Proiect didactic
-
Upload
marius-pintilii -
Category
Education
-
view
1.257 -
download
14
Transcript of Proiect didactic
PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.05.2014UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETIA - BUNEȘTIARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂCLASA: a VII-aGRUPUL ȚINTĂ: 12 ELEVIPROFESOR: ANIA-ALINA MOCANUSUBIECTUL LECȚIEI: Vasile Porojan , de Vasile Alecsandri - receptarea unui text literar din perspectiva comunicării interculturaleTIPUL LECȚIEI: DE SISTEMATIZARE ȘI VALORIFICARE A INFORMAȚIEIDURATA: 50 MINUTE
SCOPUL LECȚIEI:Formarea la elevi a competenței de comunicare interculturală, prin elaborarea și adecvarea instrumentelor de predare-învățare-evaluare.
MOTIVAȚIA:,,Ce-i omenesc în oameni toți trebuie să iubimChiar la păgân,la turc ori la evreuCă unde-i Îndurare, și Milă, și Iubire,Acolo viețuiește și bunul Dumnezeu. ,, Divina întruchipare - William Blake Termenul de interculturalitate se definește prin toleranță, acceptare, împletire de culturi.Trăim într-o lume în care diversitatea este termenul cheie.Fiecare individ, fiecare oraș, fiecare țară este diferită in felul ei. Obiceiuri tipice, convingeri diferite, reguli și legi scrise si nescrise diferite și ele.Este foarte important ca membrii unei comunitați, deși diferiți in felul lor, să trăiască în armonie si întelegere. În cadrul acestei lecții,prin modul de abordare a textului literar, se dezvoltă stima de sine și sensibilitatea față de semeni .Astfel, copiilor li se stimulează spiritul critic,punându-se accent pe toleranță.Elevii sunt solicitați să lucreze atât individual,cât și în grup,vizând colaborarea,schimbul de informații,respectarea altor puncte de vedere,argumentarea și susținerea justificată a opiniei personale.
Competențe generale:1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată.3. Receptarea mesajului scris,din texte literare și nonliterare,în scopuri diverse.4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române și producerea de mesaje scrise,în diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse.
Competențe specifice:1.1. înțelegerea semnificației generale a unui mesaj oral;1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;2.1. asigurarea coerenței ideilor exprimate într-un mesaj oral;2.4. adaptarea vorbirii la situațiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;2.5. cooperarea în interacțiunile de grup;3.1. citirea unei varietăți de texte literare sau nonliterare, demonstrând înțelegerea sensului acestora;4.1. exprimarea, în scris, a propriilor opinii și atitudini;4.3. organizarea secvențelor textuale în funcție de o cerință specifică;
Valori și atitudini:-cultivarea interesului pentru lectură și a gustului estetic în domeniul literaturii;-stimularea gandirii autonome,reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate;-cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlați ;-cultivarea unei atitudini tolerante față de minorități,bazată pe responsabilitate ;-dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;
Obiective operaționale:Pe parcursul și la sfârșitul activității,elevii vor fi capabili:O1-să dovedească înțelegerea mesajului unui text literar la prima vedere;O2-să identifice relația de antonimie;O3-să-și imagineze diferite situații actuale,pornind de la textul suport;
O4-să-și motiveze opinia în redactarea diverselor texte,creații proprii;O5-să imagineze situații de comunicare orală;O6-să interpreteze textul dat pe baza unor asocieri,analogii;O7-să identifice asemănări și deosebiri între personaje;O8-să asocieze cuvinte cu definițiile lor;O9-să reflecteze asupra valorii și atitudinilor altor culturi și a modului în care diferă de cele proprii;O10-să-și consolideze identitatea culturală și imaginea de sine,identificând valori morale necesare formării și dezvoltării individuale;O11-să colaboreze,în echipă,în vederea formulării celui mai bun răspuns;
Strategia didactică:-metode și procedee: conversația, exercițiul creator, descoperirea, lectura expresivă, problematizarea, diagrama Venn, jocul didactic, exercițiul de asociere.-mijloace de învățământ: volumul Vasile Porojan, de Vasile Alecsandri, fișe de lucru, fișele de lectură, caietele elevilor, tabla, creta, foi albe, post-ituri.-forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe. Condiții prealabile-capacitatea normală de învățare a elevilor de clasa a VII-a;-deprinderi de a lucra în echipă și de a folosi anumite metode;
Evaluare:evaluarea orala, făcută de profesor, interevaluare.
Bibliografie:Planificare și proiectare - Exemple de bune practici - clasa a VII-a, coordonator Rita CântiucAlina Pamfil – Limba și literatura română în gimnaziu - Structuri didactice deschise, Ed.Paralela 45, 2009www.constantincucos.ro - Educația interculturalăhttp://blog.ro-en.ro/the-little-black-boy-de-william-blake.htm
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTUL LECȚIEI
CONȚINUTURI O.O. ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARERESURSE PROCEDURALE
RESURSE MATERIALE
FORME DE ORGANIZARE
Moment organizatoric
Se asigură un climat optim pentru desfășurarea lecției.
