Proiect Did. Marul Cls a II-A
-
Upload
iojadaniel -
Category
Documents
-
view
234 -
download
3
description
Transcript of Proiect Did. Marul Cls a II-A
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a II-a PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicareDISCIPLINA : Comunicare în limba românăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE : PrieteniaSUBIECTUL LECŢIEI : Povestirea conţinutului unui text narativ în prozăTIPUL LECŢEI : formare de priceperi şi deprinderiSCOPUL LECŢIEI :
Exersarea citirii fluente, cursive şi expresive; Înţelegerea mesajului transmis de text.
COMPETENŢE SPECIFICE : 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
COMPETENŢE DERIVATE :
C1 - formularea unor întrebări şi răspunsuri orale la întrebări legate de tema şi mesajul textului audiat;C2 - povestirea orală, cu întrebări de sprijin, a unui fragment audiat;
C3 - precizarea locului şi timpului acţiunii prezentate într-un text audiat;C4 - relatarea, în succesiune logică, a întâmplărilor din textul audiat;
C5 - completarea unor enunţuri lacunare cu informaţii dintr-un text audiat; C6 - citirea în forme variate a enunţurilor şi textelor scurte ( citire cu voce tare/ în şoaptă/ în gând; citire în lanţ, pe roluri, citire ştafetă);STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee : conversaţia; explicaţia;
observaţia; exerciţiul;
Mijloace de învăţământ : manual; fişe; flipchart; plic; fişe de lucru.
Forme de organizare : individuală; frontală.
RESURSE TEMPORALE : 50 de minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE :
1. M.E.N. – „Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română”;2. Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, „Comunicare în limba română. Manual pentru clasa a II-a.”, Bucureşti, Ed. Intuitext, 2014.
DEMERSUL DIDACTIC
SECVENŢELE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUT INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1 2 3 4 5 61. Moment
organizatoric(1 min);
Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a lecţiei: - pregătirea materialelor necesare; - asigurarea liniştii şi disciplinei.
Se pregătesc pentru oră.
- conversaţia
2. Captarea atenţiei;(3 min.)
Ţin în mână un plic care conţine un set de fişe pe care sunt scrise nişte cuvinte.Invit copiii să ia câte o fişă şi să o expună la tablă. Fiecare cuvânt este citit de alt elev, din bancă.Ordinea cuvintelor pentru obţinerea unei propoziţii este următoarea :nevoie; se; Prietenul; la; cunoaşte. Voi cere recunoaşterea propoziţiei („Prietenul la nevoie se cunoaşte”).
Extrag fişe din plic.
Afişează cuvintele la tablă.Citesc cuvintele cu voce tare.
Încearcă să alcătuiască propoziţia.
- conversaţia - explicaţia
- aprecieri individuale;
- observarea sistematică a răspunsurilor copiilor;
Le cer să spună propoziţia şi invit un alt elev să aranjeze cuvintele în ordine şi să spună ce reprezintă propoziţia obţinută.
Aranjează cuvintele în ordinea corectă şi o explică.
3. Verificarea cunoştinţelor
anterioare(3 min.)
Afişez la tablă foaia flipchart pe care sunt scrise anumite cuvinte din text, pentru care elevii trebuie să spună cuvinte cu sens asemănător şi opus. Numesc un elev pentru a citi cerinţa şi cer ca elevii să răspundă oral, în timp ce eu scriu cuvintele spuse de ei.
Găsiţi cuvinte: cu înţeles asemănător:
pom-şcolar-prieten-a zice- cuminţi-
cu înţeles opus:a îmbătrâni-bătrân-pitic-se apropie-deschisă-
Ascultă şi privesc cu atenţie foaia expusă la tablă.
Citesc cerinţa.Răspund oral la cerinţa dată.
- conversaţia- explicaţia
- observarea sistematică a răspunsurilor
4. Anunţarea titlului lecţie şi a
obiectivelor.(1 min.)
Prezint titlul textului şi autorul. Scriu pe tablă data, titlul şi autorul şi le cer şi elevilor acelaşi lucru.
