar vecinii numrului 3?

Care sunt vecinii numrului 9?

Ce operaie efectum pentru a afla un numr cu 4 mai mare 3( adunarea)

Ce semn folosim pentru operaia de

scdere?

Ce operaie efectum pentru a afla un numr cu 2 mai mic? (operaia de scdere).

Ce semn se folosete pentru operaia de scdere?

................semnul

6.Consolidarea priceperilor i deprinderilorde calcul matematic

Aezai pe mas 5 ghicei i 2 lalele.

Cte flori sunt n total?

Elevii aeaz jetoanele potrivite.

Folosesc jetoanele cu numere i semne pentru a reprezenta operaia efectuat. Scoatei din coule 7 fluturai. Ci fluturai au rmas?

Ce operaie am efectuat? Reprezentm cu numere i semnut^ operaia efectuat.

7. Realizarea feed-back-ului

Prezint dou plane cu probleme ilustrate: se rezolv problemele i se reprezint cu numere i semne operaiileefectuate.

Activitate independent

Activitate recreativ:

- modelaj din plastilin numerele de la 0-10.

Elevii modeleaz din plastilin numerele de la O la 10

Elevii modeleaz nr. de la 0 la 10

Evaluarea: Se fac aprecieri verbale. Toi elevii primesc stimulente.

Data:12.05.2015

Clasa: a 11-a

Aria curricular:Limb i comunicare

Disciplina:Comtmicare n limba romn

Unitatea de nvare: Primvara. Sunete i litere.

Subiectul leciei: Textul literar "Buburuza" dup Eugen Jianu

Tipul leciei: Predare-nvare

Scopul leciei: - Dobndire de noi cunotine despre primvar;

mbogirea i nuanarea vocabidarului n unelecuvinie i expresii noi;

Obiective operaionale:

-s citeasc n ritm propriu textul nou pe baza explicaiilor;

-s identifice personajele din textul citit;

-s rspund la ntrebrile'pe baza textului;

-s formuleze enunuri cu ajutorul unor cuvinte i expresii din text.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exreciiul,problematizarea, observaia, jocul didactic.

2.Materialul diactic:caietele, manualul, plan cu primvara;

exerciiul, munca independent, jocul didactic.

3.Forme de organizare: Frontal i individual

Evaluare: Observarea sistematic, aprecieri verbale, chestionare oral.

Bibliografie:

l.Programa colar pentru clasa a H-a, Bucureti 2013;

2. C. Mihilescu, .- Piil, Limba i literatura romn,manual de clasa a II-a,ed. Aramis 2004;

3. Ioan erdeanu, Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bucureti EDP, 1991.

1.Moment organizatoric

Pregtirea materialului necesar desfurrii leciei.

Activitate direct

2. Clasificarea leciei anterioare

Ce lecie aujnvat ora trecut? Ce sunt vocalele? Care sunt vocalele? Ce sunt consoanele?

Dai exemple de consoane!

3. Captarea ateniei

Ghicitoare " Roie mi-am luat rochia Cu buline negre, vezi? Primvara cu vestesc Pe copii-i-nveselesc "

(Buburuza)

4. Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale

Astzi vom nva o nou lecie care se numete "Buburuza ".Acest text este scris dup Eugen Jianu.

Vom citi textul i vom folosi mai multe tipuri de citire: citire n gnd, citire n lan, pe frangmente, vom descoperi cuvinte noi cu ajutorul crora vom alctui propoziii.

Scriu data titlul i autorul leciei pe tabl. Elevii scriu pe caiete.

5. Dirijarea nvrii

Prezint cteva date despre autor, Eugen Jianu a scris multe legende i poveti pentru copii.

V recomand s citii cteva dintre ele: "Legenda licuriciului ", "Cucul i puii si".

Activitate independent

Solicit elevii s citesc textul n gnd i s descopere cuvinte noi, necunoscute.

Elevii citesc n gnd lecia

Elevii citesc lecia

Activitate direct

Le explic cuvintele i le scriu pe tabl: crng= pdurice din arbori tineri;

larm= glgie;

a deretica = a cura.

Se alctuiesc oral propoziii cu aceste cuvinte. Voi realiza citirea model a textului (clar, cu intonaie i expresiv).

Se va relua citirea textului de ctre elevi: n lan, pe fragmente, cu tafet, citire selectiv, citire integral.

Se vor purta discuii pe marginea textului:

Care sunt florile aduse de primvar?

Despre ce schimbri, n natur, este vorba \ Ce fac vieuitoarele primvara?

