Proiect didactic

10
1 PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE Prof. Înv. Preşcolar: Marinescu Anamaria Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I, gupa mică Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema săptămânală: ,,Coşul cu fructe de toamnă“ Tema zilei: ,,Mere, pere în panere” Tipul activităţii: Activitate mixtă Forma de realizare: Activitate integrată (ALA I+DLC+DEC) Categorii de activităţi abordate 1.Jocuri şi activităţi didactice liber alese (ALA I) ALA I: -Bibliotecă: ,,Fructe de toamnă”- citire imagini -Joc de rol: ,,La piaţa de fructe” -Artă: ,,Mere- modelaj 2.Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC) ,,Toamna” de Demostene Botez memorizare Domeniul Estetic şi Creativ(Ed.plastică) ,,Mărul” -dactilopictură 3.Activităţi de dezvoltare personală (ADP) Rutine: Primirea copiilor Întâlnirea de dimineaţă ,,De ce mâncăm fructe?" Micul dejun Igiena-spălatul şi toaleta Tranziţii: ,,Am o căsuţă mică”-joc cu text şi cânt ,,Bat din palme!” –joc cu text şi cânt ,,Ghiceşte ce ai gustat” –joc senzorial OBIECTIVE GENERALE: S1. Exersarea memoriei, dezvoltarea atenţiei voluntare şi a expresivităţii limbajului oral. S2. Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene sau picturi, precum şi stimularea creativităţii prin desen şi pictură. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP ): O1. Să utilizeze formula de salut adecvată momentului zilei. O2. Să sesizeze prezenţa sau absenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi numele. O3. Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat.

Transcript of Proiect didactic

Page 1: Proiect didactic

1

PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE

Prof. Înv. Preşcolar: Marinescu Anamaria

Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I, gupa mică

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema săptămânală: ,,Coşul cu fructe de toamnă“

Tema zilei: ,,Mere, pere în panere”

Tipul activităţii: Activitate mixtă

Forma de realizare: Activitate integrată (ALA I+DLC+DEC)

Categorii de activităţi abordate

1.Jocuri şi activităţi didactice liber alese (ALA I)

ALA I: -Bibliotecă: ,,Fructe de toamnă”- citire imagini

-Joc de rol: ,,La piaţa de fructe”

-Artă: ,,Mere”- modelaj

2.Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC) ,,Toamna” de Demostene Botez –memorizare

Domeniul Estetic şi Creativ(Ed.plastică) ,,Mărul” -dactilopictură

3.Activităţi de dezvoltare personală (ADP)

Rutine: Primirea copiilor

Întâlnirea de dimineaţă ,,De ce mâncăm fructe?"

Micul dejun

Igiena-spălatul şi toaleta

Tranziţii: ,,Am o căsuţă mică”-joc cu text şi cânt

,,Bat din palme!” –joc cu text şi cânt

,,Ghiceşte ce ai gustat” –joc senzorial

OBIECTIVE GENERALE:

S1. Exersarea memoriei, dezvoltarea atenţiei voluntare şi a expresivităţii limbajului oral.

S2. Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene sau picturi, precum şi

stimularea creativităţii prin desen şi pictură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP ):

O1. Să utilizeze formula de salut adecvată momentului zilei.

O2. Să sesizeze prezenţa sau absenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi numele.

O3. Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,

marcându-le prin simbolul adecvat.

Page 2: Proiect didactic

2

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( ADE ):

DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE ( DLC ):

,,Toamna” de Demostene Botez –memorizare

O4. Să denumească titlul şi autorul poeziei.

O5. Să memoreze versurile poeziei.

O6. Să recite clar şi expresiv poezia.

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV ( DEC ):

,,Mărul” -dactilopictură

O7.Să realizeze o dactilopictură cu titlul ,,Mărul”.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1 ( ALA1):

Bibliotecă: ,,Fructe de toamnă”- citire imagini

O8.Să citească imaginile despre fructele toamnei.

Joc de rol: ,,La piaţa de fructe”

O9.Să utilizeze formulări precum ,,te rog sa-mi dai” , ,,multumesc”.

Artă: ,,Mere”- modelaj

O10.Să modeleze mere din plastilină.

ACTIVITĂŢILE LIBER ALESE 2 ( ALA 2 ):

Joc de mişcare: “Atinge mărul”

Joc senzorial : “Ghiceşte ce ai gustat”

O11. Să utilizeze acţiunile motrice însuşite pe diferite ritmuri.