I.EVOCAREA
Spargerea gheții
Profesorul roagă elevii să dăruiască câte o frântură din sufletele lor invitaților.Primesc o foaie albă pe care fiecare va scrie un cuvânt ce conține darul său,foaia circulând din mână în mână.
Exercițiu de spargere a barierelor în relaționarea interpersonală și comunicare.
Coversația Foaie albă FrontalIndividual
Dăruiți o frântură din sufletele voastre invitaților și scrieți-o pe aceasta foaie.
Captarea atenției Profesorul descoperă o plansă scrisă de mână ce conține o strofă din poezia ,,Băiețelul negru,, de William Blake,formulând întrebări în jurul perechii de antonime din text.
O1
O2
Exercițiu ce facilitează exprimarea emoțională și trecerea spre textul propriu-zis.
ConversațiaLectura expresivă
Foaie albă FrontalIndividual
Citiți strofa și identificați perechea de antonime.Construiți propoziții cu sensul lor figurat.Ce credeți că simbolizează cele două culori?Fișa nr.1
Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale
Profesorul scrie titlul lecției pe tablă și anunță obiectivele lecției:abordarea textului Vasile Porojan din perspectivă interculturală.
II.REALIZAREA SENSULUI
Profesorul cere elevilor să păstreze pe bănci fișele de lectură suplimentară pentru text și se pun întrebări de
O1Exerciții de tipul întrebare-răspuns
Conversația Fișa de lectură
Frontal Ce prezintă textul?Cine sunt personajele textului?
Dirijarea învățării și asigurarea feed-back-ului
evaluare a lecturii. Se propune jocul Adevăr și Provocare.Elevii se împart în 2 grupe a câte 6 elevi.
Grupa Adevăr va răspunde cerințelor având ca suport fragmentul din textul cunoscut iar Grupa Provocare va răspunde cerințelor raportând situațiile întâlnite la contextul actual.
Elevii răspund cerințelor ,scris sau oral.
O6O11
O3O9
O3O6O10
O5O7O11
O4O11
O6O10
Exerciții de lectură expresivă
Exerciții de formulare a unei opinii proprii și de susținere a acesteia
Lectura expresivă
Jocul didactic
Problematizarea
Exercițiul creator
Argumentarea
Descoperirea
Problematizarea
Fișe de lucru
Fisa de lectură suplimentară
Fișa de lucru
Lucru în echipă
FrontalIndividual
Frontal Individual
Citiți fragmentul de text și răspundeți cerințelor de pe fișa de lucru.
Fișa nr. 2Grupa Adevăr1.Transcrie citate prin care sunt prezentate jocurile copilăriei celor doi eroi.2.Precizați condiția socială a celor două personaje.3.Identificați un fragment în care Alecsandri vorbește despre egalitatea dintre el și Porojan.4.Cei doi copii au primit aceeași educație?5. Cum vă explicați strânsa prietenie dintre cei doi copii,având în vedere condiția socială diferită.
Fișa nr.3Grupa Provocare1.Găsiți jocuri actuale asemănătoare celor
Obținerea performanței
III.REFLECȚIA
Evaluarea
Profesorul descoperă pe tablă o foaie albă ce conține Diagrama Venn.Elevii sunt invitați,pe rând,să completeze diagrama cu asemănări și deosebiri între cele două personaje ale textului suport,încercând să fie sinceri.
Profesorul împarte elevilor fișe de lucru ce conțin definiții ale unor cuvinte cheie din
O3O6O9O11
O4O6O9
O6O10
O4O9O10
O3O5O7O9O10
O5O6
Exerciții de completare
Exerciții de asociere
ConversațiaProblematizarea
Diagrama VennDescoperirea
Problematizarea
Conversația
Problematizarea
Caietele copiilor
Foaie albă
Fișa de lucru
Frontal
Individual
FrontalIndividual
enumerate de Alecsandri.Voi cum vă jucați?2.Imaginați-vă că Porojan ar trăi în zilele noastre.Ar putea ajunge mai mult decât un pitar?3.Considerați că minoritățile din România au aceleași drepturi?4. Ce știți despre educația romilor de astăzi?5.Cum ați reacționa dacă ați afla că cel mai bun prieten este rom?Fiți sinceri!
Fișa nr.4Completați diagrama cu asemănări și deosebiri între cei doi Vasile.Menționează motivele care te-au determinat să gândești astfel.
Fișa nr.5Asociați definițiilor din dreapta ,cuvântul
activității
IV.EXTENSIA
lecție.Elevii asociază cuvintele cu definițiile lor,apoi fac schimb de fișe și corectează.
Tema pentru acasăElevii primesc o fișă de lucru:Redactează o compunere de 15-20 rânduri,plecând de la textul:
,,Ce-i omenesc în oameni toți trebuie să iubimChiar la păgân,la turc ori la evreuCă unde-i Îndurare,și Milă,și Iubire,Acolo viețuiește și bunul Dumnezeu. ,, Divina întruchipare- William Blake
O8
O1
O3
O4
O9
O10
corespunzător din stânga.Faceți schimb de fișe și evaluați răspunsurile colegilor voștri.
