Proiect Didact- Ioan Hodean

8
PROIECT DIDACTIC Propunător: stud. Ioan Hodean Data: 25.10.2014 Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Clasa: a X-a Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Fericirile – partea întâi Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştințe Scopul lecţiei: formarea conduitei religios-morale conforme cu învățăturile date de Mântuitorul în Predica de pe munte Obiective operaţionale: La sfârşitul lecției, toți elevii vor fi capabili: 01 -să explice legătura între Decalog şi Fericiri. 02 - să descrie ce înseamnă fericirea în accepțiunea creştină. 03 - să precizeze ce este smerenia creştină; 04 - să precizeze care este răsplata pentru dobândirea virtuților; 05 - să identifice relația între virtuți şi starea de fericire; 06 - să recunoască printre virtuțile menționate în Fericiri pe cele care sunt deja prezente în viața lor. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: execițiul, expunerea, conversația, explicația, meditația religioasă, conversația euristică. 2. Mijloace de învățământ: Icoana – Hristos pe Muntele Fericirilor. 3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală. Resurse bibliografice: 1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Ediție jubiliară, Bartolomeu Anania, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002. 2 Stăniloae, Dumitru Teologie Dogmatică Ortodoxă, vol. 1, Ed. IBMBOR, Bucureşti, 2012. 3. Ioan Scărarul, Scara, în Filocalia vol. 9, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2009. 1

description

czbvcdfb

Transcript of Proiect Didact- Ioan Hodean

PROIECT DIDACTICPropuntor: stud. Ioan HodeanData: 25.10.2014Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Moise Nicoar AradClasa: a X-aDisciplina: Religie ortodoxSubiectul leciei: Fericirile partea ntiTipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine

Scopul leciei: formarea conduitei religios-morale conforme cu nvturile date de Mntuitorul n Predica de pe munteObiective operaionale:La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

01 -s explice legtura ntre Decalog i Fericiri.02 - s descrie ce nseamn fericirea n accepiunea cretin.03 - s precizeze ce este smerenia cretin;04 - s precizeze care este rsplata pentru dobndirea virtuilor;

05 - s identifice relaia ntre virtui i starea de fericire;

06 - s recunoasc printre virtuile menionate n Fericiri pe cele care sunt deja prezente n viaa lor.

Strategia didactic1. Metode i procedee: execiiul, expunerea, conversaia, explicaia, meditaia religioas, conversaia euristic.

2. Mijloace de nvmnt: Icoana Hristos pe Muntele Fericirilor.3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.

Resurse bibliografice: 1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Ediie jubiliar, Bartolomeu Anania, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2002.

2 Stniloae, Dumitru Teologie Dogmatic Ortodox, vol. 1, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2012.3. Ioan Scrarul, Scara, n Filocalia vol. 9, Ed. Humanitas, Bucureti, 2009. 5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba lulia, 2000.

6. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, lai, 1998.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt.Etapele LecieiOb. op.Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetodei procedeeMijloacede nv-mntForme de organi-zareEvaluare

123456789

1.Momentul organizatoric

2'- salut elevii cnd intru n sala de clas i rostesc mpreun cu ei rugciunea- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice;

exerciiulActivitate frontal

2.Pregtirea elevilor pentrureceptarea noilor cunotine

10'Legarea de materia predat:

Enumerarea poruncilor.

Relatarea opiniilor legate de acestea.

Ioan Scrarul: la Dumnezeu ne raportm ca un ndrgostit.Ce caut imperativul n Decalog?

Necesitatea imperativului pentru omul czut. Scurt definire a omului czut.

Final: legea lui Dumnezeu reprezint fericire i mplinire a omului.

Le cer elevilor s explice cuvntul fericire. - Elevii formuleaz oral explicaiile pentru cuvntul fericire i apoi scriu n caiete explicaia acestuia.Voi sintetiza rspunsurile elevilor(a face binele, a cuta plcerea) i voi scrie definiia pe tabl. Explicare a definiiei.Precizare:Aristotel afirm: scopul final al tuturor aciunilor noastre este fericirea. Hedonismul a legat fericirea de plcere; Unii au legat fericirea de bine: faci binele, eti fericit. Oare e destul?

AnamnezaConversa-

iaeuristic

Conversa-

ia

explicaiaActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

3.Anunarea titlului lecieii aobiectivelorleciei

1'Voi anuna i voi scrie pe tabl data i titlul leciei: Fericirile". Astzi vom ncepe s vorbim despre Fericiri i nsemntatea lor pentru noi. - Elevii scriu data i titlul leciei n caiete i ascult explicaiile date. explicaiaActivitate frontal

4.Comunicarea/ nsuirea noilor cunotine

20'Prezentarea icoanei cu Hristos pe Muntele Fericirilor.

