Proiect Didactic

3
Proiect didactic Data: 16.11.2012 Eleva: Abc Efgh Clasa: a III-a Instrumentul: Violoncel Subiectul lecţiei: gama re minor, F. Gossec Gavotte Obiectiv fundamental: dezvoltarea capacităţilor tehnico- interpretative în cadrul repertoriului violoncelistic. Obiective operaţionale: O1- executarea optimă a pasajelor, din p.d.o. tehnic-instrumental O2- realizarea adecvată a indicaţiilor de frazare Metode didactice: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia ,descoperirea ,analiza Mijloace didactice: instrument, accesorii ,partiturii. Strategia desfăşurării didactice Evenimentul didactic: 1. Moment organizatoric 2. Captarea atenţiei elevului şi enunţarea obiectivelor 3. Reactualizarea cunoştiinţelor anterioare Acţiunea profesorului: -audiază fragmente din repertoriu -efectuează corectările necesare -perfecţioneză pasaje -soluţii optime, ce vizează: executarea optimă din p.d.v. intonaţional a schimburilor de poziţie din gama re minor, Acţiunea elevului: -interpretează fragmente din repertoriu -efectuează corectări -perfectează pasaje -aplică soluţiile, ce vizează: executarea optimă din p.d.v. intonaţional a schimburilor de poziţie din gama re minor -interpretează,ascultă, repetă Metode didactice: demonstraţia, exerciţiul 1

description

hangszertanaroknak

Transcript of Proiect Didactic

Proiect didactic

Proiect didacticData: 16.11.2012Eleva: Abc EfghClasa: a III-a

Instrumentul: Violoncel

Subiectul leciei: gama re minor, F. Gossec GavotteObiectiv fundamental: dezvoltarea capacitilor tehnico-interpretative n cadrul repertoriului violoncelistic.

Obiective operaionale:O1- executarea optim a pasajelor, din p.d.o. tehnic-instrumental

O2- realizarea adecvat a indicaiilor de frazare Metode didactice: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia ,descoperirea ,analizaMijloace didactice: instrument, accesorii ,partiturii.Strategia desfurrii didactice

Evenimentul didactic:

1. Moment organizatoric2. Captarea ateniei elevului i enunarea obiectivelor

3. Reactualizarea cunotiinelor anterioare

Aciunea profesorului:-audiaz fragmente din repertoriu

-efectueaz corectrile necesare

-perfecionez pasaje

-soluii optime, ce vizeaz: executarea optim din p.d.v. intonaional a schimburilor de poziie din gama re minor, Aciunea elevului:-interpreteaz fragmente din repertoriu

-efectueaz corectri

-perfecteaz pasaje

-aplic soluiile, ce vizeaz: executarea optim din p.d.v. intonaional a schimburilor de poziie din gama re minor

-interpreteaz,ascult, repet

Metode didactice: demonstraia, exerciiul

4.Prezentarea coninutului, a sarcinilor de nvare i executare

Aciunea profesorului:-se pred: F. Gossec Gavotte

-se formuleaz sarcinile de nvare i executare

-se insist asupra: citirea corect din p.d.v. intonaional a pasajelor n tempo rar

-se exemplific cu ajutorul metronomului tempul final al lucrrii, se recomand cu ajutorul acestuia tempoul de studiu Aciunea elevului:-aplic tehnicile de lucru

-execut variantele propuse

-va urmrii: citirea corect din p.d.v. intonaional a pasajelor n tempo rar, cntarea cu egalitate ritmic a pasajelor cu ajutorul metronomului

-interpreteaz,ascult, repet,ntreab, analizeaz,descoper

Metode didactice; explicaie demonstraia,exerciiul,conversaia,descoperira,analiza5.Obinerea performaneiAciunea profesorului:-dirijarea nvrii spre O1Aciunea elevului:-aplic tehnicile de studiu

-execut variantele propuse

-va urmrii: executarea optim din p.d.v ritmic i intonaional a pasajelor din F. Gossec Gavotte

-va executa pasajele n tempo rar

-va executa pasajele prin studierea cu reliefarea primei note.

-va utiliza metronom, n tempo rar

-va ridica gradat tempo-ul

-interpreteaz, ascult, repet, ntreab

Aciunea profesorului:-consolidarea O1

-dirijarea nvrii spre O2

Aciunea elevului:-aplic tehnicile de studiu

-execut variantele propuse

-va urmrii: realizarea adecvat a indicaiilor de frazare, raportate la stilul lucrrii romantice.

-va realiza adecvat indicaiile de dinamic

-va urmrii obinerea unei sonoriti adecvate

-interpreteaz,ascult,repet,ntreab,analizeaz, descoper.

Aciunea profesorului:-consolidarea O2

-obiectivele au fost consolidate

Metode didactice: -explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia, analiza, descoperirea

6.Evaluare (instrumente de evaluare)

7.Asigurarea feed-back-ului

-Documente normative

-Documente suportive

PAGE 2