Fișa nr.6
FIȘA NR.1
,, ...Măicuța-n sudul crâncen mi-a dat viață,Și-s negru,dar la suflet,crin curat!Copilul de englez e alb la față,Eu,negru:de lumină par furat.... ,, Divina Întruchipare-William Blake
FIȘA NR.2 Grupa Adevăr
,,Am pierdut în zilele trecute un tovarăș de copilărie care purta un nume mai mult de șatră decât de salon, căci se numea Porojan!El a fost unul din robii noștri, țigan lingurar de soiul lui, însă pitar de meserie.Mărturisesc că m-am simțit cuprins de-o adâncă mâhnire când am aflat că el s-a mutat cu șatra pe ceea lume, ca mulți din contemporanii mei, boieri, țărani și țigani, cu care m-am încălzit la soarele Moldovei timp de jumătate de secol și mai bine! Am pierdut în Vasile Porojan pe cel de pe urmă martor al începutului vieții mele, rivalul meu în jocul de arșice și în azvârlitura de pietre pe deasupra bisericii Sfântului Ilie din Iași, vecină cu casa părintească. Valurile lumii și treptele sociale ne-au despărțit de mult unul de altul; eu înălțându-mă pe scară mai până în vârful ei și el rămânând jos fără a putea pune piciorul nici măcar pe întâia treaptă; însă acum 50 de ani eram amândoi egali dinaintea soarelui, fiind deopotrivă pârliți de dânsul, și formam o pereche nedespărțită de cum răsărea lumina zilei până ce apunea. Poamele din grădină nu apucau niciodată a se coace din cauza noastră, căci amândoi știam a ne acăța ca veverițele pe vârfurile cele mai nalte ale copacilor roditori. Evreii nu mai îndrăzneau a trece pe strada casei noastre din cauza zburătăirilor de pietre cu care îi împroșcam.Meșteri în arta de a fura merele și perele de pe crengi; îndrăzneț i la asaltul stogurilor de fân, din vârful cărora ne plăcea a ne da de-a rostogol; neobosiți la „puia-gaia“, la „poarca“, la „țârca“ și chiar iscoditori de noi jocuri, eram mândri unul de altul!...Singura deosebire ce exista între noi doi consista într-aceea că pentru fărdelegile noastre copilărești, numai Porojan era pedepsit de către jupâneasa din casă, mama Gahița! Câte bătăi a mâncat el, sărmanul, pe socoteala mea!...,,
1.Transcrie citate prin care sunt prezentate jocurile copilăriei celor doi eroi.
2.Precizați condiția socială a celor două personaje.
3.Identificați un fragment în care Alecsandri vorbește despre egalitatea dintre el și Porojan.
4.Cei doi copii au primit aceeași educație?
5. Cum vă explicați strânsa prietenie dintre cei doi copii,având în vedere condiția socială diferită.
FIȘA NR.3 Grupa Provocare
1.Găsiți jocuri actuale asemănătoare celor enumerate de Alecsandri.Voi cum vă jucați?
2.Imaginați-vă că Porojan ar trăi în zilele noastre.Ar putea ajunge mai mult decât un pitar?
3.Considerați că minoritățile din România au aceleași drepturi?
4. Ce știți despre educația romilor de astăzi?
5.Cum ați reacționa dacă ați afla că cel mai bun prieten este rom?Fiți sinceri!
FIȘA NR.4 DIAGRAMA VENNCompletați urmatoarea diagramă cu asemănări și deosebiri între cele două personaje!
POROJAN ALECSANDRIDEOSEBIRI ASEMANĂRI DEOSEBIRI
FIȘA NR.5 Asociați cuvintelor din stânga definițiile potrivite din dreapta:
CULTURĂ - prejudecată;
ETNIE - politică prin care un stat sau o categorie de cetățeni ai unui stat sunt lipsiți de anumite drepturi pe baza unor
considerente neligitime;
DISCRIMINARE - grup uman de aceeași origine, limbă și tradiții culturale;
PRECONCEPȚIE - Totalitatea valorilor materiale și spirituale create de omenire și a instituțiilor necesare pentru comunicarea
acestor valori;
FIȘA NR.6 Asociați cuvintelor din stânga definițiile potrivite din dreapta:
EDUCAȚIE -influențare sistematică și conștientă a dezvoltării facultăților intelectuale, morale și fizice ale copiilor și tineretului;
-Cunoașterea bunelor maniere și comportarea în societate conform acestora;
TOLERANȚĂ - Grup de oameni de aceeași origine și limbă, care locuiește pe teritoriul unui stat național;
- Faptul de a tolera; îngăduință, indulgență; PRIETENIE
-Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane;
MINORITATE
FIȘA NR.6TEMA PENTRU ACASĂAlcătuiți o compunere de 15-20 de rânduri,plecând de la textul:
,,Ce-i omenesc în oameni toți trebuie să iubimChiar la păgân,la turc ori la evreuCă unde-i Îndurare,și Milă,și Iubire,Acolo viețuiește și bunul Dumnezeu. ,, Divina întruchipare - William Blake