O12. Să respecte regulile jocurilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea,

Turul galeriei

Mijloace didactice: planşe cu imagini, panou, imagini cu fructe, fructe din plastic, plastilină,

acuarele tempera.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

STRATEGII DE EVALUARE:

Forme de evaluare: evaluare formativă

Metode de evaluare: observare curentă, verificare orală, analiza produselor activităţii

Instrumente de evaluare: aprecieri verbale, recompense

BIBLIOGRAFIE:

Revista învăţământului preşcolar, nr.3-4/2010- Editura Arlequin

Ghid pentru proiecte tematice;

Page 3: Proiect didactic

3

Scenariul zilei

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)- Întâlnirea de dimineaţă ,,De ce mâncăm

fructe?”

Momentele “Întâlnirii de dimineaţă”:

Salutul

Ne vom lua de mânuţe formând un cerc mare şi vom recita împreună urmatoarea poezie:

De mânute ne luăm,

Un cerc mare noi formăm

Ochi în ochi noi ne uităm

Şi frumos de salutăm!

Bună dimineaţa,dragi copiii

Bună dimineaţa,doamna educatoare

Bună dimineaţa,cer frumos

Bună dimineaţa,micule vânt care alergi pe pământ

Bună dimineaţa , păsări mici şi păsări mari

Bună dimineaţa,pietre tari

Bună dimineaţa, animale mici şi animale mari

Toate florile-s aici,toate sunt prezente

Numai cine nu-i aici!Oare cine lipseşte?”...........se numără copiii care lipsesc astfel se realizează prezenţa.

Ne salutăm pe rând după formula: “Bună dimineaţa, Ana”, fiecare copil salutându-şi colegul aflat

în stânga sa, prin întoarcerea capului spre acesta.

Prezenţa

,,Toate florile-s aici,toate sunt prezente.Numai cine nu-i aici!Oare cine lipseşte?”...........se numără copiii

care lipsesc astfel se realizează prezenţa.

Calendarul naturii

Completarea calendarului naturii cu reperele temporale ale zilei: anotimp, ziua, data,

anul. Precizarea caracteristicilor climatice ale zilei.

Activitatea de grup

Copiii vor fi îndemnaţi să facă schimb de impresii prin aducerea in prim plan a experienţelor

proprii, păreri despre o întâmplare, despre poveşti şi personaje preferate.

Noutatea zilei

Anunţ tema zilei ,,Mere, pere în panere” şi le voi spune că vom învăţa împreună o poezie şi

vom picta cu ajutorul degetului.

TRANZIŢIA către Domeniul Limbă şi Comunicare se face prin intermediul jocului cu text şi

cânt ,,Am o căsuţă mică.”

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Page 4: Proiect didactic

4

Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC) ,,Toamna” de Demostene Botez –memorizare

Le spun copiilor că vom învăţa o poezie despre anotimpul toamna.

Voi citi întreaga poezie pentru a surprinde câteva idei esenţiale ale acesteia:

Toamna de Demostene Botez

Toţi acei ce-ntreaga vară

Au lucrat din zori în seară,

Toamna au roade bogate

Au şi fructe, şi bucate ,

Mere,

Pere,

În panere.

Prune

Bune

Şi alune,

Şi gutui

amărui,

Cu puf galben

Ca de pui.

Şi tot felul de legume,

De nu le mai ştii pe nume

Dupa auzirea textului propriu zis îl vom analiza din punct de vedere al conţinutului.Vom extrage

ideile esenţiale şi voi adresa preşcolarilor întrebări,precum:,,Cum se numeşte poezia?” ,,Despre

ce anotimp este vorba în poezie? ,,Ce roade are toamna?” ,,Vouă vă plac fructele?Dar

legumele?”

Voi explica cuvintele necunoscute din text cum ar fi: roade, panere.

Recită după mine prima strofă,apoi numai fetele şi apoi numai băieţii.La alegere va veni un copil

să recite prima strofă,tot aşa voi proceda şi cu ce-a de-a doua strofă,în final reluând întreaga

poezie cu toţii împreună.

Pentru asigurarea retenţiei voi recapitula cu ei titlul poeziei şi despre ce anume a fost

vorba în poezia noastră.Cine ştie titlul poeziei? Ce ne oferă toamna? Care sunt fructele

menţionate în poezie? La finalul activităţii îi voi aprecia global dar şi invididual în funcţie de

modul în care au participat în cadrul activităţii.

Page 5: Proiect didactic

5

TRANZIŢIA către Jocurile şi activităţi didactice liber alese (ALA I) se face prin intermediul

Jocului cu text şi cânt ,,Bat din palme”.