De unde a ieit buburuza?

Ce prere avea buburuza despre ea?

Ce a aflat de la copil?

Activitate independenta Pagina 83 - ntrebrile leciei

Elevii rspund n scris la ntrebri, elevii care termina vor primi o fi cu o buburuz, pe care vor trebui s o coloreze (Anexa 3)

Elevii lucreaz pe caiete.

Verific caietele elevilor i pun calificative

Evaluarea: Se fac aprecieri verbale i se noteaz elevii ascultai.

ncheierea activitii:

Ce lecie am nvat astzi?

Se comunic tema pentru acas (pagina 83 - ex. nr. 2 i 3) i se dau explicaiile necesare.

Data:

Clasa: a IV-a

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Disciplina: Matematic

Unitatea de nvare: Ordinea efecturii operaiilor

Subiectul leciei: Ordinea efecturii operaiilor i folosirea parantezelor

Tipul leciei: Consolidare

Scopul leciei: Consolidarea priceperilor i deprinderilor de calcul respectnd ordinea efecturii operaiilor.

Obiective operaionale:

-s utilizeze corect terminologia specific limbajului matematic;

-s efectueze corect operaii cu cele patru operaii matematice;

-s respecte ordinea efecturii operaiilor;

-s rezolve probleme cu cele patru operaii;

-s participe cu plcere i interes la ora de matematic.

Strategii didactice:

1.Metode i procedee: conversaia, explicaia,exerciiul, munca independent, jocul didactic.

2.Materialul didactic: fie de lucru, manualul, plane etc.

3.Forme de organizare: Frontal i individual

Evaluare: Observarea sistematic, aprecieri verbale, chestionare oral.

Bibliografie:

Programa colar pentru clasa a IV-a, malemetic, Bucureti 2004;

Aurel Maior, Angelica Clugria, Elena Maior Matematic-manual pentru clasa a IV-a, editura Aramis 2006;

Culegere de exerciii i probleme, Editura Paralela 45.

LMoment organizatoric

Pregtirea materialului necesar desfurrii leciei.

Activitate independent

Fie Anexa 2.

Activitate

Elevii lucreaz la fie

Elevii lucreaz la fie

Elevii lucreaz la fie

Activitate direct

Verific fiele i fac aprecierile necesare.

2. Reactualizez cunotinele(oral).Verific tema calitativ i cantitativ.

Exerciiile de reactualizare a cunotinelor.

Cum se numesc numerele care se adun?

Cum se numete rezultatul adunrii?

Cum se numesc numerele care se scad?

Cum se numete rezultatul scderii?

Cum se numesc numerele care se nmulesc?

Cum se numete rezultatul nmulirii?

Cum se numesc numerele care se mpart?

Cum se numete rezultatul la mprire? -

Care sunt operaiile de ordinul 1?

Care sunt operaiile de ordinul al 11-lea?

Care este ordinea efecturii operaiilor ntr-un

exerciiu cu mai multe operaii?

Ct este suma numerelor 20 i 40?

Ct este produsul nr. 7 i 8?

Ct este dublul lui 100?

Ct este jumtatea lui 20?

Mrii numrul 5 de 4 ori.

Mrii numrul 5 cu 4.

La produsul lui 3 i 2 adugai numrul 4. Din suma

numerelor 10 i 50 luai numrul 20.

3. Captarea ateniei

Ghicitoare:

"Are foi, dar nu e pom,

Ii vorbete ca un om

i cu ct o rsfoieti,

Tot mai mult o ndrgeti"

4. Anunarea leciei i a obiectivelor

Anun titlul leciei "Ordinea efecturii

operaiilor-exerciii i probleme". Scriu titlul pe

tabl.

5. Dirijarea nvrii

La tabl se vor rezolva exerciiile:

24+10-(213x3-848:4)x2=

24:2x3-15:3+6x5=

36+128-75:5+36:x3-54=

700-9x8+2x3x4=

(408:2+50:2)x3-64x4Jx3+4x0=

106+12x(l295-75:5x(96:3:2:80J=

6. Realizarea feed-back-ului

La tabl se va rezolva problema: Doua cri au mpreun 250 de pagini. tiind c una dintre ele are cu 30 de pagini mai puin dect cealalt, calculeaz cte pagini are fiecare carte.

7.Evaluarea: Se fac aprecieri verbale i se noteaz elevii care au rspuns la lecie. 8. ncheierea activitii:

Se comunic tema pentru acas (pagina 61, ex. nr. 3 manual) i se dau indicaii