Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

8
PROIECT DIDACTIC Disciplina: Microbiologie Specializarea: Agricultură Clasa: a – XI- a Subiectul: Tehnica realizării frotiurilor Data: 6.05.2015 Durata lecției: 50 minute Tipul lecției: Lecție de formare de deprinderi și de obișnuinte A. OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1- să descrie forma exterioară a levurilor, notările efectuându-se în fișa de lucru; O2- să determine caracterele generale ale levurilor, rezultatele obținute urmând a fi notate în fișa de lucru; O3- să urmărească înmulțirea levurilor înscriind rezultatele în fișa de lucru; O4- să execute înscrierea rezultatelor obținute în urma realizării frotiurilor în Buletinul de analiză; 05- să efectueze calculul prezenșei levurilor și bacteriilor în fermentații pe baza rezultatelor obținute, înscriindu-le în fișa de lucru; B. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE 1. Material didactic (Md): - Preparate cu levuri examinate la microscop (f1); - Buletinul de analiză al microorganismelor (f3). 2. Mijloace tehnice (Mt): - Lamă de sticlă (l) - Ansă (a) - Bec de gaz (b) - Mediu bacterian ( m)

description

Lectie de formare si deprinderi

Transcript of Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

Page 1: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: MicrobiologieSpecializarea: AgriculturăClasa: a – XI- aSubiectul: Tehnica realizării frotiurilorData: 6.05.2015Durata lecției: 50 minuteTipul lecției: Lecție de formare de deprinderi și de obișnuinte

A. OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:O1- să descrie forma exterioară a levurilor, notările efectuându-se în fișa de lucru;O2- să determine caracterele generale ale levurilor, rezultatele obținute urmând a fi notate în fișa de lucru;O3- să urmărească înmulțirea levurilor înscriind rezultatele în fișa de lucru;O4- să execute înscrierea rezultatelor obținute în urma realizării frotiurilor în Buletinul de analiză;05- să efectueze calculul prezenșei levurilor și bacteriilor în fermentații pe baza rezultatelor obținute, înscriindu-le în fișa de lucru;

B. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE

1. Material didactic (Md):- Preparate cu levuri examinate la microscop (f1);- Buletinul de analiză al microorganismelor (f3).

2. Mijloace tehnice (Mt):

- Lamă de sticlă (l)- Ansă (a)- Bec de gaz (b)- Mediu bacterian ( m)- Baie de colorat ( bc)- Hârtie sugativă (h)- Violet de gențiană (v)- Apă distilată (ap)- Ulei de cedru (u)- Buletin de analiză (b)- Microscop (m)- Fișă de lucru (fl)

Page 2: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

3. Mijloace de învățare (Mî):- Expunerea interactive (ei);- Conversația (cv);- Demonstrația (dm);- Observația didactică (ob);- Problematizarea (pb);- Exercițiul ( ex)

4. Forme de organizare a clasei (FOC):- Activitate frontal (af);- Activitate individuală (ai)- Activitate pe echipe (ae)

C. DESFĂȘURAREA LECȚIEI PE SECVENȚE DE INSTRUIRE

Ob.Op.

T. Desfășurarea tematicii pe secvențe ale activităților

Mijloace FOC

Md Mt Mî

- 1’ Moment organizatoric- consemnarea absențelor;- verificarea ținutei clasei;

- - - Af

20’ Instructaj introductiv-actualizarea cunoștințelor despre Morfologia levurilor;- anunțarea temei și a obiectivelor de instruire ce trebuie realizate;- stabilirea sarcinilor de lucru;- oraganizarea clasei în 4 echipe;- repartizarea mijloacelor didactico-materiale pentru fiecare grupă;- instruirea liderilor de echipe;- instructajul de protective a muncii;- prezentarea fișei de documentare și a fișei de lucru;- demonstrarea modului de lucru;

-

a

m

-

r

b

fl

Cv

Cv

Af

af

af

ai

ae

O1 15’ Activitatea independentă a elevilorInstructaj currentDescrierea formei exterioare a levurilor- selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o

labmbc

ob

cv

ae

Page 3: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

lama de sticlă cu ajutorul ansei;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop;- descrierea formei exterioare a levurilor;- desenarea formei în fișa de lucru;

fl hvubarfl

ei

dm

ai

ae

O2 15’ Determinarea caracterelor generale (C)-selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o lamă de sticlă;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop;- determinarea tipurilor de levuri;- înscrierea rezultatului obținut în fișa de lucru

F2

labmbchvubarfl

ob

cv

ei

dm

ai

ae

O3 15’ Inmulțirea levurilor(B)-selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o lama de sticlă;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop- calcularea conținutului de levuri înmulțite;- înscrierea rezultatului obținuit în fișa de lucru

f3

labmbchvubarfl

ob

cv

dm

ae

ai

O4 9’ Prezentarea rezultatelor corespunzătoare Tehnicii realizării frotiurilor-buletinul de analiză

f1f2f3

r dm Ae

aiO5 4’ Calcularea prezenței levurilor și

bacteriilor în fermentații-prezentarea formulei de calcul a prezentei levurilor si bacteriilor in fermentatii pe cm2 mediu de lucru.-B+C=M-notarea rezultatelor în fișa de lucru

f1

f2

pbei

ex

dm

ae

ai

ae

16’ Instructaj final - - cv Ai

Page 4: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

-analiza modului de desfășurare-prezentarea rezultatelor obținute-corectarea

Întrebări:-Cum se determină prezența levurilor în mediul de lucru?-Care este tehnica de determinare a levurilor în mediul de lucru?-Cum se determină tipul microorganismelor?-Cum se consemnează rezultatele obținute în urma realizării frotiurilor?-Cum se calculează prezența levurilor li bacteriilor în fermentație?

f1

f2

f3

rcv

af

ae

Centralizarea rezultatelor muncii pe grupeConcluzii:-aprecierea generală a comportamentului elevilor;-aprecierea activităților pe grupe individuale de lucru;-recomandări.

5’ Măsuri organizatorice finale-curățirea instrumentelor de lucru;-așezarea instrumentelor la locul lor;-predarea instrumentarului.

Page 5: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi

Evaluarea finală

Disciplina:

Clasa:

Numele și prenumele:

Data:

FIȘA DE LUCRU

TEMA: Tehnica realizării frotiurilor

1. Etapele realizării frotiurilor;

2. Clasificarea coloranților după Erlich;

3. Explicați fenomenul de metacromazie;

Page 6: Proiect Didactic 3- Lectia de Formare Si Deprinderi