În cadrul Activităţilor Liber Alese, copiii vor lucra pe centre astfel:

-la sectorul Bibliotecă: ,,Fructe de toamnă”- citire imagini

-la sectorul Joc de rol: ,,La piaţa de fructe”

-la sectorulArtă: ,,Mere”- modelaj

Voi supraveghea activităţiile de la sectoare şi voi oferii informaţii suplimentare unde este

cazul.După terminarea activităţiilor voi face aprecieri individuale şi colective asupra modului în

care au lucrat copiii.

TRANZIŢIA către Domeniul Estetic şi Creativ(Ed.plastică) se face prin intermediul jocului

,,Lupta degetelor”.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Domeniul Estetic şi Creativ(Ed.plastică) ,,Mărul” -dactilopictură

Educatoarea a pregătit pe măsuţe o fişă cu conturul unui măr,fişa a fost întoarsă,în trei dopuri

au fost puse culorile:maro,verde şi roşu. Le-a explicat copiilor că trebuie să bage degetul arătător

în culori şi să ştampileze pe foaie.Cu culoare maro trebuie să facă codiţa,cu verde frunza şi cu

roşu mărul. Le arată un model făcut în format mai mare. Fac câteva exerciţii de încălzire a

degetelor ,,Mânuţele sus,batem palmele,spălăm batistuţa,o scuturăm” , Lupta degetelor ,,Se luptă

degetele,degetul mic cu degetul mic,arătătorul cu arătătorul,mijlociul cu mijlociul,inelarul cu

inelarul,au făcut pace,se salută pe rând,batem palmele” , ,,Se învârte morişca incet,mai

tare,tare,inapoi incet,tare,acum mânuţele se odihnesc pe măsuţe”.

Copiii întorc foile şi se apucă de muncă.Educatoarea trece pe la fiecare,le dă indicaţii şi îi ajută

dacă nu se descurcă.

Adună toate lucrările pe un panou şi face aprecieri împreună cu copiii.

Activităţile liber alese 2 cuprind două jocuri: un joc de mişcare ,,Atinge mărul” şi un joc

senzorial ,,Ghiceşte ce ai gustat”.

Voi aprecia activitatea copiilor, lăudând toţi copiii pentru progresele făcute. Lucrările

realizate vor căpăta utilitate şi anume decorarea sălii de grupă.

Page 6: Proiect didactic

6

Evenimentele

activităţii

Ob.

op.

Timp Conţinutul

informaţional

Strategii didactice

Evaluare

Metode de

învăţământ

Mijloace

de învăţământ

mânt

Forme de

organizare

1.Moment

organizatoric:

(1-2 min)

1-2

min

Creez atmosfera optimă pentru o bună desfăşurare a

activităţii:

-aerisirea sălii de grupă,

-pregătirea materialului didactic,

-aşezarea scăunelelor în formă de semicerc

-aranjarea mobilierului in formă de U pentru

activitatea de la DEC

-intrarea copiilor în sala de grupă

Conversația Frontal

2.Creearea

motivaţiei

specifice/Capt

area atenţiei

3

min

Captarea atenţiei se va realiza printr-o povestire

spusă de educatoare copiilor, despre întâlnirea

dintre ea şi Zâna Toamna, care a dorit să participe

la activitatea lor de astăzi, însă din cauza unei

probleme nu a reuşit să ajungă, dar le-a trimis un

plic cu o surpriză.

Conversaţia

Elementul

surpriză

Frontal

Chestionare

orală

3.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

operaţionale

(2 – 3 min)

2

min

Educatoarea anunţă tema zilei:

“Mere, pere în panere”.

-Astăzi, vom învăţa o poezie despre anotimpul

toamna, ne vom juca cu degetele pictând mere,

vom citi imagini despre fructe, vom modela mere,

iar la final ne vom juca cu un măr.

Conversația

Explicaţia

Frontal

4. Dirijarea

învăţării prin

abordarea

O1

O2

O3

1h

şi

15

min

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)- Întâlnirea de dimineaţă ,,De ce mâncăm

fructe?”

În cadrul întâlnirii de dimineaţă vor avea loc:

Conversaţia

Frontal

Page 7: Proiect didactic

7

integrată a

conţinuturilor

O4

O5

O6

salutul, prezenţa, calendarul naturii, discuţii

legate de tema zilei.

