proiect didactic

6
PROIECT DIDACTIC DATA : 17.05.2011 ŞCOALA : Coresi Targoviste CLASA : a IV-a B ÎNVĂŢĂTOR:RACEANU GABRIELA PRACTICANT:TARCAU AMALIA IULIANA ARIA CURRICULARĂ :Matematică şi Ştiinţe DISCIPLINA : Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE :FAGURELE CU MIERE SUBIECTUL :Operatii cu numere naturale 0-1 000 000(consolidare) TIPUL LECŢIEI : consolidare a cunoştinţelor DURATA ACTIVITĂŢII : 50OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.5 Sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor naturale cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor. 1.6 Sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu rest a numerelor naturale,utilizand proprietatile operatiile si algoritmii de calcul. 2.6 Sa rezolve,sa compuna probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O 1 să efectueze operatii de adunare,scadere,inmultire si impartire a numerelor cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor; O 2 să calculeze,exercitii respectand ordinea efectuarii operatiilor; O 3 să afle numerele necunoscute in exercitii date;

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

DATA : 17.05.2011ŞCOALA : Coresi Targoviste CLASA : a IV-a BÎNVĂŢĂTOR:RACEANU GABRIELAPRACTICANT:TARCAU AMALIA IULIANAARIA CURRICULARĂ :Matematică şi ŞtiinţeDISCIPLINA : MatematicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE :FAGURELE CU MIERESUBIECTUL :Operatii cu numere naturale 0-1 000 000(consolidare)TIPUL LECŢIEI : consolidare a cunoştinţelorDURATA ACTIVITĂŢII : 50’

OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.5 Sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor naturale cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor. 1.6 Sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu rest a numerelor naturale,utilizand proprietatile operatiile si algoritmii de calcul.2.6 Sa rezolve,sa compuna probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :O1► să efectueze operatii de adunare,scadere,inmultire si impartire a

numerelor cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor; O2► să calculeze,exercitii respectand ordinea efectuarii operatiilor;O3► să afle numerele necunoscute in exercitii date;O4► sa exprime pe baza unui plan simplu de idei,oral sau scris,demersul

parcurs in rezolvarea unei probleme;O5► să rezolve probleme cu 2-3 operatii;O6►sa compuna o probleme dupa expresia data.

STRATEGIA DIDACTICĂ :Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, problematizarea, jocul Mijloace de învăţământ : planşe, fise de evaluare,fise de lucru,biletele,cosulet

Page 2: proiect didactic

BIBLIOGRAFIE :Matematică (manual cls. a IV-a)Programa şcolară pentru cls. a IV-a ,,Matematică”

Page 3: proiect didactic

DESFASURAREA LECTIEI

Momentelelecţiei Ob

Conţinutulinstructiv- educativ

Strategia didacticăEvalua

remetode

mijloace

mod organiz.

1. MomentOrganizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii.

2.Captarea atentieiSe verifica tema si cunostintele insusite in lectiile anterioare.Joc:”Rezolva repede si bine”Rezolvam un exercitiu in lant pe o plansa la tabla.

conversaţiaexplicaţiajocul didactic

frontal evaluareorala

3.Legatura cu lectia noua

Discutie cu elevii despre operatia folosita in exercitiul-joc. Aduc copiilor un coş. În el sunt biletele care contin intrebari despre scadere si operatii cu scaderea.Elevii vor lucra individual .Elevul care raspunde corect o sa aleaga alt coleg pentru a raspunde la alt billet.

conversaţia Biletele cosulet

frontal

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se comunica subiectul lectiei si obiectivele invatarii.Se noteaza titlul noii lectii pe tabla si in caiete. Astăzi, la ora de matematică vom recapitula noţiunile referitoare la scăderea numerelor naturale , vom afla numărul necunoscut la scădere, vom rezolva o problemă.

conversaţia Caiet frontal

5.Dirijarea invatariiO1

O2

Joc:”Intreaba colegul!”Se pun urmatoarele intrebari pentru elevi:-Cum se numesc numerele care se adun?Dar rezulatatul adunarii?-Cum se numesc numerele care se

Jocul didactic

Activitate in perechi

evaluare reciproca

Page 4: proiect didactic

6.Obtinerea performantei

O1

O2

O3

O4O5

O6

scad?Dar rezultatul scaderii?

Rezolvam o fisa de lucru.Se rezolva primele doua exercitii din fisa.(anexa 1).

Se compune o problema dupa un execitiu dat.

exercitiul

explicatia

problematizarea

plansa

frontal observatia

7.Evaluarea cunostintelor

Se impart fise de evaluare.(anexa 2)explicaţiaexerciţiul

Fişăevaluare

individualEvaluare orala

8.Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor si se da tema pentru acasa.

Aprecieri