Proiect Didactic

8
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: Danciu Andreea-Alexandra DATA: 25.05.2012 NIVELUL: II GRUPA: pregătitoare DOMENIUL EXPERENŢIAL: Limbă şi comunicare TEMA: Lumea poveştilor MIJLOC DE REALIZARE: Poveste creată de copii după un început dat SUBIECTUL: Adevăratul prieten TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de deprinderi SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea deprinderilor copiilor de a crea scurte povestiri originale. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să continue într-un mod personal firul naraţiunii al cărui început este dat de educatoare; O2- să se exprime clar,cursiv şi logic utilizând expresii şi formule specifice povestirilor; O3-să descrie rolul şi locul personajelor din povestea creată; O4-să alcătuiască enunţuri in concordanţă cu inceputul dat de educatoare;

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Danciu Andreea-Alexandra

DATA: 25.05.2012

NIVELUL: II

GRUPA: pregătitoare

DOMENIUL EXPERENŢIAL: Limbă şi comunicare

TEMA: Lumea poveştilor

MIJLOC DE REALIZARE: Poveste creată de copii după un început dat

SUBIECTUL: Adevăratul prieten

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea deprinderilor copiilor de a crea scurte povestiri originale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să continue într-un mod personal firul naraţiunii al cărui început este dat de educatoare;

O2- să se exprime clar,cursiv şi logic utilizând expresii şi formule specifice povestirilor;

O3-să descrie rolul şi locul personajelor din povestea creată;

O4-să alcătuiască enunţuri in concordanţă cu inceputul dat de educatoare;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode,procedee,tehnici: povestirea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, brainstormingul.

Mijloace de învăţământ: imagine suport pentru începutul povestirii, CD, fişe de lucru, panou pentru expunerea lucrărilor.

Forme de organizare: frontal,individual, pe grupe. Resurse:

Page 2: Proiect Didactic

-umane:19 copii;-temporale:30-35 minute.

Bibliografie: a) Plugaru, Emilia, „Poveşti pentru copii”, Editura Albinuţa, Chişinău, 2011.

Nr.Crt.

Secvenţele activităţii(timp)

Ob.Op.

Conţinutul instructiv-educativ

Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Momentul organizatoric(1 min)

Aranjarea mobilierului în semicerc.Controlul ţinutei copiilor.

Instructajul frontal

2. Captarea atenţiei(5 min)

O2

Educatoarea prezintă copiilor o „cutie fermecată” de la Zâna Poveştilor în care sunt imagini sau personaje care fac parte din poveşti.Sunt solicitaţi 2-3 copii să vină sa extragă câte o imagine.Copiilor li se adresează următoarele întrebări de către educatoare:-Din ce poveşti sunt imaginile?-Ce alte poveşti mai ştiţi?-De unde ştiţi aceste poveşti?

Expunerea

Conversaţia

Cutiuţa fermecată

Frontal

Individual

individual

Evaluare cunoştinţelor despre poveştile învăţate

Page 3: Proiect Didactic

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor(2 min)

Cu ajutorul cunoştinţelor pe care le aveţi despre alte poveşti,astăzi vom crea împreună o poveste. O poveste despre un motan trist care nu reuşeste sa-şi facă prieteni.Eu voi începe povestea.Voi trebuie să fiţi atenţi pentru ca să vă gandiţi la ceea ce s-ar putea întâmpla în continuare.

Explicaţia Frontal

4. Dirijarea învăţării(5 min)

Educatoarea începe povestea:„Cărămidă sau Cărămizică,dupa cum îi zice stăpâna cea mică,nu are prieteni.Nimeni nu vrea sa se împrietenească cu el.Cărărmidă nu şti de ce.Probabil din pricina invidiei.Toată lumea îl invidiază.Cărămidă e preferatul stăpânilor.Locuieşte împreună cu ei în casa cea mare.Pe vreme de ploaie,de vânt,Cărămidă

Povestirea Imagine suport

Frontal

Page 4: Proiect Didactic

O1O2O3O4

stă lângă soba fierbinte.Şi atunci? Cum sa nu-l invidiezi?Se tolăneşte pe covoare moi,mănâncă bucate alese,iar uneori,când are chef stăpânul,bea bere împreună cu el..........................Într-o zi,stând tolănit la soare,observă o păsărica,o vrăbiuţă năstruşnică ce ciugule de zor câteva semincioare...”Povestea se întrerupe.-Acum voi trebuie să va gandiţi ce s-a întâmplat mai departe.Şi-a făcut Cărămidă prieteni sau a rămas tot singur?Se dă un timp de gândire.Pe rând, sunt numiţi copiii care se oferă să prezinte varianta lor.

Explicaţia

Conversaţia

Frontal

Individual Evaluarea competenţelor de exprimare

5. Obţinerea performanţei(10 min)

Pentru că am ascultat poveştile colegilor voştri, vă rog să găsiţi un titlu pentru fiecare poveste.-Care credeţi că

Conversaţia Frontal

Page 5: Proiect Didactic

O2

este cel mai potrivit titlu?Copiii sunt solicitaţi să construiască propoziţii cu cuvintele şi expresiile frumoase folosite de povestitori.

Conversaţia Individual

Evaluarea capacităţii de a realiza propoziţii simple şi dezvoltate

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului (10 min)

O2 Copiii sunt împărţiţi în patru echipe,fiecare având o fişă de lucru cu cerinţă diferenţiată:1.să deseneze şi să coloreze pe trăistuţă prietenii lui Cărărmidă.2.să încercuiască şi să coloreze pe fişă imaginile la care s-a făcut referire în povestiri.3.să reprezinte prin desen o variantă de povestire..Lucrările vor fi apreciate verbal şi vor fi expuse pe panou.

ExplicaţiaConversaţia

Fişe de lucru

IndividualFrontal

Evaluarea capacităţii de sinteză