Proiect Didactic

5

Click here to load reader

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

Proiect didactic

Educatoare: Mocan CorinaGrupa: combinataGrădiniţa cu Program Normal CrisanTema de studiu: Când, cum şi de ce se intampla?Tema proiectului: ToamnaTema saptamanii: Hora legumelor veseleDomeniul de activitate:Cunoasterea mediuluiSubiectul activitatii: MorcovulMijloc de realizare: observareScopul activitatii: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuiaObiective operationale: - să cunoască denumirea legumei;

- să înţeleagă şi să folosească noţiunea de „legumă”;- să recunoască părţile componente ale morcovului;- să înţeleagă reguli de igienă referitoare la consumarea acestei

legume.

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, demonstraţiaMijloace de învăţământ: coşuleţul cu legume de toamnăForma de organizare: frontalăDurata: 15-20 minute

Page 2: Proiect Didactic

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. Momentulorganizatoric

Pregătirea sălii de grupă pentru începera activităţii (aerisirea, aranjarea mobilierului şi a materialelor necesare)

2. Captarea atenţiei

De dimineată, în drum spre grădiniţă, m-am întâlnit cu Zâna Toamnă care mi-a dat să vă aduc un coş cu legume

-explicaţia;-conversaţia;

Observarea şi aprecierea comporta-mentului şi răspunsuri-lor

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Voi purta o scurta convorbire cu copiii despre anotimpul toamna şi despre legume (care sunt acestea , ce stiu despre ele)

-conversaţia;-explicaţia;

Participă cu plăcere la activitate

4. Anunţarea temei

Astăzi vom observa morcovul. Vom vedea care sunt părţile lui componente, ce culoare şi ce gust are şi la ce se foloseşte

-conversaţia; - explicaţia;

5.Dirijarea învăţării

Le voi arăta copiilor un morcov şi vom vorbi despre părţile componente. Le voi spune că rădăcina este sub formă de ţăruş şi este înfiptă foarte bine în pământ, are tulpină din care pornesc frunzele. Vom observa şi vom pipăi fiecare parte componentă a morcovului şi vom vom discuta pe baza celor constatate. Se va fce o secţiune prin mijlocul morcovului pentru a vedea cum arată şi în interior. La morcov se mănâncă rădăcina care este foarte bogată în vitamine. El se consumă atât în stare crudă, cât şi preparat în diverse mâncăruri. Voi tăia bucăţele de morcov pe care o să le ofer copiilor să mânânce pentru a simţi si gustul . Vom discuta despre modul în care consumâm morcovul, despre normele de igienă, dar şi despre cum se îngrijeşte această plantă pentru a ajunge la maturitate.

Expunerea

Conversaţia

Explicaţia

Observarea şi discutarea celor constatate

Implicarea în activitate

6. Asigurarea feed-back-ului

Vom juca un joc. Copiii vor avea ca sarcină să completeze propoziţiile începute de mine: Morcovul este o legumă de ....(toamnă).

-conversaţia Raspunsurile copiilor

Page 3: Proiect Didactic

El are culoarea...(portocalie). Frunzele morcovului sunt de culoare...(verde). La morcov mâncăm...(rădăcina). Morcovul are multe...(vitamine).

7. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activităţii.

-conversaţia; -aprecieri verbale;

Page 4: Proiect Didactic