Proiect Didactic

7
PROIECT DIDACTIC Colegiul ,,Costache Negruzzi”,Iasi .01.2009 a VI-a A R: L: Limba si literatura romana UL LECTIEI: Notiuni de sintaxa ECTIEI: predare-invatare VE FUNDAMENTALE: igurarea transferului; xarea notiunilor. VE OPERATIONALE: IVE: vor fi capabili: reactualizeze cunostintele dobandite anterior ; ecunoasca din ce elemente este alcatuita o fraza; construiasca enunturi cu mai multe parti de vorbire;

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

: Colegiul ,,Costache Negruzzi”,Iasi

20.01.2009

a VI-a A

PROFESOR:

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI: Notiuni de sintaxa

TIPUL LECTIEI: predare-invatare

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

: asigurarea transferului;

: fixarea notiunilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

Elevii vor fi capabili:

: sa reactualizeze cunostintele dobandite anterior ;

2: sa recunoasca din ce elemente este alcatuita o fraza;

: sa construiasca enunturi cu mai multe parti de vorbire;

4: sa realizeze schema unei propozitii sau a unei fraze:

sa completeze spatiile lacunare cu notiunile lipsa.

Page 2: Proiect Didactic

AFECTIVE:

sa participe cu interes la lectie;

sa manifeste spirit cooperativ;

O3: sa coopereze in vederea realizarii exercitiilor.

PSIHO-MOTORII:

1: sa respecte ritmul cerut de desfasurarea activitatilor.

CONDITII PREALABILE:

Elevii sa aiba cunostinte teoretice despre sintaxa frazei.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA

Metode si procedee: conversatia euristica, analiza gramaliza, problematizarea, observatia, explicatia, exercitiul.

Forme de organizare: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala.

Resurse: capacitatea de invatare ale elevilor si cunostintele insusite anterior despre sintaxa frazei.

Mijloace de invatamant: texte, tabla, manual.

Bibliografie: Limba si literatura romana-manual pentru clasa a VI-a, Editura All.

EVALUARE: initiala la inceputul orei, continua pe tot parcursul orei prin analiza raspunsurilor si aprecierea finala asupra realizarii obiectivelor propuse prin notarea elevilor care au participat activ la lectie.

SCENARIU DIDACTIC

Page 3: Proiect Didactic

Etapele lectiei Continuturi Strategii didactice

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si procedee Forme de organizare

Moment organizatoric Salutul,notarea absentelor. Verificarea materialelor

necesare, stabilirea linistii si a ordinii.

Saluta si se pregatesc pentru inceperea orei.

Conversatia. Frontala.

Verificarea temei de acasa

Se verifica calitativ si cantitativ tema, profesorul

incercand sa corecteze eventualele greseli.

Se verifica tema Conversatia euristica.

Momentul ancora Se scriu pe tabla cateva enunturi pe care elevii trebuie

sa le delimiteze.

Elevii elaboreaza raspunsuri pe care urmeaza sa le dea.

Conversatia, explicatia.

Frontala.

Anuntarea subiectului lectiei

Astazi la ora de limba romana vom recapitula si vom

sistematiza cunostintele despre notiuni de sintaxa.

Receptioneaza informatia.

Reactualizarea cunostintelor insusite

anterior

Ce este sintaxa?

Ce este propozitia?

Din ce este alcatuita o propozitie?

De cate feluri poate fi o propozitie din punct de vedere

al alcatuiri?

Cate tipuri de propozitii cunoasteti?

Cum poate fi o propozitie?

Din ce este formata o propozitie simpla?

Dati-mi exemple de propozitii simple.

Sintaxa se ocupa cu imbinari de cuvinte in

propozitie si al legaturi dintre

propozitii in fraze.

Este o comunicare cu un singur predicat in

care se exprima o judecata sau o idee cu

caracter afectiv.

O propozitie este alcatuita din subiect

si predicat.

O propozitie poate fi simpla sau dezvoltata.

Mai multe tipuri de propozitii: afirmativa,

Conversatia, explicatia.

Conversatia, explicatia.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Exercitiul.

Conversatia euristica.

Exercitiul.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Individuala frontala.

Individuala frontala

Individuala

Page 4: Proiect Didactic

Din ce este formata o propozitie dezvoltata?

Dati-mi exemple de propozitii dezvoltate.

Dati-mi exemple de propozitii exclamative, interogative si

negative.

Ce este fraza?

negativa, exclamativa si interogativa.

O propozitie poate fi principala sau

secundara.

O propozitie simpla este formata din

subiect si predicat.

Muncitorii s-au culcat.

Eu citesc acum.

O propozitie dezvoltata este

formata din parti de principale si

secundare: atribut si complement care intregesc sensul

partilor principale.

Lucratorul cel batran avea pe el cele mai

umilite straie, lepadate in dar de

stranepotii.

Vino, la mine astazi!

Nu am scris tot.

Cum, nu ai fost la biblioteca?

Comunicarea in care exista mai multe predicate, deci o

imbinare de propozitii se numeste

fraza.

Exercitiul

Conversatia euristica.

frontala

Individuala frontala

Frontala.

Dirijarea invatarii Este foarte important sa stim Elevii noteaza in Conversatia. Frontala.

Page 5: Proiect Didactic

ca propozitiile sunt simple si dezvoltate.in cadrul unei propozitii pot aparea si

elemente regente.propozitia regenta este subordonata altei propozitii.propozitia regenta

depinde de o regenta.in cadrul unei propozitii apar raporturi.

De cate feluri pot fi aceste raporturi?

Raportul de coordonare apare atat intre propozitii principale

cat si la propozitiile subordonate.

Prin ce se realizeaza raporturile?

Conjunctiile pot fi de doua tipuri: coordonatoare si

subordonatoa-re.

Dati-mi exemple de conjunctii.

caiete.

Raporturile pot fi de coordonare si de

subordonare.

Elevii noteaza in caiete.

Raporturile se realizeaza prin

conjunctii.

Elevii noteaza in caiete.

Exemple:si, ca, dar, de, dupa ce, pentru

ca, ori, sau.

Conversatia.

Conversatia euristica.

Frontala.

Frontala.

Asigurarea retentiei si a transferului.

Se noteaza un text pe tabla iar elevii sunt solicitati sa

identifice conjunctiile sa imparta textul in propozitii

aratand felul lor.

Elevii sunt atenti si incearca sa rezolve corect sarcina data.

Observatia,exercitiu,ana-liza

gramaticala.

Frontala, individuala.

Incheierea activitati. Sunt notati elevii care au participat activ la lectie.

Profesorul indica tema din manual.

Elevii noteaza tema in caiete.