Zâna Toamna le-a trimis copiilor un plic care

conţine o surpriză. Educatoarea deschide plicul şi

descoperă poezia ,,Toamna” de Demostene Botez

plus două planşe reprezentative poeziei. Li se

spune copiilor titlul poeziei şi autorul ei, apoi

printr-o convorbire scurtă, pe baza imaginilor, se

facilitează înţelegerea textului, utilizându-se

cuvintele din text.

Apoi se recită poezia de către educatoare de două

ori: prima recitare-model creează emoţia necesară

învăţării, iar a doua recitare-model favorizează

înţelegerea textului poeziei. Recitarea se face în

mod clar, expresiv, însoţită de mimica şi

gesticulaţia corespunzătoare, prin schimbarea

tonului vocii, accente şi pauze logice şi prin

respectarea ritmului poeziei.

Apoi se trece la învăţarea poeziei pe unităţi

logice. Se va recita prima stofă , dupa care se

repetă cu preşcolarii, individual, pentru a urmări

pronunţia copiilor, fidelitatea reproducerii, gradul

de expresivitate şi gradul de înţelegere a poeziei.

Copilul va spune titlul poeziei, autorul, apoi va

reproduce versurile cu ajutorul educatoarei. Cel

care recită, va fi stimulat prin aplauze, aprecieri

pozitive individuale.

Se trece la învăţarea celei de-a doua strofă, apoi

se recită poezia în întregime. La sfârşitul activităţii

de memorizare se va recita poezia o data de

întreaga grupă.

TRANZIŢIA către Jocurile şi activităţi

Frontal

Chestionare

orală

Observare

curentă

Page 8: Proiect didactic

8

O7

O9

O10

didactice liber alese (ALA I) se face prin

intermediul

Jocului cu text şi cânt ,,Bat din palme”.

În cadrul Activităţilor Liber Alese, copiii

vor lucra pe centre astfel:

-la sectorul Bibliotecă: ,,Fructe de toamnă”- citire

imagini

-la sectorul Joc de rol: ,,La piaţa de fructe”

-la sectorulArtă: ,,Mere”- modelaj

Voi supraveghea activităţiile de la sectoare şi

voi oferii informaţii suplimentare unde este

cazul.După terminarea activităţiilor voi face

aprecieri individuale şi colective asupra modului

în care au lucrat copiii.

TRANZIŢIA către Domeniul Estetic şi

Creativ(Ed.plastică) se face prin intermediul

jocului ,,Lupta degetelor”.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Domeniul Estetic şi Creativ(Ed.plastică)

,,Mărul” -dactilopictură

Educatoarea a pregătit pe măsuţe o fişă cu

conturul unui măr,fişa a fost întoarsă,în trei dopuri

au fost puse culorile:maro,verde şi roşu. Le-a

explicat copiilor că trebuie să bage degetul

arătător în culori şi să ştampileze pe foaie.Cu

culoare maro trebuie să facă codiţa,cu verde

frunza şi cu roşu mărul. Le arată un model făcut în

format mai mare. Fac câteva exerciţii de încălzire

a degetelor ,,Mânuţele sus ,batem palmele, spălăm

batistuţa ,o scuturăm”,Lupta degetelor

,,Se luptă degetele, degetul mic cu degetul mic,

Explicaţie

Demonstraţia

Revistă cu

povestea

Chestionare

Page 9: Proiect didactic

9

O.1

1

O12

arătătorul cu arătătorul, mijlociul cu mijlociul,

inelarul cu inelarul, au făcut pace, se salută pe

rând, batem palmele” , ,,Se învârte morişca

incet,mai tare,tare,inapoi incet,tare,acum mânuţele

se odihnesc pe măsuţe”.

Copiii întorc foile şi se apucă de muncă.

Educatoarea trece pe la fiecare,le dă indicaţii şi îi

ajută dacă nu se descurcă.

Adună toate lucrările pe un panou şi face aprecieri

împreună cu copiii.

Activităţile liber alese 2 cuprind două jocuri: un

joc de mişcare ,,Atinge mărul” şi un joc senzorial

,,Ghiceşte ce ai gustat”.

Observaţia

Exerciţiul

Pe grup

Individual

5.Evaluarea

activităţii

1-2

min

Pun întrebări preşcolarilor referitoare la activităţile

pe care le-am făcut.

La sfârşitul activităţii se va realiza Turul galeriei

iar lucrările vor fi expuse pentru a fi admirate.

Conversaţie

Frontal

6.Încheierea

lecției

1-2

min

Voi face aprecieri verbale dar şi individuale în

funcţie de modul în care au lucrat dăruindu-le şi

recompense.

Conversație Recompense Frontal Aprecieri

verbale

Page 10: Proiect didactic

10