Proiect didactic

7
Proiect didactic Data : 21.11.2012 Scoala:”Titu Maiorescu” Iasi Clasa a I-a B Învăţător :Cheptenariu Joinita Propunator:Balteanu Alexandra Disciplina : Cunoaşterea mediului Subiectul : Legumele Tipul lecţiei : Transmitere de noi cunoştinţe Scopul: Cunoasterea caracteristicilor generale ale unor plante din mediul inconjurator si formarea unor deprinderi de viata sanatoasa. Obiective operaţionale : : Oc1- să denumească legumele observate ; Oc2-sa recunoasca partile unei plante; Oc3- să precizeze care este partea comestibilă a fiecărei legume prezentate ; Oc4-sã numeasca locul în care se cultivã legumele; 1

Transcript of Proiect didactic

Page 1: Proiect didactic

Proiect didactic

Data : 21.11.2012Scoala:”Titu Maiorescu” IasiClasa a I-a BÎnvăţător :Cheptenariu JoinitaPropunator:Balteanu Alexandra Disciplina : Cunoaşterea mediuluiSubiectul : Legumele Tipul lecţiei : Transmitere de noi cunoştinţe

Scopul: Cunoasterea caracteristicilor generale ale unor plante din mediul inconjurator si formarea unor deprinderi de viata sanatoasa. Obiective operaţionale :

: Oc1- să denumească legumele observate ; Oc2-sa recunoasca partile unei plante;

Oc3- să precizeze care este partea comestibilă a fiecărei legume prezentate ;

Oc4-sã numeasca locul în care se cultivã legumele; Oc5- să argumenteze importanţa legumelor în alimentaţie;

Forme de organizare : frontal, pe grupe, individual

Metode utilizate : conversaţia, observatia, demonstratia, problematizarea, metoda cubului

Mijloace de învăţământ :ppt.,calculator, videoproiector, calculator, fişe de lucru, legume(material vegetal).Resurse umane : elevi organizaţi în grupe de câte 4Durata lecţiei : 50 de minute

1

Page 2: Proiect didactic

Etapele lectiei Ob.

Continutul instructiv-educativ Strategii didactice

Evaluarea

1.Moment organizatoric

Aranjarea sãlii de clasã; Asigurarea conditiilor necesare

unei bune desfãsurãri a activitãtii;

Pregãtirea materialului didactic.2.Captarea atentiei

Prezint copiilor o ghicitoare despre anotimpul Toamna : Au plecat spre ţări cu soare Păsările călătoare, Căci la noi e frig şi plouă. Vântul bate cu putere Frunzele-au căzut şi ele. În cămară adunate Stau la sfat fructele coapte Nu este greu de ghicit Ce anotimp a sosit ? (toamna)Discutii generale despre toamna: -In ce anotimp suntem? -De unde ne dam seama ca suntem in anotimpul de toamna? -Ce fac oamneii din gradina toamna? -Unde pastreaza fructele si legumele?

Conversatia

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi la ora de cunoastere a mediului ne propunem sa invatam despre legume.

4.Desfasurarea activitatii

Prezint copiilor ’’Cosul cu legume’’, cosul contine : varza, telina,ardei, castravete, rosie, vanata, fasole, mazare, usturoi, hrean, sfecla, ridiche, morcov, ceapa, cartof. Identificare legumelor de catre copii. Vom organiza un concurs pe echipe : fiecare grupă trebuie să scrie cât mai multe legume pe care le recunoaşte în prezentarea următoare . Un elev va scrie pe fişa pe care ati primit-o iar

ConversatiaObservarea

DemonstratiaExplicatia

Verific daca :

-denumesc corect legumele

2

Page 3: Proiect didactic

ceilalţi sunteţi atenţi ca să îl puteţi ajuta . (după prezentare elevii au timp de lucru 2 minute) . Câştigă echipa care a recunoscut şi a scris cele mai multe legume. Acum să observăm câteva legume si să discutăm despre fiecare.Sunt prezentate următoarele legume : varză, morcov, , cartof, ceapă, usturoi.Pentru fiecare legumă se vor discuta :-alcătuirea, caracteristici(se denumesc, se pipãie, se specificã forma, mãrimea, culoarea, se decojesc, se rupa frunzele, se încearcã ruperea tulpinii, se specificã mirosul, se gustã si se precizeazã gustul) : varza- frunze mari, groase şi ondulate, care se învelesc unele pe altele formând o căpăţână compactă, contine vitamine C, culoare verde; morcovul- radacina,frunze culoare portocalie, consumam partea de jos a plantei ;

cartof- tulpina, la capatul careia se gasesc tuberculi ; ceapa – frunze subtiri care se invelesc un ape alta formand o capatna; usturoiul - catei formand o capatana; Se insista asupra:-alcatuire; -modul in care pot cultivate; -de unde le procuram; -unde se pastreaza; -cand se pot manca;

-identifica partile componente

-precizeaza ce parete a legumei este comestibila

3

Page 4: Proiect didactic

Copii primesc o fisa in care trebuie sa bifeze legumele de la care consumam fructul, radacina, tulpina.

Metoda cubului Pe feţele unui cub sunt scrise

sarcinile :1.compară 2 legume la alegere 2.descrie 2 legumele observate3.analizează care sunt părţile din care sunt alcătuite 2 legume la alegere;4.cum putem consuma 2 legume la alegere?

De ce e important sa consumam legume?

5.Fixarea cunostintelor

Copii asezati cate patru sunt invitati la un restaurant numit: “Prichindeii sanatosi” le este prezentat meniul, ei trebuie sa aleaga cate o legume, aceasta este taiata pentru a o putea gusta si analizata mai bine, si o foaie pe care sunt notate caracteristicile legumii.Alege-ti legumele pe care mama le foloseste pentru a prepara o supa!

Legume

Conversatia

6.Evaluare Fiecare elev a primit o fişă cu 2 sarcini de lucru diferite . Vor rezolva o singură sarcină, la alegere.Se fac aprecieri asupra modului de rezolvare în final.

Fise de evaluare undividual

4