proiect didactic
-
Upload
magda-medy -
Category
Documents
-
view
33 -
download
2
description
Transcript of proiect didactic
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Studentă: Neagu Maria-Magdalena
Curs postuniversitar - Nivel I , Grupa 1, Subgrupa 2 - Economie
An universitar 2012-2013
Data: 15 decembrie 2012
Clasa: a XII-a – filiera tehnologică, ruta progresivă de calificare
Disciplina: Economie
Tema lecţiei: Formarea cererii pe piaţă
Tipul lectiei: Lecţia de asimilare de noi cunoştinţe
Obiective: O1 – să identifice nevoile ca bază a cererii;
O2 – să identifice orientarea comportamentului şi a deciziilor individului, in calitate de consumator, în raport cu legea generală a cererii ;
O3 – să explice importanţa cunoaşterii şi cuantificării factorilor ce determină cererea;
O4 –să rezolve aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu preţul.
Obiective cu efect asupra personalităţii:
-cognitive – să asimileze noţiunile teoretice învăţate
– să-şi dezvolte competenţe specifice gândirii critice;-afective – satisfacţia de a sti, de a răspunde;
-psiho-motorii – dezvoltarea rapidităţii de a aplica cunoştinţe teoretice învăţate, în practică.
Metode şi mijloace didactice: dezbaterea,problematizarea,expunerea,metoda lucrărilor practice.
Materiale didactice: Fişă de lucru: Aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu preţul
Loc de desfăşurare:Sala de clasă
Durata:50 minute
Bibliografie:Manualul de clasa a- XII-a – filiera tehnologică, ruta progresivă de calificare
FISA DE LUCRU
1. Efectuati un studiu de piata cu tema : „cererea pentru produsul X in liceul nostru”.Notati observatiile asupra studiului dupa urmatoarele cerinte:-evolutia pretului\ unitate;-substituirea produsului in consum;-modificarea cantitatilor cumparate in raport cu evolutia pretului.
2.Care dintre următoarele criterii reprezintă un criteriu de clasificare a cererii?a) cronologicb) natura bunurilorc) sistematicd) felul activităţii
3.Legea generala a cererii prevede:- ……………………….
- ……………………….
Etape Competenţe specifice
Detalieri de conţinut Obiective Activităţi de învăţare
Resurse procedural
e şi materiale
1. Moment organizatoric
Se face prezenţa.
Se pregăteşte materialul didactic
Efectuarea prezentei;
Pregatirea materialului didactic.
Catalog
2. Captarea atenţiei şi precizarea obiectivelor
2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor
Profesorul prezintă obiectivele şi importanţa studierii capitolului, precum şi cunoaşterea acestei teme pentru activitatea profesională şi personală a elevilor.
O1 – să identifice nevoile ca bază a cererii;
O2 – să identifice orientarea comportamentului şi a deciziilor individului, in calitate de consumator, în raport cu legea generală a cererii
O3 – să explice importanţa cunoaşterii şi cuantificării factorilor ce determină cererea;
O4 –să rezolve aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu preţul.
Captarea atenţiei prin dezbatere, se stabileşte un climat pozitiv cu clasa prin conversaţie.
Se precizează obiectivele prin activitatea de dezbatere.
Dezbatere
Conversaţie
Dezbatere
3.Reactualizarea cunostintelor
4.1. Proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse
Se reactualizeaza :Utilitatea economica
Aplicaţii practice privind utilitatea totala si utilitatea marginala.
Elevii rezolva cerintele.
Aplicaţii practice
4. Prezentarea lectiei
1.1. Identificarea şi caracterizarea
Se scrie pe tabla titlul lecţiei : Formarea cererii pe piaţă
rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoană
2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor
Se pun întrebări despre dorinta consumatorului de a cumpare anumite bunuri economice,puterea lui de cumparare intr-o anumita perioada si intr-un anumit loc.
Pe baza raspunsurilor elevilor se completeaza schema pe tabla.
Formarea cererii pe piaţă
1.Definitie:Cererea reprezinta cantitatea totala dintr-o anumita marfa dorita ‚care poate fi cumparata de un individ intr-o anumita perioada de timp,la nu pret unitar dat.2.Clasificarea cererii in functie de natura bunurilor care fac obiectul cererii:-cerere pentru bunuri substituibile -cerere pentru bunuri complementare -cerere derivata3.Legea generala a cererii:-crestera pretului unitar al unui bun economic determina reducerea cantitatii cerute din bunul respectiv;-reducerea pretului unitar al unui bun determina cresterea cantitatii cerute dinbunul respectiv.4.Factorii care determina variatia cererii:-pretul bunului;-venitul consumatorului;-clima;-obiceiurile de consum;-starea sociala a consumatorului,etc.
Prin intrebari,profesorul conduce dezbaterea reliefand
O1
O2
O3
Se identifică nevoile ca bază a cererii
Se precizeaza si se identifica orientarea comportamentului şi a deciziilor individului, in calitate de consumator, în raport cu legea generală a cererii
Elevii prezintă prin activitatea de dezbatere argumentele lor privind importanţa cunoaşterii şi cuantificării
dezbatere
problematizare
expunere
importanţa cunoaşterii şi cuantificării factorilor ce determină cererea.Se noteaza schematic factorii care determina variatia cererii.
factorilor ce determină cererea;
5. Operaţionalizarea cunoştintelor – asigurarea feed-back-ului
4.1. Proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse
Profesorul distribuie elevilor fişe de lucru şi pune întrebari dacă elevii au materiale necesare pentru rezolvarea aplicaţiei.
Fişă de lucru:
Aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu preţul
O4 Elevilor li se solicita să rezolve aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu preţul.
Fişă de lucru
Aplicaţii practice
6. Munca independentă
Profesorul ajută elevii aflaţi în dificultate şi îi supraveghează
Elevii lucrează individual pentru rezolvarea sarcinii de lucru
Activitate individuală
7.Stabilirea rezultatului cu clasa
2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor
Se confruntă rezultatele şi se pun întrebări în legătură cu rezultatele obţinute.
Se face prin dezbatere împreuna cu întreaga clasă de elevi, iar rezultatul corect este consemnat de toţi elevii în caiet
Activitate frontală
Dezbatere
Problematizare
8. Tema pentru acasă
Profesorul le dă tema pentru acasă şi anume: să intocmeasca un studiu referitor la cererea de pateuri in zona riverana liceului.
Profesorul explica elevilor tema.
Elevii îşi notează tema pentru acasă şi pun întrebări legate de rezolvarea temei
Activitate individuală