Proiect Didactic 1_clXII

4
Proiect didactic 1 Obiectul: Informatica Clasa: XII, profil real Profesor: Gurmeza Inga Tema: Liste HTML Obiective de referinţă: O 1 - să explice modul de referire a componentelor tablourilor; O 2 - să utilizeze instrucţiunile repetitive pentru prelucrarea componentelor tablourilor; O 3 – să utilizeze formulele metalingvistice şi diagramele sintactice ale declaraţiilor de date de tip tablou; O 4 – să elaboreze programe în care se utilizează tipul de date tablou. Desfășurarea lecției I. Moment organizatoric – salut elevii, verific prezența. II. Anunțarea temei și obiectivele lecției – anunț tema și obiectivele. III. Comunicarea noilor cunoștințe Tipuri de date structurate Din tipul de date structurate fac parte: 1. Tipul de date tablou(array); 2. Tipul de date înregistrare (record) articol 3. Tipul de date fișier (file) 4. Tipul de date mulțime (set). Tipul de date tablou (array) – Tablouri unidimensionale Tipul tablou conține un număr fix de component de acelaș tip, tipul comun al elementelor se numește tip de bază al tabloului. Pentru a avea acces la conținutul componentelor unui tablou vom folosi pozitia elementului numită indice. În cazul in care componentele unui tablou sunt accesate după un singur indice, tabloul se numește vector (sau tablou unidimensional), daca elementele sunt accesate dupa mai multi indici – tablou bidimensional. Elementelor tabloului le sunt premise orice operație valabile tipului de baza si ele pot fi de orice natura: reale, intregi, caractere etc. Un tip de date tablou se definește printr-o constructive de forma: unde T1 este tipul indicelui care trebuie să fie ordinal, iar T2 este tipul componentelor (tipul de bază). 1

Transcript of Proiect Didactic 1_clXII

Page 1: Proiect Didactic 1_clXII

Proiect didactic 1Obiectul: InformaticaClasa: XII, profil realProfesor: Gurmeza IngaTema: Liste HTML

Obiective de referinţă:O1 - să explice modul de referire a componentelor tablourilor;O2 - să utilizeze instrucţiunile repetitive pentru prelucrarea componentelor tablourilor;O3 – să utilizeze formulele metalingvistice şi diagramele sintactice ale declaraţiilor de date de tip tablou;O4 – să elaboreze programe în care se utilizează tipul de date tablou.

Desfășurarea lecțieiI. Moment organizatoric – salut elevii, verific prezența.II. Anunțarea temei și obiectivele lecției – anunț tema și obiectivele.III. Comunicarea noilor cunoștințe –

Tipuri de date structurateDin tipul de date structurate fac parte:

1. Tipul de date tablou(array);2. Tipul de date înregistrare (record) articol3. Tipul de date fișier (file)4. Tipul de date mulțime (set).

Tipul de date tablou (array) – Tablouri unidimensionaleTipul tablou conține un număr fix de component de acelaș tip, tipul comun al elementelor se numește tip

de bază al tabloului. Pentru a avea acces la conținutul componentelor unui tablou vom folosi pozitia elementului numită indice.

În cazul in care componentele unui tablou sunt accesate după un singur indice, tabloul se numește vector (sau tablou unidimensional), daca elementele sunt accesate dupa mai multi indici – tablou bidimensional.

Elementelor tabloului le sunt premise orice operație valabile tipului de baza si ele pot fi de orice natura: reale, intregi, caractere etc.Un tip de date tablou se definește printr-o constructive de forma:

unde T1 este tipul indicelui care trebuie să fie ordinal, iar T2 este tipul componentelor (tipul de bază).

Fiecare component a unei variabile de tip tablou poate fi specificata explicit, prin numere variabilei urmat de indicele respective incadrat de paranteze patrate.

1

Page 2: Proiect Didactic 1_clXII

Programul din manual (p77, pag.8), afiseaza pe ecran suma componentelor variabilei x de tp Vector. Valorile componentelor x[1], x[2], …, x[5] se citesc de la tastatura.

Pentru a extinde aria de aplicare a unui program, se recomanda ca numarul de component ale datelor de tip array sa fie specificate prin constant. const nmax = 100

IV. Fixarea noilor cunostinteLe propun elevilor sarcina:

Ex1. Se citeste de la tastatura un vector cu n componente (nr naturale). Se cere sa se tipareasca valoarea maxima dinte numerele citite.Algoritmul de rezolvare>

- Variabilei max i se atribuie valoarea primei component. Max:=x[1].- Pe rind se compara valoarea variabilei max cu valorile existente in componenta tabloului.-

2

program Max1;type vector=array[1..9] of integer;var v:vector; i,n,max:integer;begin write('Introduceti numarul de elemente:'); readln(n); for i:=1 to n do begin write('v[',i,']='); readln(v[i]); end; max:=v[1]; for i:=2 to n do if v[i]>max then max:=v[i]; writeln('elemntul maximal este:', max);readln;end.

Page 3: Proiect Didactic 1_clXII

Ex2. Se citeste de la tastatura un vector cu n componente (nr naturale). Se cere sa se tipareasca elemental minim si pozitia lui.Algoritmul de rezolvare>

- Variabilei min i se atribuie valoarea primei component. Min:=x[1]- Variabilei poz i se atribuie valoarea 1. poz:=1.- Pe rind se compara valoarea variabilei min cu valorile existente in component tabloului.

Ex3. Fie dat un tablou unidimensional b[1..20], n apartine R. De determinat media aritmetica a elemntelor positive.

V. Concluzii. Analizez rezultatele elevilor, raspund la intrebarile care pot aparea.VI. Tema pentru acasa. Ex 4, pag.12 din manual.

3

program Min_Poz;type vector=array[1..9] of integer;var v:vector;

i,n,min,locul:integer;begin

write('Introduceti numarul de elemente:');readln(n);for i:=1 to n dobegin

write('v[',i,']=');readln(v[i]);

end;min:=v[1];locul:=1;for i:=2 to n doif v[i]<min then

beginmin:=v[i];locul:=i;

end;writeln('elemntul minimal este:',min);writeln('locul elementului minim este:',locul);readln;

end.

program MedA;type vector=array[1..20] of integer;var v:vector;med,s:real; i,n,k:integer;begin writeln('Dati n:); readln(n); write('Introduceti elementele tabloului:'); for i:=1 to n do read(a[i]); s:=0; k:=0; for i:=1 to n do if a[i]>0 then begin k:=k+1; s:=s+a[i]; end; if k=0 then write('media aritmetica nu poate fi determinata!') else write('media este:',s'k);readln;end.