Notează în caiete data, titlul şi autorul textului.
- conversaţia
5. Dirijarea învăţării(25 min.) C1
C6
C2
C4
Rog elevii să deschidă manualele la pagina 74 ; se intuieşte imaginea. „- Există vreo legătură între text şi imaginea prezentată ?”„- Ce îi ţine la un loc (împreună) pe cei patru ?”
Numesc un elev care să realizeze lectura model a textului.Îi anunţ că vom realiza lectura pe fragmente şi numesc un elev care să citească primul fragment.Numesc alt elev să povestească oral fragmentul citit de colegul său.Le cer elevilor să găsească o propoziţie corespunzătoare fiecărui fragment, pe care le voi nota la tablă, iar elevii în caiete.
Îi anunţ că trecem la citirea
Deschid manualele şi privesc imaginea. Răspund la întrebări.
Citesc textul.
În timp ce un elev citeşte, ceilalţi urmăresc şi ascultă cu atenţie fragmentul .Povestesc oral fragmentele.Spun o propoziţie corespunzătoare fiecărui fragment.Notează propoziţiile găsite.
- observaţia- conversaţia- explicaţia
- evaluarea orală
C5
selectivă a textului.Numesc elevii să citească selectiv enunţuri care vorbesc despre: - semnele îmbătrânirii piticului, câinelui şi pomului;- promisiunea băiatului;- fapta mărului.
Citesc enunţurile cerute.
6. Fixarea şi sistematizarea conţinuturilor
învăţate(5 min.)
C4 Îi anunţ pe copiii că vom lucra cele cinci exerciţii din manual (pagina 74).Numesc elevi pentru a citi întrebările şi pentru a răspunde oral.
Sunt atenţi la explicaţii.
Citesc întrebările şi răspund oral.
- conversaţia- explicaţia- exerciţiul
- observarea sistematică a răspunsurilor
7. Asigurarea feed-back-ului
(10 min)
C3
O6
Împart elevilor câte o fişă de lucru individuală şi îi anunţ că au la dispoziţie 10 minute pentru a rezolva cerinţele.Citesc oral cerinţele şi ofer explicaţii.Trec pe la fiecare elev pentru a oferi lămuriri.Verific împreună cu elevii rezolvarea fişei.
Ascultă cu atenţie explicaţiile.
Lucrează în linişte şi individual fişa de lucru.
- conversaţia- explicaţia
- observarea comportamentului
- evaluare scrisă
8. Încheierea lecţiei şi
aprecierile verbale(2 min)
Fac aprecieri finale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi ofer recompense (un desen care prezintă prietenia).
Elevii ascultă. - conversaţia - aprecieri verbale
Nume: ...........................................
F IŞĂ DE LUCRU
1. Alege din următoarea listă de proverbe doar pe cele care se referă la prietenie.
Transcrie-le pe caiet.
Bătrâneţea şi trecerea timpului ne învaţă de toate.
Nicio avere nu-i mai bună decât prietenul cel bun.
Răbdarea e cea mai bună doctorie.
Străin se simte cel care nu are prieteni.
Pentru unii cartea este o comoară, pentru alţii o povară.
Omul cu răbdarea trece chiar şi marea.
Spune-mi cine îţi sunt prietenii, ca să-ţi spun cine eşti.
Cartea e o comoară nepreţuită.
Mai bine un duşman, decât un prieten fals.
2. Completează enunţurile următoare :
Prietenii prezentaţi în text sunt: _________________________________________________.
Cu vremea, __________________ i se ____________________ o mână.
______________ îşi _____________ dinţii.
______________ aproape că se uscase. Mai avea doar o _____________ verde şi un ______
roşu. Îmbătrâniseră.
Doar _____________ crescuse _____________.
3. Ordonează enunţurile:
Băieţelul a devenit şcolar.
Prietenii băiatului îmbătrâniseră.
Piticul, mărul, câinele şi băiatul erau prieteni vechi.
Băieţelul prezintă prietenilor săi abecedarul.