Lecturarea textului Fericirilor din Sf. Scriptur: Mt 5, 1-12.

1. Fericii cei sraci cu duhul, c a acelora este mpria Cerurilor.Elevii scriu prima fericire n caiet.Explicarea sintagmei srac cu duhul. O caracterizare a acestui tip de om.

Explicarea expresiei mpria Cerurilor. O nelegere a ei ca bucuria de a fi mpreun.

Citat Pr. Stniloae: Fiecare semen este un izvor de sens, o surs de bucurie pentru mine. l scriu pe tabl.Elevii s spun cteva interpretri ale acestui citat n nelesul fericirii.

Precizare: interpretrile s pun n lumin valoarea prieteniei.

Legarea acestui raport de raportul om Dumnezeu.

2. Fericii cei ce plng, c aceia se vor mngia.

Elevii scriu a doua fericire n caiet.Elevii s spun cteva gnduri despre motivul plnsului.

Ce nseamn a plnge dup Dumnezeu? Exprimare de opinii.

Citat Antonie Bloom: rugciunea ncepe cnd nu poi s te mai rogi. Explicarea n un neles existenialist.

A plnge dup Dumnezeu nseamn ca Dumnezeu s fie viaa vieii tale.

3. Fericii cei blnzi, c aceia vor moteni pmntul.

Elevii scriu a treia fericire n caiet.Legarea blndeii de primele dou fericiri.Exemple de binefacerile blndeii.

Blndeea ca asemnare cu Dumnezeu.

ndemn vizitarea unui printe mbuntit i blnd.

Citat Sartre: nimic nu e mai greu dect s supori pe cel de lng tine. Cteva opinii ale elevilor.4. Fericii cei ce flmnzesc i nsetoeaz de dreptate, c aceia se vor stura.

Elevii scriu a patra fericire n caiet.Ce este dreptatea? (Exist dreptate n afara iubirii? Dreptatea este o regul seac, sau un minimum de iubire?) Exemple de cazuri cu oameni ce au cutat dreptatea cu viaa lor: mucenicii.

Lectura

Explicaia

ConversaiaConversaie

Expunere

Expunere

Conversaie

Problematizarea

ConversaiaConversaie euristicImagineText biblic

Activitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Activitate individualActivitate frontal

Capacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplataCapacitatea de a identifica

virtutea i rsplata

5.Fixarea i sistematizarea cunotinelor

O1O2

O3

O4

O5

O6

12' Timp de ntrebri:Care sunt cele patru fericiri parcurse astzi?

Care este legtura ntre Decalog i Fericiri?La ce se refer prima fericire?

ce nseamn fericirea n accepiunea cretin?Ce nseamn smerenie?

Cum se triete smerenia?

care este rsplata pentru dobndirea virtuilor?Care este a doua fericire?

De cte feluri este plnsul?

Care este relaia ntre virtui i starea de fericire?Care este a treia fericire?

Cum se caracterizeaz blndeea?

Care este urmarea ei?

Care este a patra fericire?

Ce nseamn a fi flmnd i nsetat de dreptate?

Cine sunt acetia?

Dai exemple de cazuri.

Ce virtui identificai n viaa voastr?

Cum v raportai la acestea?

Meditaie:

Care sunt urmrile neracordrii la Fericiri?

Egoismul temporar i cel venic. Iadul ca nchidere n sine, neputin de a mai iubi.Conversaie

ProblematizareActivitate frontal

Activitate frontal Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Capacitatea de a reda reguli de conduit din Decalog i din FericiriCapacita- tea de a

defini FericirileCapacita tea de a sublinia rsplata pentru dobndirea Fericirilor

6.Apreciereaactivitiielevilor

2'Voi face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.

Notez elevii care au participat la lecie.- Elevii ascult cu atenie.

expunereaActivitate frontal

Aprecieri verbale

7.Precizarea iexplicareatemei pentruacas

2'Voi anuna i explica tema pentru acas .

a) Memorai primele patru Fericiri i explicai semnificaia lor.

b) Ce schimbri ale stilului tu de via te-ar putea ajuta s te conformezi mai mult cu modul de via precizat de Hristos n aceste prime patru Fericiri ?explicaiaActivitate frontal

8.ncheierea activitii

1'Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut;

- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut i ies din sal;

exerciiulActivitate frontal

PAGE 6