PROIECT DIDACTIC 30.03.2015 cun.med. MESERII.docx

download PROIECT DIDACTIC 30.03.2015 cun.med. MESERII.docx

of 6

Transcript of PROIECT DIDACTIC 30.03.2015 cun.med. MESERII.docx

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Loredana GnescuGrupa: mijlocie Data: 03.04.2015Unitatea de invatamant : Grdinia F.E.G. IasiTema anuala de invatare: Cu ce si cum vreau s fiu ?Tema zilei: , ,Ce tim despre meserii ? Categoria de activitate : Domeniul Cunoaterea mediuluiTipul de activitate : consolidarea cunostintelor Forma de organizare : frontal, individual, pe echipe Scopul: Consolidarea cunotinelor copiilor referitoare la diverse meserii ntlnite n societate. Obiective operationale : O1 - S recunoasc i s denumeasc meseriile pe baza unei imagini ;O2- S formeze piramida meseriilor, n funcie de criteriile date;O3 - S s recunoasc i s denumeasc meseriile pe baza unei imagini;O4- S asocieze imaginea care sugereaz o meserie cu imaginea uneltelor necesare n desfurarea ei;O5- S identifice produsele sau uneltele specifice unei anumite meserii;

Strategii didactice a) Metode si procedee : conversaia, explicaia, problematizarea, metoda piramidei, jocul, competiia, recompense, munca n echip/ individual , lucrul n echip. b) Material didactic : piramida i roata cu meserii, jetoane cu unelte i produse, ghicitori, fie de lucru.c) Material bibliografic : 1. Curriculum pentru nvmntul precolar , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 20092. Revista nvmntul precolar nr. 3-4/2009, Editura ARLEQUIN, 2009

DURATA : 25- 30 minute

Desfurarea activitii

EtapeleactivitiiDesfurarea activitiiMijloace de realizareMetode i procedeeForme de organizareEvaluare

1.Moment organizatoricSe asigur condiiile necesare unei bune desfurri a activitii: pregtirea materialului didactic; aranjarea mobilierului;intrarea copiilor n clas.

2. Captarea ateniein cadrul ntlnirii de diminea se va face: prezena copiilor, stabilirea anotimpului, a zilei, completarea calendarului naturii, discuii referitoare la tema abordat n aceast sptmn, pornind de la ntrebarea descoperit n cutiua ce conine ntrebarea zilei.n urma rspunsurilor primite la ntrebarea Ce miros au meseriile?, copiii sunt anunai c activitile pe care le vor desfura astzi vor fi pline de surprize, iar la sfritul zilei, cei mai buni dintre ei vor primi titlul de Cel mai bun meseria.

Panoul ntlnirii de dimineaConversaiaExplicaia

FrontalParticiparea activ la discuii, completarea corect a calendarului naturii, a prezenei

Stimularea interesului pentru activiti

3.Anunarea temei Se va realiza n mod direct prin prezentarea centrelor de activitate cu materialele i sarcinile specifice. Apoi li se spune copiilor c la final, dac toate sarcinile vor fi rezolvate corect, vor face o competiie pe echipe.

ExpunereaExplicaiaConversaiaFrontal

Frontal

4.Dirijarea procesului de nvare

n sala de grup i face apariia un pota ce aduce un plic mare trimis pe adresa grdiniei. Plicul se deschide i se descoper n el o scrisoare i mai multe plicuri mici. Educatoare citete aceast scrisoare.Se prezint regulile i sarcinile jocului: jocul este un concurs ntre dou echipe, are patru probe, fiecare rspuns corect din cadrul probelor va fi rspltit cu aplauze i recompens pe panoul de punctaj. Ctig echipa cu cele mai multe recompense. Cele dou echipe se vor forma prin metoda Mna oarb i se vor numi Echipa iscusiilor i Echipa descurcreilor. Explicarea i demonstrarea probelor din concursntruct fiecare prob din concurs va fi introdus printr-o scrisoare surpriz, fiecare dintre cele patru probe ale concursului va fi explicat pe parcursul desfurrii acestuia.Dup ce se formeaz cele dou echipe, educatoarea deschide cel de-al doilea plic i citete cea de a doua scrisoare.Proba 1: Piramida meseriilorEducatoarea explic n ce const aceast prob: pe ecranul unui televizor de jucrie vor fi afiate pe rnd plane cu diverse meserii. Copilul atins cu bagheta magic va denumi meseria i va vorbi n cteva cuvine despre aceasta. Copiii vor fi alei pe rnd din fiecare echip. Dup aceast prezentare ei vor trebui s aeze meseriile pe panoul piramidei cu patru nivele, respectnd criteriile enunate de educatoare (meserii care asigur oamenilor tot felul de servicii cizmar, frizer, croitor, zidar; meserii care asigur hrana oamenilor brutar, buctar, grdinar; meserii care educ oamenii educatoare, profesor; meserii care ngrijesc oamenii doctor). Se deschide urmtorul plic i se citete cea de a treia scrisoare. (Anexa 1)Proba 2: Roata meseriilorCopiii rotesc roata i denumesc meseria observat pe imaginea n dreptul creia s-a oprit.Educatoarea deschide cel de al patrulea plic i citete coninutul acestuia.Proba 3: Ghicete meseriaEducatoarea citete ghicitorile, copiii din fiecare echip rspund pe rnd i dac gsesc rspunsul corect, aleg de pe mas dou jetoane cu unelte sau produse specifice meseriei ghicite.Se deschide al cincilea plic i se citete cerina cuprins n scrisoare.Proba 4: Taie ce nu se potriveteEducatoarea distribuie fiele n care sunt reprezentate trei meserii i trei unelte pentru fiecare dintre ele, ns dou dintre aceste unelte nu aparin meseriei respective. Copiii trebuie s taie cu o linie ceea ce nu corespunde.Echipa care rezolv corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primete la sfritul probei cte o bulin. Ctig echipa care la sfritul concursului are cele mai multe buline.

Plic cu scrisori

Panou de punctajnsemnele echipelor

ConversaiaExplicaia

Mna oarb

Demonstraia

Metoda piramideiFrontal

5. Obinerea performanei

Desfurarea concursuluiLa nceputul fiecrei probe se va executa jocul de prob, apoi se trece la executarea lui propriu-zis.Rspunsurile corecte ale fiecarei echipe vor fi recompensate cu cte o bulin pe panoul de scor. Se va avea n vedere ca rspunsurile copiilor s fie corect formulate din punct de vedere gramatical.Concursul se ncheie prin numrarea bulinelor acordate fiecrei echipe i declararea echipei ctigtoare care va primi medalii.

Medalii

JoculIndividual

Evaluarea lucrrilor realizate

6. ncheierea activitii Se fac referiri la modul de desfurare a activitii, dac sarcinile de lucru au fost corect rezolvate.Copiilor li se ofer recompensele promise (bomboane).Elemente sugestive ale unor meseriiAnalizaIndividual

1